Toxické vztahy jsou nezdravé a je třeba je rozhodně řešit

Proč nás přitahují toxické vztahy, jak je poznat a ideálně se jim vyhnout?

Toxické vztahy jsou takové, které se vyznačují nedostatkem důvěry, respektu a zdravé komunikace. Bohužel se v dnešní době psychologové těmito vztahy zaobírají prakticky denně. Proč vlastně v toxické vztahu setrváváme? Dá se vůbec ve fázi zamilování poznat, že se řítíme do propasti?

Pojmem toxické vztahy nebo toxický vztah označujeme chování, které nás činí nešťastnými. V takovém vztahu se objevuje i neúcta, nečestnost, kontrolující chování či nedostatek podpory. Je to zkrátka vztah, který nás spíše vysává namísto toho, aby nás naplňoval.

Toxické vztahy nám ubližují

Ve zdravém vztahu by všechno mělo fungovat. Pochopitelně, že i v zdravém vztahu dojde čas od času k nesouladu či neporozumění. To se může stát a není na tom nic výjimečného. Zpravidla však všechny problémy řešíte společně a otevřeně spolu diskutujete o všech nenadálých situacích a problémech, které se objeví. Navíc jste ve společnosti toho druhého opravdu rádi. Toxické vztahy se značně liší. Už tím, že po společném čase stráveném s partnerem se cítíte vyčerpaní nebo nešťastní. Už toto naznačuje, že je třeba některé věci změnit. I když svého partnera třeba stále ještě milujete, není vám s ním úplně dobře a někdy vám není v jeho společnosti příjemně. Často se hádáte, třeba i kvůli drobnostem. A možná vás děsí i pomyšlení, že máte opět strávit společný víkend. Místo toho, abyste se na to těšili, jako dříve…

Čtěte také:

Workoholismus ničí zdraví i vztahy. Jste workoholik? Udělejte si test!

Rodinné konstelace – vyřešte vztahy v rodině jednou provždy díky oblíbené terapii

Toxický člověk dokáže skutečně „otrávit“ jakýkoliv život. Lze se mu efektivně bránit?

Toxické vztahy a jeho znaky

V některém vztahu mohou být známky toxicity nenápadné, v jiné jsou zase přímo zjevné. Jestliže se týkají toxické vztahy právě vás, nemusíte si dokonce zprvu “vlajících červených vlajek” ani všimnout. Prozradíme vám na co se u sebe nebo u svého partnera zaměřit. Objevíte-li, že i váš vztah vykazuje známky toxického vztahu, je rozhodně na místě s tím začít něco dělat.

Nedostatek podpory

Zdravý vztah je založen na vzájemné touze, aby ten druhý uspěl ve všech oblastech života. Toxické vztahy podporují spíše soutěživost než podporu. A to rozhodně není dobře. Ve vztahu jste na stejné úrovni, nesoupeříte spolu. Jestliže se jedná o toxické vztahy, lidé se nepodporují, nepovzbuzují a jejich partner může nabýt dojmu, že na jeho potřebách a zájmech vůbec nezáleží.

Toxické vztahy a nezdravá komunikace

Místo laskavosti a vzájemného respektu je většina společných rozhovorů naplněna sarkasmem či kritikou nebo dokonce pohrdáním. Říkáte snad něco přátelům pohrdavým nebo posměšným tónem? Tak proč to děláte u partnera? Jestliže je toto u vás denním chlebem, pak rozhodně máte toxické vztahy.

Žárlivost či závist

I když je absolutně normální čas od času pociťovat závist, problémem se toto chování stává ve chvíli, kdy nemůžete pozitivně myslet na úspěchy vašeho partnera. Stejně tak je to s žárlivostí, která je naprosto přirozenou lidskou emocí. Pokud však vede k neustálému podezírání a nedůvěře, může velice rychle začít narušovat váš vztah. Toxické vztahy se žárlivostí vyznačují poměrně často.

Toxické vztahy pod neustálou kontrolou

Jestliže se vás neustále partner ptá kde jste, co děláte, s kým tam jste nebo je rozrušený, když okamžitě neodpovídáte na zprávy nebo neberete telefony, zbystřete. Toto chování může pramenit ze žárlivosti nebo z nedostatku důvěry, ale může také naznačovat potřebu kontroly. A obojí je známkou toho, že jde o toxické vztahy.

Toxické vztahy a neupřímnost

Přistihnete se přitom, když si neustále vymýšlíte lži o tom, kde se nacházíte nebo s kým právě jste? Ať už je to proto, že se chcete vyhnout trávení času s partnerem nebo proto, že se obáváte, jak by reagoval, kdybyste řekli pravdu? Tak přesně takto vypadají toxické vztahy.

Finanční (ne)gramotnost

Porušujete dohody ohledně vašeho rozpočtu? Utrátíte, aniž byste o tom partnerovi řekli? Jestliže jde o toxické vztahy, lidé mají pocit, že si mohou dělat, co chtějí. I když tím třeba porušují dohodu, na které se s partnerem domluvili. Jestliže porušíte občas, pak pochopitelně o toxické vztahy nejde. Ovšem v případě, že dohody soustavně jedna strana nerespektuje, pak se již jedná o problém.

Ignorování potřeb a toxické vztahy

Souhlasíte s čímkoliv, co váš partner udělal, i když je to v rozporu s vaším přáním? Pak jde o jasnou známku toho, že jde o toxické vztahy. To samé platí v případě, když máte pocit, že se partnerovi musíte neustále v něčem podřizovat

Toxický vztah nemůže být zdravý a šťastný

Nedostatek péče o sebe

Toxické vztahy nám brání věnovat se našim koníčkům nebo aktivitám, kterým jsme se dříve věnovali. Zanedbáváte sebe, své zdraví a všechen svůj volný čas obětováváte jen partnerovi? Možná je to jen proto, že váš partner neschvaluje čas, kdy se věnujete svým vlastním věcem. Všechno chce mít pod kontrolou a chce být neustále s vámi. To jsou toxické vztahy.

Doufáte ve změnu

Proč lidé toxické vztahy neopustí? Neustále doufají ve změnu a věří, že se “to” spraví, něco se posune nebo partner přehodnotí své jednání a všechno bude zase tak jako dřív. Čím dříve však pochopí, že tomu tak nebude, tím lépe.

Tři hlavní důvody, proč nás toxické vztahy přitahují

Chybí vám láska a máte pocit, že ji ve svém životě máte málo? Studie zjistily, že patologická zamilovanost, kdy jeden člověk poskytuje druhému opakovanou a nutkavou péči a pozornost, souvisí s impulzivitou. Tito lidé se cítí “celiství” jen v případě, pokud mohou někoho milovat. Do vztahů tak vstupují často impulzivně. Hlavně proto, aby s někým prostě byli. V nezdravém vztahu pak třeba zůstávají třeba i jen ze strachu, aby nezůstali sami. A to i přesto, když nejsou šťastní.

Problémy z dětství mohou mít za následek toxické vztahy. Jestliže se rodičům nepodařilo vytvořit bezpečnou vazbu, pak nervový systém dítěte zaregistruje tento nedostatek připoutanosti k někomu jako normu a člověk se pak stane závislým na jakémkoliv vztahu. Jen, aby měl pocit, že vedle sebe někoho má. Mohou se objevovat dokonce i úzkosti či strach z toho, že budete opušteni.

Toxické vztahy může mít na svědomí i psychiatrická diagnóza. Toxické vztahy mají častěji lidé, které trpí hraniční poruchou osobnosti. Velice často pak řeší nestabilní a nezdravé vztahy. 

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 18. 04. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 19. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Agentura BOVA - semináře a školení v oblasti práva
Od roku 1991 se Agentura Bova zaměřuje na…
Osobní a profesní koučink Brno: Marta Němečková
Pomáhám lidem řešit osobní, vztahové, pracovní…
Centrum Gaudia: Narativní a systemická terapie Praha 3
systemická terapie - kurzy vzdělávání - koučink

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Buďte krásní v každém věku. Předčasné stárnutí pleti lze snadno zbrzdit

Chcete si zachovat mladistvou pleť a jste ochotni pro to udělat cokoliv? Na to, abyste oddálili předčasné známky stárnutí pleti nepotřebujete spoustu peněz a vlastně ani příliš času navíc. Přesto existují triky...

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Lepší život bez plastů: 6 nápadů, jak nahradit běžné plastové pomocníky

Dnešní doba velí jasně: měli bychom se snažit žít ekologicky a především se musíme zbavit plastů. Odborníci neustále varují, že nám život ničí i takzvané mikroplasty. Jsou ve vzduchu, v dešti, v jídle, ve vodě ...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.