Pěstování a skladování ořechů

Pěstování ořechů

Pokud se rozhodneme pěstovat vlašské ořechy, musíme mít alespoň středně velkou zahradu, neboť ořešák vlašský, jak se rostlině říká, je veliký strom. Nejlepší je koupit si již vzrostlé sazenice stromků. Ty sázíme do prohřáté země přibližně v květnu. Na první úrodu si budeme muset počkat ale nejméně 4 roky. Každý stromek vyžaduje zvláštní péči, za kterou se vám ale bohatě odmění svou úrodou. Pokud se o strom budete dobře starat, plody bude dávat i 100 let.

Až uplynou 4 roky od vysazení stromku a nastane podzim, můžete už vyhlížet na stromech vlašské ořechy obalené tlustou zelenou slupkou, která ořechy chrání před ptáky a jinými zloději. Jakmile uvidíte, že slupka praská, je právě ten správný čas na sklizeň.

Často se na zahradách objevují i lískové oříšky. Vypěstovat si lísku je poměrně nenáročné. Nejlepší doba pro vysazení je na jaře nebo na podzim. Jednotlivé stromky je vhodné od sebe sázet ve vzdálenosti 3 - 4 metrů na jihozápadní stranu.

Líska nemá ráda těžké, zamokřené a studené půdy, nesmíme ji ale také nechat vyschnout. Květy se na lísce objevují od února do dubna, raší ještě dříve než listy. Pokud se o keřík budeme správně starat, může nám své plody poskytovat až 70 let.

Skladování ořechů

Ořechy ve skořápce musíme nechat dokonale vyschnout nejlépe v suché místnosti, kde proudí vzduch. Vysušené ořechy vyloupeme, rozložíme na noviny nebo papír a necháme asi týden pořádně vyschnout. Ořechy skladujeme v uzavřených sklenicích, nebo je můžeme také zmrazit. 

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Další léčivé potraviny

Tip na recept

všechny recepty >

Mandlová omáčka

Pokrájené mandle nasucho opražíme na pánvi při nízké teplotě, až se rozvoní. Zaprášíme je hladkou moukou a pomalu vmícháme žloutky s trochou oleje. Osolíme, opepříme a povaříme do zhoustnutí. Nakonec vmícháme špetku...

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE U ČLÁNKŮ

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte