Pěstování a skladování rajčat

11. 08. 2017 Přečteno: 1113x

Pěstování rajčat

Rajčata můžeme pěstovat na několik způsobů, a to na záhoně na zahradě, ve skleníku nebo i v květináči doma či na balkoně. Nejčastějším způsobem pěstování rajčat je do volné půdy na zahradě. Nejideálnějším obdobím je polovina května a sazeničky zakoupíme v každém zahradnictví. U rajčete je výhodou, že nemusíme střídat po několika letech stanoviště, ale můžeme jej sázet stále na stejné místo. Na záhon se hodí pěstování klasických tyčkových odrůd. Šířka záhonu by měla být alespoň 1,5 metrů, abychom mohli snáze ošetřovat rostliny ze všech stran. Sazeničky rajčat sázíme hlouběji, cca do 10 cm a našikmo, aby měla rajčata možnost vytvořit co nejvíce kořenů. Dalších alespoň 10 cm lodyhy zahrneme půdou. Vysadit by se měla rajčata na slunných místech, jelikož jsou to teplomilné rostliny. Rajčata je potřeba dobře hnojit a pravidelně zalévat. Při hnojení je ideální hnojivo s obsahem fosforu a vápníku, nejlepší je využít organické hnojivo jako koňský či slepičí trus.

Pokud se rozhodnete pěstovat rajčata v truhlíku například na balkoně, vhodné jsou rajčata keříčkové odrůdy, jako například cherry kvůli nižšímu vzrůstu. Balkon by měl být orientovaný na jih nebo západ, protože rajčata milují slunce a nesnáší velkou vlhkost. Nejlepší jsou samozavlažovací truhlíky nebo závěsné košíky. Díky samozavlažovacím truhlíkům dostanou rostliny pravidelnou dávku vody. Důležitý je výběr substrátu, do něhož vložíte sazeničky rajčat. Rajčata umístěte opět šikmo a více od sebe, aby si nestínila.

A menší rada na závěr. Rajčata by se neměla sázet v blízkosti červené řepy, fenyklu nebo hrachu či brambor. Od cukety, tykve či okurků by měla být rajčata oddělena alespoň jedním záhonem.

Skladování rajčat

Rajčata vydrží po dozrání a sesbírání jen několik dnů. Můžeme je skladovat v lednici, ideálně však v chladné místnosti. V lednici totiž může ztratit rajče typickou chuť a aroma. Pokud si vyrobíte z rajčat domácí protlak a dáte do zavařovací sklenice, můžete je takto uchovávat v lednici nebo sklepě i přes zimu.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.

Šalvěj

Proti zánětům, pocení a křečím Šalvěj má silné protizánětlivé a dezinfekční účinky. Působí proti křečím, chvění a také zmírňuje projevy…

Kedlubna

Zdravější trávení a prevence zácpy Kedlubna zlepšuje trávení. Obsahuje totiž vysoký podíl vlákniny, čímž také účinně bojuje proti zácpám a podílí se…

Hrášek

Díky bílkovinám, sacharidům a vláknině pomáhá hrášek tělu dodat potřebné živiny. Zároveň mu poskytne i okamžitou energii. Pokud se cítíme unavení,…

Kachní maso

Bílkovinná bomba Kachní maso obsahuje velké množství bílkovin. Pouhých 150 gramů doplní denní doporučenou dávku bílkovin pro ženy, pro muže pak 180…

Jogurt

Pro silné kosti a zuby Díky vysokému obsahu vápníku přispívá k dobrému stavu kostí a zubů, zejména u dětí a starších lidí. 250 g jogurtu dokonce…

Zelený čaj

Elixír mládí, který posiluje imunitu a usnadňuje hubnutí Zelený čaj působí antibakteriálně a posiluje imunitní systém. Pokud chceme shodit nějaké to…

Kuskus

Napomáhá při hubnutí Pokud se snažíme zhubnout, sáhněme po kuskusu. Má velmi malé množství tuků a je tak výborný do redukčních diet. Obsahuje…

Granátové jablko

Pro zdravé trávení Granátové jablko má velmi dobrý vliv na naše zažívání. Obnovuje střevní mikroflóru. Může za to obsažená kyselina citrónová a…

Kedlubna

Zdravější trávení a prevence zácpy Kedlubna zlepšuje trávení. Obsahuje totiž vysoký podíl vlákniny, čímž také účinně bojuje proti zácpám a podílí se…