Luhačovické prameny – Pramen svatého Josefa

Pramen byl navrtán v roce 1994 původně jako zkušební vrt. Název dostal podle svatého Josefa, patrona Luhačovic. Současná podoba kašny je dílem Marka Trizuljaka a byla dokončena v roce 2000. Pro svou celkově nízkou mineralizaci je voda velmi vhodná k pitné léčbě při nemocech trávicího ústrojí, dýchacích cest a k uhličitým koupelím. Pramen má vydatnost 30 litrů za minutu.

Pramen sv. Josefa se nachází poblíž luhačovického kostela Svaté rodiny. V květnu 2000 byla dokončena kašna, do níž pramen vyvěrá, a v tomtéž roce byl luhačovický pramen během slavnostního otevírání vysvěcen.

Použití Pramene sv. Josefa

Pramen svatého Josefa se používá k pitné léčbě a uhličitým koupelím. Ke koupelím se mísí v poměru 2:1 s pramenem Jaroslava. Je to silně mineralizovaná, hypotonická přírodní voda s vysokým obsahem kyseliny borité, se sníženým obsahem soli.

Historie vrtu Pramene sv. Josefa

V roce 1987 došlo k havárii kanalizačního sběrače (po které byly kontaminovány mělké zdroje vody jímané z hloubky do 10 - 15 m) a na to konto zesílilo úsilí o prozkoumání hlubších struktur luhačovického zřídelního území. 

Následně byly provedeny tři průzkumné sondy do 400 - 500 m. První z nich, BJ 321, byla situována nedaleko lázeňského domu Vepřek. Vrtné práce začaly r. 1994. V hloubce 173 m došlo k erupcím silně proplyněných minerálních vod, a tím ke změnám i na 93 m vzdáleném prameni Vladimír. Došlo k ohrožení zřídelní základny, a proto byly průzkumné práce zastaveny. 

Nové vrtné práce byly zahájeny v roce 1997 z podnětu Léčebných lázní Luhačovice. Získán byl pramen Jaroslava. Totéž zdravotnické zařízení požádalo v roce 1999 o přebudování nedokončeného hlubinného vrtu BJ 321. Rekonstrukce proběhla v letech 1999 - 2000. Nový pramen dostal jméno Pramen sv. Josefa

V současné době je v Luhačovicích celkem 16 minerálních pramenů, z nichž jeden je sirný, ostatní jsou hydrogenuhličitanochloridosodné kyselky. 


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

SKOŘICE mletá BIO 100g EV

Pravá bio skořice mletá na dochucení sladkých jídel Pravá skořice (z…

Cena: 49 Kč  68 Kč 

Rýže BASMATI 5kg Pákistán

VÝHODNÉ BALENÍ! Kvalitní himalájská rýže Basmati ve výhodném balení…

Cena: 369 Kč  419 Kč 

Opalovací mléko dětské SPF50, 200ml

Vysoká ochrana citlivé pokožky při opalování Dětská pokožka je jemná a…

Cena: 258 Kč  338 Kč 

Solný polštář nahřívací velký

Nahřívací polštářek s himalájsou solí, přikládá se na bolavá místa na…

Cena: 159 Kč  199 Kč 

Františkovy Lázně

Léčivé prameny Františkovy lázně:…

Poruchy pohybového ústrojí či trávicího traktu, gynekologické problémy,…
další témata >

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte