Konvalinka vonná /Convallaria majalis/

konvačeleď:chřestovité

Konvalinka vonná-popis

Konvalinka je trvalka vysoká jen 10-30 cm. Její oddenek je tenký, článkovitý, listy eliptické až elipticky kopinaté, lysé a špičaté. Stvol je jednoduchý a zpravidla kratší než listy, květ vyrůstá na jeho konci. Květ je oboupohlavní a pravidelný, krásně voní a má kulovitě zvonkovitý tvar. Barvou je bílý až narůžovělý a vyrůstá z paždí krátkých listenů. Plodem jsou bobule s 2-6 semeny. Mají jasně červenou barvu.

Konvalinka vonná-léčivé účinky

Květ, nať i list se sbírají v době květu a suší. Droga pozitivně působí na srdeční činnost, v Rusku byla rostlina užívána také proti vodnatelnosti, epilepsii nebo při záchvatu mrtvice. V dnešní době se ale výtažky z konvalinky využívají spíše v homeopatii, než v léčitelství.

Konvalinka vonná je ale jedovatou rostlinou! Nepožívejte jakoukoliv její část v jakékoliv podobě bez dozoru a doporučení odborníka!

Všechny části rostliny totiž obsahují jedovaté látky, jako je například glykosid konvalatoxin nebo majalosid. Největší obsah nebezpečných látek je v čerstvých květech a listech, méně pak v oddenku. Některé látky jsou rozpustné ve vodě, proto je jedovatá i voda, v níž konvalinky byly. Látky mají nepříznivé účinky na zažívací trakt, otrava se projevuje zvracením, průjmem a v těžších případech i omámením, závratěmi, křečemi, až kolapsem.

Použitelné části konvalinky vonné: Květ, nať, listy.

Období květu: květen-červen

Konvalinka vonná: pěstování

Dobře se jí daří pod stromy nebo na jakémkoliv jiném stinném místě. Konvalinek je hodně druhů, byly vyšlechtěny i druhy s růžovými nebo pruhovanými listy. Vyhovují ji humózní, lehčí a bezplevelné půdy. Množí se podzemními oddenky na jaře nebo na podzim.

Zdroj obrázku: Wikipedia


Stáhnout v PDF
array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte