Konopice polní /Galeopsis tetrahit/

img

Konopice polní – popis

Konopice polní je jednoletá léčivá bylina, 50 – 90 cm vysoká, lodyha přímá, větvená (jen zřídka nevětvená), štětinatě chlupatá. Listy řapíkaté, až 11 cm dlouhé a 5 cm široké, kopinaté až vejčité, na okraji zubaté, na vrcholu špičaté, přitiskle chlupaté (na spodní straně jen na žilkách). Lichopřesleny jsou 8 –16květé, obvykle kulovité, horní sblížené, dolní oddálené, listence kratší než kalich, ostnité, kališní cípy skoro stejně dlouhé jako korunní trubka. Koruna je 2pyská, až 25 mm dlouhá, střední lalok dolního pysku téměř čtvercový, nevykrojený, se světlým lemem, koruna růžovofialová až růžová nebo bílá, na bázi středního laloku žlutá skvrna s purpurovou kresbou. V barvě koruny je druh poměrně dost variabilní. Plodem je tvrdka.

Konopice polní – léčivé účinky

Konopice polní obsahuje kyselinu křemičitou a křemičitany, třísloviny, neutrální a kyselé saponiny, hořký glykosid, trochu silice, pektinové látky, vosk, pryskyřice, cukr, éterické oleje, flobafen a minerální látky. Podporuje regeneraci organismu (zejména ve vazivové tkáni), napomáhá hojení v oblasti plic (katar dýchacích cest), sliznic i na pokožce, rozpouští hleny, působí močopudně a protizánětlivě, podporuje rozpad močových kamenů, reguluje krevní tvorbu, takže ji lze jako pomocného léčiva použít např. při leukémii nebo chudokrevnosti, osvědčila se i při otocích či bolestech v oblasti sleziny, zejména v minulosti se konopice polní užívalo při léčbě plicní či střevní tuberkulózy.

Použitelné části konopice polní: kvetoucí nať

Období květu: květen až září

Konopice polní – pěstování

Roste ve světlých lesích a v jejich lemech, na mýtinách a pasekách, v příkopech podél komunikací, na mezích i jako plevel na polích, stejně tak na rumištích a v okolí lidských sídel, od nížin až do horského stupně.

Tip: Odvar

2 čajové lžičky drogy se přelijí 1/4 l vařící vody, louhuje se 10 minut, pije se 3 x denně, odvar možno dosladit medem.



Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • jaromirsvoboda
    31. 3. 2014 22:15
    Dobrý večer, jen bych se chtěl zeptat, jestli nepatří Galeopsis tetrahit do čeledi Labitaceae /Pyskaté/ místo do Fabaceae,Motýlokvěté = Bobovité? Děkuji jaromir