Kerblík lesní /Anthriscus sylvestris/

kerblikčeleď:miříkovité

 Kerblík lesní-popis

Kerblík je dvou i víceletá bylina, Lodyha je přímá, dlouhá 30-180 cm, přímá, větvená, oblá, s hrubým rýhováním. Je dutá, dole je krátce chlupatá, ale nahoře lysá. Přízemní listy jsou dlouze řapíkaté se 4-8 jařmy lístků. Zato lodyžní listy se směrem k vrcholu zmenšují, vyrůstají přímo z pochvy. Okolíky jsou složené ze 7-16 okolíčků, vnější květy jsou oboupohlavní, jen několik vnitřních květů je samčích. Korunní lístky mají bílou barvu, jsou okrouhlé nebo jen slabě vykrojené. Plodem kerblíku lesního je dvounažka.

Kerblík lesní-léčivé účinky: Nejsou známy žádné léčivé účinky.

Použitelné části kerblíku lesního: Žádné.

Období květu: květen-srpen

 Kerblík lesní-pěstování

 U nás je velmi hojný, můžeme ho vidět od nížin po horské oblasti a roztroušeně i ve vyšších polohách. Roste zejména na vlhčích loukách, v křovinách, na okrajích lesů, mezích, v příkopech, na rumištích, podél plotů a náspů, v sadech a na pustých místech. Vyhovuje mu vlhké, pohostinné až mírně slunné umístění a čerstvé, humózní, dusíkaté půdy bohaté na živiny.

Kerblík lesní-použití

Obecně je považován za plevel a ke zkrmování se moc nehodí. Používá se jenom v mladém věku, protože později dřevnatí.

Zdroj obrázku: Wikipedie


Stáhnout v PDF
array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte