Konitrud lékařský /Gratiola officinalis/

img

Konitrud lékařský – popis

Konitrud lékařský je vytrvalá, 20 - 50 cm vysoká bylina. Lodyha je přímá nebo vystoupavá, dutá, oblá, jemně rýhovaná, s olistěnými větvemi vyrůstajícími v paždí listů. Listy jsou vstřícné, přisedlé, trojžilné, kopinaté, mělce pilovité, lysé, s vnořenými žlázkami. Květy vyrůstají jednotlivě v paždí listů.


Konitrud lékařský – léčivé účinky

Všechny části rostliny, nejvíce ale listy a oddenek, obsahují toxické glykosidy (např. gratiosid, gratiolon, gratiotoxin, gratiolin), asi 0,02% silice, hořčiny a třísloviny.

Otrava se projevuje podrážděním zažívacího ústrojí a ledvin, dochází k překrvení malé pánve, mohou se objevit poruchy vidění, postižený zvrací, trpí kolikovitými bolestmi břicha, někdy se objevují krvavé průjmy, zánět ledvin, u těhotných hrozí nebezpečí potratu, smrt nastává v důsledku porušení činnosti srdce a dechu. Působí velmi silně projímavě a močopudně, stimuluje srdeční činnost, místně působí silně dráždivě, užívalo se jí také proti střevním parazitům, při dně a revmatismu, zevně pak na kožní vyrážky a bércové vředy. Vzhledem k tomu, že konitrud je silně jedovatý v čerstvém i sušeném stavu, je třeba důrazně varovat před jeho použitím v samoléčbě (tedy bez doporučení a dozoru odborníka)!

Použitelné časti konitrudu lékařského: kvetoucí nať

Období květu: červen až září

Konitrud lékařský – použití v kuchyni a pěstování

Roste na bažinných březích rybníků a starých říčních ramen, na podmáčených loukách a v lučních příkopech, v lesních mokřadech. Vyhovují mu půdy písčité až hlinité, vlhké až zbahnělé. Světlomilný druh snášející mírné zastínění. V České republice byl výskyt soustředěn především do oblastí velkých řek jako dolní část Vltavy, Labe, při řece Moravě, Svratce a Dyji. Dále byl výskyt doložen z Podkrušnohoří a izolovaně ze západních Čech, Slezska a Tišnova. Sporadicky udáván též z jižních Čech. Druh je vázaný na planární a kolinní polohy. Konitrud lékařský patří k silně ohroženým druhům naší květeny.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.