Letní čas a zimní čas: Jaký je mezi nimi rozdíl a proč se čas mění?

Letní čas a zimní čas: Jaký je mezi nimi rozdíl a proč se čas mění?

Myšlenka, že by byl zaveden rozdílný letní čas a zimní čas vznikla ve spojitosti se spořením světla již v 18. století. To, co se zprvu zdálo spíše vtipnou nadsázkou, se v průběhu let stalo reálným ekonomickým tahem.

Čtěte také:

Orgánové hodiny podle čínské medicíny

Princip podobný letnímu času se asi poprvé objevil v přednáškách a dopise Benjamina Franklina vydavatelům jednoho francouzského časopisu. Tento jeho nápad byl však tehdy míněn spíše ironicky.

Letní čas vznikl v roce 1916

Poprvé byl letní čas zaveden v průběhu 1. světové války, a to přesněji v roce 1916. Zavedlo jej nejprve několik evropských zemí, v roce 1917 jej zavedlo Rusko a poté v roce 1918 i Spojené státy Americké.

Letní čas je pochopitelně záležitostí pouze zemí v mírném klimatickém pásu. V pásu tropickém se délka dne v létě od délky zimního dne tolik neliší, a tak zavedení letního času by nemělo valný smysl. Obdobně je tomu v polárních oblastech Země, ani tady by zavedení letního času nemělo žádný význam.

V současné době se zvažuje plošné zrušení změny času. Na základě dotazování v Evropské Unii se ukazuje, že většina obyvatel změnu času skutečně nemá rádo. Stále více se ukazuje, že v dnešní době je ekonomická úspora takového kroku zcela minimální a přechod na letní čas způsobuje asi více potíží než přínosů.

Snaha měnit čas je jednou z lidských pošetilostí. Nabourávání přirozeného řádu a rytmu má mnohé neblahé dopady na lidský organismus a vede ke spoustě potížím v rámci fungování celé společnosti. Přečtěte si také o tom, jak si plánovat čas

Historie změn času

Změna času nikdy nebyla u lidí příliš populární, a to ani v době jeho zavedení. Bylo to dáno i tím, že v průběhu zavádění těchto časových změn nešlo třeba jen o posunutí o 1 hodinu, ale dokonce až o 3 hodiny.

Letní čas a zimní čas se tak lišil skutečně velmi. Z toho pracující obyvatelstvo skutečně příliš nadšené nebylo a tak v průběhu desetiletí byl letní čas postupně znovu rušen a obnoveně zaváděn. Postupně si každá země vytvořila svůj vlastní přístup.

Letní a zimní čas v Československu

  • U nás v českých zemích byl letní čas poprvé zaveden v průběhu 1. světové války a poté byl zrušen.
  • Vrátil se v roce 1940 v době 2. světové války a používal se tehdy až do roku 1949.
  • Potřetí se změna času vrátila do hry v roce 1979, to bylo po energetické krizi z mrazivého počasí toho roku.
  • Letní čas trval vždy po dobu půl roku až do roku 1995.
  • Od roku 1996 se prodloužil na 7 měsíců a jeho délka se shoduje s termínem uvedeným ve směrnicích Evropského parlamentu a Evropské rady.

Jak poznat ten „správný“ čas?

Je to v podstatě jednoduché, ten správný čas je ten astronomický. Poznáme ho podle toho, že ve 12 hodin v poledne je Slunce přímo nad hlavou. Formálně je správně čas neposunutý, tedy zimní čas. Čas letní, který se posunuje dopředu, tedy ze 2:00 na 3:00, tedy o hodinu dopředu je umělý a nesprávný.

 změna času na zimní (1)

Potíže objevující se u lidí - při přechodu na letní čas

  • Změna času není pro lidské tělo přirozená, rozbíjí vnitřní sehraný biorytmus a u citlivějších jedinců může dojít i k vážným zdravotním komplikacím.
  • Čas se posunuje v březnu a v říjnu a mnohdy ovlivňuje pohodu a zdraví mnoha lidí.
  • Změna zaběhlého režimu ovlivňuje spánkovou pohodu, každodenní činnosti a přirozený rytmus dne.
  • Nejsilněji tyto změny vnímají děti a senioři. U dětí není vyvinutá vůle ke změně tak jako u dospělých a tak pro ně změněný režim bývá problematický.
  • Pokud mají najednou chodit do školy o hodinu dříve nebo později, ztrácejí často svoji dřívější soustředěnost, mohou se u nich objevit i výkyvy ve školní výkonnosti a špatná nálada nebo rozmrzelost.
  • Během několika dní nebo týdnů se tyto záležitosti však upraví.

Rizika změny času

Psychická nepohoda se po změně času může objevit ale i u dospělých. Na citlivé jedince má změna v chrono-biologických rytmech negativní vliv. Nejvíce bývají ohroženi lidé trpící psychickým onemocněním.

  • Nejvíce rizikovým dnem bývá pondělí po změně času. V tento první pracovní den po změně času se může negativně projevit změna spánkového režimu a stres. Lidé mohou být pofrážděnější, konfliktnější, existuje vyšší riziko srdečních záchvatů, mrtvice apod.
  • Přechod na letní čas způsobuje i zhoršení pozornosti. Podle odborných studií v prvních dnech po změně času dochází k více autonehodám. Špatné soustředění a nepoornost však neovlivňuje jen řidiče. Ukazuje se, že i počet pracovních úrazů v těchto dnech stoupá.
  • Ztracená hodina spánku může narušit i přirozený průběh těhotenství. Gravidní ženy mohou být  změnou času negativně ovlivněny zejména v prvních třech měsícch těhotenství a tato nepohoda může narušit i hladký průběh těhotenství.  

Opravdu se přechodem na letní čas ušetří?

V současní době je energetická úspora, která by přechodem na letní čas měla vzniknout, téměř nulová. Několik různých experimentů dokázalo, že tato úspora je opravdu už téměř mizivá.

Naopak se jedná o nežádaný zásah do denního režimu lidí,  organizace práce a dopravy. Například vlaky stojí o hodinu déle nebo mají naopak hodinu zpoždění, počítače propojené globálními systémy složitě koordinují posun času atd. Proto jsou zřejmě současné úvahy o zrušení letního času a ponechání pouze přirozeného zimního času na místě.  



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 28. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 29. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 31. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 01. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
ÚTERÝ 02. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 03. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Proč Hans dává k této vodě komentář k ionizované vodě? Jsou to dvě zcela jiné metody: obohacování vody o vodík...

Vztahové pověry z celého světa: Znáte je?

Od své babičky, znám hodně pověr (pocházela z Bílých Karpat).
Děvče se svým chlapcem nesmí být spolu sami, př...

Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Před tím, než se rozhodnete si hada pořídit, je vždy nutné si zjistit vše co se chovu týče a mít připravené kv...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Hledáte půjčku na splacení všech svých dluhů? Musíte zaplatit exekuci? Máte spis v reg...

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...
Zobrazit všechna témata

Máte problémy s vyprazdňováním? 5 kroků ke zdravé stolici

Stolice: Téma, které je tak trochu tabu. Přitom se týká každého z nás. Jen málokdo může říci, že se v tomto směru nesetkal v životě s žádným problémem. Zácpa, průjem, problémy s vyprazdňováním… Co je považováno...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Jak se vyrovnat se ztrátou? Návod, na zdravé truchlení

Každého z nás to v životě občas potká. Ztráta blízké osoby je hodně bolestivá záležitost a je poměrně náročné se s ní vypořádat. Přitom nemusí jít hned u úmrtí, ale patří sem i rozchod nebo rozvod. Jak se vyrov...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.