Kopretina bílá /Leucanthemum vulgare/

kopretinačeleď:hvězdnicovité

Kopretina bílá-popis

Kopretina bílá je vytrvalá rostlina. Určitě jste slyšeli už mnoho názvů, nejčastější jsou svatojánské kvítko, jasné kvítí nebo husička. Většinou ji známe vysokou sotva 20 cm, může však dorůst až do výšky 80 cm. Má válcovitý oddenek, její lodyha je přímá, lysá, někdy jen slabě chlupatá a nese vždy jen jeden květ. Přízemní listy mohou být obvejčité nebo kopisťovité, vždy jsou ale zúženy v řapíku. Jsou střídavé, řídké a přisedlé. Květ je velký, na spodní straně polokruhovitý se zeleným zákrovem složeným z listenů. Okrajové lístky květu jsou samičí a mají bílou barvu. Jsou asi o 1-2 cm delší než zákrov. Středové kvítky jsou žluté a oboupohlavní. Když oba plodolisty srostou, vznikne semeník. Ten obsahuje jedno vajíčko. Plodem jsou nažky, někdy mohou mít i šikmý lem. Nejčastěji dochází k opylení prostřednictvím hmyzu, může však dojít i k samoopylení.

Kopretina bílá-léčivé účinky

Kopretiny byly dříve využívány k různým rituálům a jako pomůcka při věštění. Vyráběly se z nich také sirupy, esence nebo pastilky. Dnes můžeme kopretiny najít například jako složku ve vonných mýdlech.

Použitelné části kopretiny bílé: Květ.

Období květu: červen-říjen

Kopretina bílá-pěstování

Kopretina bílá patří mezi luční rostliny, můžeme ji najít na lukách, svazích, pastvinách, okrajích cest nebo ve světlých lesích. Roste téměř v celé Evropě, od nížin až do 2000 m. n. m. Jde ale spíše o okrasnou rostlinu a mnoho lidí ji považuje za plevel. Z hospodářsky užívaných ploch je vytlačována. Pro okrasné využití je vypěstováno i několik velkokvětých druhů pro ozdobu zahrad.

Zdroj obrázku: Wikipedia


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1278x

array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte