Koučink s koněm pomůže na cestě k sebepoznání

PR článek

48_1543091279Koučink s koněm pomůže na cestě k sebepoznání

Po celá staletí se z lidské společnosti postupně vytrácela přirozenost. Lidé zapomněli na skutečné životní hodnoty, o mnohé z nichž je připravil život v moderní civilizaci. Možná nastal ten pravý čas se k těmto hodnotám vrátit a obnovit životní chuť a elán. Nalézt ztracenou životní energii a těšit se zase jednou z maličkostí, které naplňují každý náš den.

Na cestě k sebepoznání zjistíte, co ve vašem současném životě nefunguje, co vám překáží a kde je zapotřebí učinit změny k lepšímu. Jednou z nejintenzivnějších cest k tomuto cíli je koučink s koněm. Toto majestátní zvíře si s sebou nese moudrost sesbíranou během milionů let svého vývoje a tisíců let, během kterých jej s člověkem váže silné pouto.

Kůň se stane vaším vnímavým společníkem a učitelem

Jak takový koučink s koněm vlastně vypadá? Jistě se nabízí myšlenka, že koučink spočívá v jízdě na koni. To je však jeden z nejčastějších omylů. S jízdou na koni souvisí obor nazvaný hipoterapie, při níž se využívá pohybu hřbetu koně, který je rytmický a střídavě se opakuje. Výsledkem hipoterapie je především aktivace celé centrální nervové soustavy jezdce.

Vraťme se však zpátky ke koučinku. Během něj se na rozdíl od hipoterapie na koni nejezdí. Člověk se nachází v přítomnosti koně, stojí nebo popochází dle potřeby a soustředí svoji pozornost na své pocity, myšlenky a poznání, které v danou chvíli přicházejí v návaznosti na řešené téma. Kůň od člověka nic nechce, ani jej k ničemu nevybízí, ale vždy velmi citlivě vnímá jeho vnitřní stavy a svým chováním je zrcadlí. Přítomná koučka upozorňuje na tyto reakce, které jsou často tak jemné, že nemusí být nezkušenému člověku ani patrné. Také je tlumočí do lidské řeči a dává do souvislosti s potřebným poznáním.

Pro někoho může být kůň pouhým zvířetem, jež se však může stát pomyslnou bránou k vašemu sebepoznání. Celý koučink spočívá v trávení času ve společnosti koně a v kráse toho okamžiku, který vám přinese spoustu hlubokého uvědomění. Tento čas je naplněný především poznáním, klidem, radostí a intenzivním prožitkem.

K příjemnému setkání napomáhá také prostředí, v němž koučink probíhá. Obvykle se jedná o klidná místa v přírodě, neporušená moderní civilizací a městskou zástavbou. Taková místa vyzývají člověka k nádechu a psychickému i fyzickému uvolnění, což mimo jiné napomáhá k přirozenějšímu navázání kontaktu se sebou samým i se zvířetem. V případě nepříznivého počasí je většinou k dispozici zázemí kryté haly.

48_1543336912Koučink s koněm je naprosto bezpečný.

Koučink s koněm je bezpečný. Zvíře vám neublíží

Z koučinku s koněm nemusíte mít strach. Tito krásní tvorové nejsou agresory, čekajícími na příležitost vám ublížit, přestože jste o nich mohli slyšet nejednu nehezkou historku. Zvíře, se kterým budete trávit čas, je pečlivě připravené, vybrané a po psychické i fyzické stránce zdravé. Člověka nepovažuje za hrozbu či nepřítele, naopak s ním má velmi dobré zkušenosti a lidskou přítomnost považuje za příjemnou a přátelskou, což je ostatně základ pro to, abyste společně nalezli cestu k vašemu sebepoznání.

Přesto je však třeba mít na paměti, že i kůň je živý tvor z masa a kostí, který váží více jak půl tuny. Nemusíte se však bát. S koněm nikdy nezůstanete úplně sami. K dispozici vám vždy bude zkušená koučka, která dohlédne na správný, tedy především poklidný průběh celého koučinku. Před samotným začátkem navíc budete seznámení se zásadami bezpečnosti. Ty vám budou postupně připomínány dle potřeby také během koučinku, abyste s koněm co nejrychleji a nejlépe splynuli a jak vy, tak i zvíře si užili přítomnost toho druhého.

Pokud si lámete hlavu nad tím, že jste se s koněm takto zblízka nikdy nesetkali, můžete tyto starosti jednoduše pustit z hlavy. Zúčastnit se setkání bez předchozích zkušeností totiž může být naopak přínosem, neboť nebudete mít tendence řídit se již naučeným chováním a budete zcela přirození. Cesta za sebepoznáním tak pro vás může být proto i jednoduší než pro zkušeného koňáka. Výše zmíněným však rozhodně nechceme odradit ty, kteří už mají s koňmi zkušenosti ať už ze sedla či blízkého setkání. Koučink s koněm je zcela individuálním a hlubokým zážitkem pro každého, bez ohledu na věk, zkušenosti či nějaký handicap.


Stáhnout v PDF
array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte