Maca horská – peruánská bylina, která zlepšuje fyzický i psychický výkon

PR článek

Maca horská

Brukvovitá rostlina maca horská roste v náročných klimatických podmínkách peruánských And. Místní domorodci využívají už po dlouhá staletí kořen této rostliny nejen jako zdroj obživy, ale také síly, vytrvalosti a plodnosti. Pokud chcete účinky macy vyzkoušet na vlastní kůži, nemusíte cestovat do Peru vzdálené přes 10 tisíc kilometrů. Stále častěji se objevuje i na pultech obchodů se zdravou výživou, a to nejčastěji ve formě prášku nebo tablet.

Peruánskou řeřichu si u nás nevypěstujete

Maca horská označovaná také jako peruánská řeřicha vyžaduje specifické podmínky pro růst. Proto není její pěstování v našich klimatických podmínkách možné. Rostlina roste ve výškách v rozmezí 3,5 až 4,5 tisíce metrů nad mořem, a to v oblastech s intenzivním slunečním zářením, větrem a chladným počasím. Rostliny potřebují pro růst spoustu živin.

K dalšímu zpracování se využívá kořen rostliny, který lze jíst syrový i pečený. U nás se nejčastěji setkáte macou zpracovanou do podoby prášku nebo kapslí. Díky tomu je její užívání snadné. Prášek vám navíc bez problémů vydrží i 7 let, aniž by se z něj vytratily cenné zdraví prospěšné látky.

Jaké účinky můžete očekávat při pravidelném užívání macy

Proč vlastně konzumovat rostlinu, která je pro nás tak exotická a v našich podmínkách se nevyskytuje? Důkazem pozitivních účinků pravidelné konzumace jsou právě obyvatelé domorodých kmenů v Peru, pro které je příznačná nebývalá vitalita a fyzická i psychická síla. Blahodárných účinků macy horské můžeme využívat i my.

Výčet všech pozitivních účinků peruánské řeřichy by byl velmi dlouhý. Zmiňme proto jen některé z nich, kvůli kterým je rostlina maca horská hojně vyhledávaná i u nás. V obecné rovině pomáhá maca zlepšovat fyzický výkon a vytrvalost, má příznivé účinky také na psychický stav. Používá se jako přírodní lék při chronické únavě či špatném duševním rozpoložení. Při pravidelné konzumaci macy posílíte svou imunitu a snížíte krevní tlak. Maca je také známá pro schopnost tlumení žaludečních nevolností, navrácení chuti k jídlu, podpory při léčbě chudokrevnosti nebo úpravy funkce štítné žlázy. Je také známým prostředkem pro posílení potence i plodnosti.

Maca není jenom žlutá. Existuje i červená a černá

Pokud jste se v minulosti s macou setkali, pravděpodobně znáte její žlutou práškovou podobu, která je nejrozšířenější. Maca horská však existuje ve 3 různých barevných variantách – žluté, červené a černé. V Peru ve volné přírodě rostou tyto druhy společně a domorodci je konzumují všechny dohromady. Bohužel, k nám do obchodů se ve většině případů dostane jen ta žlutá. Na trhu však narazíte i na kvalitní maca prášek namíchaný ze tří druhů. Využijete tak léčivých vlastnosti žluté, červené i černé macy, které se mírně liší.

maca prášek

Účinky jednotlivých druhů macy se liší

Nerozšířenější žlutá maca působí mimo jiné jako přírodní afrodiziakum, bojuje proti příznakům menopauzy, dodává energii a působí jako antidepresivum. Červená maca pak zpevňuje kosti, preventivně působí proti nádorovému bujení a rovněž má pozitivní vliv na plodnost a sexuální výkon. Nejvzácnější černá maca zvyšuje koncentraci, posiluje paměť, navíc zlepšuje kvalitu spermií. Vhodnou kombinací všech tří druhů tak dosáhnete maximálních účinků rostliny.

Jak užívat macu? Vyberte si mezi práškem a kapslemi

Chcete-li vyzkoušet macu a její vliv na zdraví, můžete si vybrat mezi práškovou a kapslovou formou. Způsob užívání prášku peruánské řeřichy je na vás. Můžete jej rozmíchat ve vodě, přidat do ovocného smoothie či džusů.

Pokud vám nevyhovuje chuť rozpuštěného prášku nebo chcete příjem cenných látek maximálně zjednodušit a urychlit, sáhněte po mace v kapslích. Ty jsou na trhu k dostání pod značkou EXOTIC HERBS. Výrobce myslí i na vegetariány a vegany, a tak prášek z macy plní do kvalitních dobře vstřebatelných veganských kapslí. Peruánská řeřicha ve formě kapslí by se měla užívat dvakrát denně, a to vždy 2 kapsle po jídle.

Maca – mocný adaptogen

Maca v práškové i kapslové formě se řadí mezi tzv. adaptogeny. Ty před více než 60 lety poprvé definoval ruský farmakolog Nikolaj Lazarev. Podle něj jsou adaptogeny činidla, která organismu pomáhají bojovat se škodlivými účinky fyzikálních, biologických i chemických stresorů.

To v praxi znamená, že adaptogeny včetně macy vynikají jedinečnou schopností navazovat rovnováhu imunitního a hormonálního systému. Pokud se o mace, jejích účincích a možnostech využití chcete dozvědět více, navštivte online herbář značky EXOTIC HERBS, kde se dočtete detailní informace i o dalších léčivých bylinách.

Maca je na našem trhu stále dostupnější, a to včetně žlutého, červeného i černého typu. Díky jednoduchému užívání a velkému rozsahu pozitivních účinků na lidský organismus je skvělou volbou pro ty, kteří chtějí udělat něco pro zdraví a rádi by posílili svůj fyzický i psychický výkon.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte