Levandule lékařská /Lavandula angustifolia/

img

čeleď: hluchavkovité

Čtěte také:

Jak na pěstování levandule

Levandule lékařská – popis

Levandule lékařská je vytrvalý stálezelený keřík s charakteristickou vůní. Listy jsou úzké, stříbřitě šedé, plstnaté. Kvete fialově, modře, růžově i bíle a dorůstá do výšky 60 cm.

Levandule lékařská – léčivé účinky

Květy levandule lékařské obsahují 1 až 3% silice (zejména linaliacetát, dále borneol, isoborneol, geraniol, lonalol, cineol, kafr a dalších asi 25 složek) a asi 12% tříslovin, dále třísloviny, antokyany, hořčiny a pryskyřice. V nati je méně silice, ale více tříslovin.

Látky obsažené v levanduli působí fytoncidně, potlačují růst baktérií, mají mírně tlumivý účinek na centrální nervstvo, mírně snižují krevní tlak, osvědčily se při křečových stavech žaludku i při rekonvalescenci, působí mírně močopudně a upravují střevní činnost při nadýmání a průjmech, stimulují slinivku břišní k vyšší produkci enzymů.

Zevně se levandule lékařská užívá jako součást mastí při zánětech nervů, revmatismu nebo dně (její silice podporuje prokrvení pokožky), v koupelích ji lze použít na špatně se hojící rány. V lidovém léčitelství se uplatňuje zejména jako prostředek mírně uklidňující nervy, při neurastenii, bušení srdce, předrážděnosti, migrénách, závratích či nespavosti. Plátěný sáček se sušenou levandulí vložený pod polštář údajně podporuje klidný spánek. Nejčastěji se však užívá ve formě nálevu nebo tinktury.

Použitelné části levandule lékařské: listy, kvetoucí nať, květ

Období květu: červenec až srpen

Redakční tip: Díky rozlévaným parfémům to Tap si můžete dopřát radost z Vaší oblíbené vůně za zlomek ceny. Vyberte si z více než 150 parfémů, které jsou inspirovány těmi nejznámějšími světovými vůněmi. V nabídce najdete také bytové vůně se speciálními knotovými tyčinkami a vůně do auta.

Levandule lékařská – použití a pěstování

Nálev z květu levandule lékařské se přidává do koupele, levandule se také vkládá mezi oblečení v šatníku, které krásně provoní a zároveň odpuzuje šatní moly. Uplatní se v kosmetickém průmyslu (vonné oleje, parfémy). Používá se i v kuchyni, je jednou ze součástí provensálského koření.

Levandule lékařská se pěstuje v několika odrůdách, které se liší odstínem květů a možná i obsahem účinných látek. Vyhovuje jí teplé a slunné umístění, substrát by měl být kyprý, písčitý a poněkud vápnitý, ale rostlina dobře poroste i v běžné půdě, špatně však snáší substrát přemokřený, proto zalévat až po jeho důkladném proschnutí. Během mírné zimy může rostlina zůstat venku i je-li pěstována v nádobě, při mrazech pod -10 °C je však nutno kořeny chránit např. zahrabáním nádoby do země nebo alespoň překrytím slámou či chvojím. Pokud levanduli každým rokem v březnu seříznete, získá pevnější tvar a bohatší květenství. Rozmnožuje se semeny nebo dělením trsů nebo řízky z výhonků jednoletých rostlin.

Tip: Roztok proti mšicím

0,5 l vody 10 kapek levandulového éterického oleje a 4 lžíce slunečnicového oleje.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.