Kunštátská keramika

Kunštátská keramika je všem dobře známá. Mezi širokou veřejností byla vždy velice oblíbená a každý měl doma nějaký ten kousek. Byla originální, jednoduchá a lidmi vyhledávaná, protože byla praktická i vkusná. Mísy, hrnečky nebo vázy se vyvážely do více než 25 zemí světa. Kunštátská keramika se vyznačuje kombinací režného střepu a bílé glazury. Režný proužek byl signifikantním znakem této keramiky. Vypalovala se za vysokých teplot, byla pevná, ale přitom křehká. Měla nezaměnitelný vzhled, rozmanité tvary a vysokou kvalitu.

Bohužel, tato keramika se již nevyrábí. Kdo má doma tradiční kunštátské hrnečky, měl by je opatrovat jako oko v hlavě. V dnešní době si jiné nekoupí. Co se stalo a jak je možné, že kunštátská keramika a její výroba zanikla?

Kunštátská keramika - historie

Kunštát a jeho okolí bylo vždy bohaté na naleziště jílu výtečné kvality, který je obzvlášť vhodný k výrobě keramiky. Zřejmě proto byla výroba keramiky v této oblasti tak rozšířena. Spousta rodin v Kunštátě měla doma svoji vlastní pícku na keramiku. Již v roce 1620 vznikl v Kunštátu hrnčířský cech. Výroba oné proslulé kunštátské keramiky byla započata v roce 1882. Po celou dobu fungovala tato rozsáhlá keramická dílna nepřetržitě, až do roku 2010, kdy náhle zemřel majitel Luboš Sedlák.

Konec kunštátské keramiky

S jeho smrtí se výroba zastavila a kunštátská keramika se začala řítit do záhuby. Nikdo z dědiců Luboše Sedláka nebyl schopen výrobu převzít. A dokonce se nenašel ani zájemce, který by areál společně s ochrannou známkou na výrobu kunštátské keramiky odkoupil. Nějakou dobu v to všichni doufali, ale tento záměr se nezdařil. Ochranná známka tedy zůstává sice zatím v rukou dědiců, ale chátrající areál byl prodán. Dnes se v něm vyrábí elektronika, tak je již jasné, že k obnově původní tradiční dílny nedojde. Slavná kunštátská keramika se tedy dnes už nevyrábí. Prodejny byly zrušeny.

Čtěte také:

Mařížská keramika

Malí výrobci kunštátské keramiky

V Kunštátu je ještě dnes pár lidí, kteří místní keramiku vyrábí ve svých malinkých dílničkách. Ti ale mohou jen obtížně konkurovat velice laciné keramice dovážené z Číny.

V Kunštátu se každý rok v září koná Hrnčířský jarmark, který je soutěžní. Tvůrci keramiky zde mohou předvést své nejlepší výrobky. Děti v základní škole v Kunštátu si pořídily do školy svoji pec a keramice se věnují intenzivně dále. Třeba jednou ještě kunštátská keramika znovu ožije.

Zdroj obrázku: ceskatelevize.cz


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1642x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Krém na obličej a tělo s kurkumou Ayuuri…

Krém na problematickou a citlivou pleť, zklidňuje a hojí Pleťový krém je…

Cena: 180 Kč  228 Kč 

Krém na obličej a tělo s neemem Ayuuri

Na mastnou a problematickou pleť, antibakteriální účinky Pleťový krém je…

Cena: 180 Kč  228 Kč 

Propolisový sprej pro svěží hrdlo 20ml

Doplněk stravy určený k péči o horní cesty dýchací s mentolovou příchutí.…

Cena: 99 Kč  129 Kč 

LIVER PLUS 60kps.

Přípravek z ájurvédských bylin určený pro játra Účinky: Chebule…

Cena: 199 Kč  230 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte