Kloubní náhrada znamená běžnou operaci, po které můžete dál aktivně žít

PR článek

zu san li

Čeká vás náhrada kolenního nebo kyčelního kloubu? Bojíte se, co se bude dít během operace anebo nevíte, na co se připravit po operaci? Endoprotéza rozhodně neznamená konec aktivního života. Naopak, pomáhá pacientům žít pohodlně bez omezení pohybu. Operace patří mezi nejběžnější zákroky u nás. Kloubní náhrada je pacientovi vyměněna do 90 minut, po operaci ho však nemine rehabilitace a cvičení.

Kdy poznat, zda je endoprotéza nejlepší volbou

Náhrada kolenního nebo kyčelního kloubu patří mezi časté operace starší generace pacientů. Problémy s kloubem však může mít i mladší člověk po nehodě nebo úrazu. Kdy ale poznat, zda je endoprotéza pro člověka dobrou volbou a je potřeba o ní přemýšlet? Endoprotéza neboli kloubní náhrada je opravdu potřebná pokud:

 • ...vás kolena nebo kyčel bolí tak, že máte problémy při běžné chůzi
 • ...neujdete ani pár metrů bez berle
 • ...se ráno nedokážete zvednout z postele
 • ...vás bolest omezuje ve sportu 
 • ...si už nedokážete užívat život tak, jako dřív

Patříte-li právě vy mezi ty, které operace čeká anebo o ní přemýšlíte, rozhodně se nemusíte zákroku obávat. 

Totální kloubní náhrada kyčelního i kolenního kloubu je běžný zákrok

I když je kloubní náhrada kyčelního nebo koleního kloubu operace dlouhá 90 minut a je to zásah do vašeho organismu, nemusíte se jí příliš obávat. Dnes už se jedná o zcela běžnou operaci. Ihned po zákroku může pacient začít s nácvikem chůze nebo cvičí klouby.

Totální náhrada kolenního kloubu je tvořena dvěma částmi, které nahrazují část stehenní kosti a horní bércové kosti, mezi které se vloží polyethylenová vložka. Při náhradě kyčelního kloubu se jedná o umělou náhradu hlavice kosti stehenní a jamky kostí pánevní.

Kloubní náhrada: Co vás čeká před operací?

Abyste mohli podstoupit operaci, je potřebné důkladné vyšetření na ortopedii. Vyšetření probíhá v několika krocích, během kterých se zjišťuje rozsah bolestivosti a hybnosti a určí nejefektivnější způsob léčby. 

Těsně před operací je pacient hospitalizován v nemocnici. Posledním jídlem je oběd, tekutiny se přijímají do půlnoci. Další den ráno na vás již čeká operační sál a nová kloubní náharada, která vám usnadní život.

Sestra změří pacientovi krevní tlak, zavede se permanentní katetr a je podána premedikace. Po samotné operaci stráví pacient několik dní v nemocnici a po propuštění domů musí dodržovat několik zásadních pokynů a pravidel pooperační péče.

BEZNOSKA, s.r.o. vyrábí a dodává kvalitní endoprotézy
pro spokojený život.
www.beznoska.cz

Kloubní náhrada: po operaci je důležitá rehabilitace

Po operaci vás čeká rehabilitace, bez které se neobejdete. Je nezbytná pro udržení správných pohybových stereotypů a také pro zlepšení pohybu.

Po celou dobu rehabilitace platí, že zátěž operované končetiny určuje lékař. Existuje celá řada poloh a pozic, které musí pacient dodržovat a kterým se musí naopak vyhnout. Mezi hlavní zásady patří:

 • spaní na rovném a pevném lůžku
 • střídání pomalé chůze, sedu a lehu
 • přizpůsobení výšky židle
 • vyhýbání se sedání do hlubokých křesel
 • cvičení několikrát denně podle pokynů lékaře
 • neodkládání berlí, pokud to nedovolí lékař
 • nenošení příliš těžkých břemen

Pokud pacient pociťuje nějaké obtíže, měl by ihned vyhledat lékaře anebo problémy konzultovat alespoň telefonicky.

Endoprotéza umožní žít život bez bolesti z pohybu

Díky endoprotéze již nebudete muset přemýšlet nad tím, jestli zvládněte vyjít schody nebo jak moc vás bude ráno kloub opět bolet. Endoprotéza umožňuje pacientům žít svůj život bez bolesti a strachu z jakéhokoliv pohybu.

I když čeká pacienta několikaměsíční rekonvalescence, výsledek stojí za to. Do života se vám navrátí radost z procházek a pobytu na čerstvém vzduchu. Budete moci opět sportovat a dělat vše, co jste doposud nemohli. Kloubní náhrada je neviditelný pomocník, který vám do života přinese jen radost.


Stáhnout v PDF
array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte