Pěstování a skladování máty

01. 03. 2018 Přečteno: 3102x

Pěstování máty

Máta patří k nejoblíbenějším bylinkám, které mnoho lidí pěstuje na zahrádce i v květináči. Pěstování máty je velmi snadné a při dobré péči vám rostlinka vydrží i několik let. Sazeničky se dají koupit v každém zahradnictví a pěstovat mátu můžete celoročně. Pokud se rozhodnete pro semínka, nejlíp uděláte, když je zasadíte v březnu. Mátu je potřeba vysadit do vlhké půdy, protože máta nemá ráda sucho. Nejideálnější místem pro pěstování máty je polostín. Dbejte na to, abyste mátu nevysadili na místě, kde by na ni po celý den pražilo sluníčko. Mohla by začít usychat. Myslete také na pravidelné zastřihávání máty, díky čemuž se bude hezky košatit.

Ovšem lepší je zasadit mátu do květináče, abyste omezili její růst, jelikož se velmi ráda a rychle šíří. Máta vyžaduje lehčí až středně humózní půdu a potřebuje ochranu před studenými větry. Množí se vegetativně, trsy se vyrývají v dubnu až květnu. Přezimování máty bývá obtížnější. Pokud ji dáme do chladnější místnosti, máme velkou šanci, že zimu přečká. Není to však pravidlem.

Skladování máty

Pokud si chcete mátu uschovat čerstvou i přes zimu, ideální je, jak jsme psali výše, přesadit mátu do květináče a dát do chladné místnosti. Ovšem i tak vám máta může "odejít". Jistější je, když si lístky máty usušíte a uskladníte. Listy byste měli volně rozprostřít a nechat usušit například na sluníčku nebo umělým teplem. Aby se vám nezapařily, je nutné je sušit hned po sběru. Usušené lístky máty je dobré zabalit do papírových pytlíků, dát do plechovek, sklenic nebo papírových krabic. Nedoporučuje se ukládat jakékoliv bylinky do pytlíků nebo plastových krabiček. Před uložením je třeba zkontrolovat, zda jsou doopravdy zcela suché. Poté je můžete uložit na suché a chladnější místo se stálejší teplotou vzduchu. Pokud bude teplota kolísat, může vám máta zvlhnout a zplesnivět. Mátu můžete rovněž nasekat nadrobno a zmrazit.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.

Šalvěj

Proti zánětům, pocení a křečím Šalvěj má silné protizánětlivé a dezinfekční účinky. Působí proti křečím, chvění a také zmírňuje projevy…

Kedlubna

Zdravější trávení a prevence zácpy Kedlubna zlepšuje trávení. Obsahuje totiž vysoký podíl vlákniny, čímž také účinně bojuje proti zácpám a podílí se…

Hrášek

Díky bílkovinám, sacharidům a vláknině pomáhá hrášek tělu dodat potřebné živiny. Zároveň mu poskytne i okamžitou energii. Pokud se cítíme unavení,…

Kachní maso

Bílkovinná bomba Kachní maso obsahuje velké množství bílkovin. Pouhých 150 gramů doplní denní doporučenou dávku bílkovin pro ženy, pro muže pak 180…

Jogurt

Pro silné kosti a zuby Díky vysokému obsahu vápníku přispívá k dobrému stavu kostí a zubů, zejména u dětí a starších lidí. 250 g jogurtu dokonce…

Zelený čaj

Elixír mládí, který posiluje imunitu a usnadňuje hubnutí Zelený čaj působí antibakteriálně a posiluje imunitní systém. Pokud chceme shodit nějaké to…

Kuskus

Napomáhá při hubnutí Pokud se snažíme zhubnout, sáhněme po kuskusu. Má velmi malé množství tuků a je tak výborný do redukčních diet. Obsahuje…

Granátové jablko

Pro zdravé trávení Granátové jablko má velmi dobrý vliv na naše zažívání. Obnovuje střevní mikroflóru. Může za to obsažená kyselina citrónová a…

Kedlubna

Zdravější trávení a prevence zácpy Kedlubna zlepšuje trávení. Obsahuje totiž vysoký podíl vlákniny, čímž také účinně bojuje proti zácpám a podílí se…