Kdy je možná operace dalekozrakosti a krátkozrakosti?

oftumKrátkozrakost a dalekozrakost - dvě velmi rozšířené refrakční vady oka, které stále trápí mnoho lidí, i přesto, že se dnes dají bezbolestně a pohodlně zkorigovat či zcela odstranit. 

Jak funguje lidské oko?

Oko je optická soustava složená z několika prostředí, kterými musí světelné paprsky projít, aby se na sítnici vytvořil ostrý obraz. Těmito prostředími jsou rohovka, komorová tekutina, čočka a sklivec a při přechodu každým z nich se světlo láme jinak. Pro zajištění správného vidění využívá čočka svou schopnost akomodace, tedy zaostřování. Tato schopnost věkem klesá, což má za následek propuknutí presbyopie po 40. roce života.

Kromě aktivní schopnosti čočky akomodovat je pro reálné a ostré zobrazení obrazu na sítnici nutné, aby mělo oko správný poměr lomivé síly oka vůči jeho délce. Pokud je poměr vyrovnaný, jde o normální vidění, čili emetropii. V případě nevyrovnaného poměru těchto dvou veličin dochází ke krátkozrakosti, resp. k dalekozrakosti.

Dalekozrakost vs krátkozrakost

Krátkozrakost nebo myopie je dioptrická oční vada, při které je délka oka nebo jeho optická mohutnost zvětšená a obraz se tak tvoří před sítnicí. Toho důsledkem je zhoršené vidění do dálky, přičemž schopnost vidět dobře do blízka zůstává zachována. První příznaky se objevují již v dětství a chyba má tendenci zhoršovat se. Naopak dalekozrakým pacientům se obraz tvoří až za sítnicí, proto bojují se špatným viděním do blízka. Dalekozrakost, tedy hypermetropie, postihuje téměř třetinu populace a je to vrozená, často dědičná vada.

Zrak člověka trpícího krátkozrakostíZrak člověka trpícího krátkozrakostí

Příznaky krátkozrakosti jsou kromě rozmazaného vidění i bolesti hlavy a očí, mžourání, v některých případech až šilhání, slzení a červenání očí a tzv. "čtení nosem," kdy pacient dokáže rozeznávat písmena jen z extrémně blízkých vzdáleností.

 Zrak člověka trpícího dalekozrakostíZrak člověka trpícího dalekozrakostí

Dalekozrakost se také projevuje bolestmi hlavy a očí, vážnějším příznakem je však tupozrakost a šilhání. Onemocnění nemusí mít v mládí výrazné projevy, věkem však dochází k jejímu zhoršení. Podílí se také na vzniku presbyopie po 40. roce života. Neléčená dalekozrakost může také vést až ke vzniku zeleného zákalu.

Korekce dioptrických vad

Na korekci krátkozrakosti se používají kontaktní čočky nebo dioptrické brýle s minusovými dioptriemi. Podle jejich hodnoty rozeznáváme stupně krátkozrakosti: 0 až -3 dioptrie značí nízkou krátkozrakost, -3 až -7 střední a dioptrie nad -7 znamenají vysokou krátkozrakost.

Rozlišujeme také vrozenou krátkozrakost, kdy je oko dítěte větší už při narození a onemocnění dosahuje až -10 dioptrií, přičemž tato hodnota se již nezvykne měnit. V ostatních případech dochází k postupnému zvětšování oka a tím i ke zvyšování dioptrií.

Onemocnění se obvykle stabilizuje mezi 20. a 25. rokem života. Jedinou možností trvalé korekce této chyby oka je laserová operace krátkozrakosti.

Dalekozrakost se také dá korigovat čočkami či brýlemi. Plusové dioptrie určují zároveň stupeň vady; při 0 až +3 hovoříme o lehké dalekozrakosti, +3 až +6 dioptrií značí střední stupeň onemocnění a dioptrie s hodnotou +6 až +9 znamenají vysokou dalekozrakost. Vada nad +9 dioptrie vede ke zhoršenému vidění nejen do blízka, ale i do dálky. V případě zájmu o trvalé odstranění této oční vady je také řešením laserová operace.

Laserová operace očí

Operace dalekozrakosti, stejně jako operace krátkozrakosti, probíhá většinou metodou Z-LASIK. Jde o nejrychlejší a nejpřesnější femtolasikovú operaci dostupnou v současnosti. Jejím cílem je úprava rohovky tak, aby došlo k odstranění chyby a zlepšení zraku. Operace probíhá v dvou krocích. V prvním nejdříve chirurg použitím femtosekundového laseru vytvoří na rohovce tzv. flap, který v druhé fázi za pomoci excimerového laseru odklopí a provede korekci rohovky. Následně flap zaklopí zpět a už o několik hodin po operaci přilne bezbolestně opět na rohovku.

Celá operace je bezbolestná a trvá asi 20 minut. Jelikož jde o jednodenní chirurgii, po operaci můžete jít domů a provádět téměř všechny běžné činnosti. Následují pravidelné kontroly a váš nový zrak si v plné síle můžete vychutnávat již krátce po operaci. Metodou Z-LASIK je možné provést i operaci astigmatismu, další oční vady, která bývá často spojena právě s krátkozrakostí či dalekozrakostí.

Laserová operace očí je vhodným řešením pro všechny, kteří se rozhodli se svým špatným zrakem více nebojovat, ale jednou provždy nad ním zvítězit.

OFTUM Prague

CITY EMPIRIA, 8.patro

Na Strži 1702/65

140 00 Praha 4

Česká republika

800 888 956

info@oftum.cz

www.oftum.cz


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1350x

array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

U krátkozrakosti se dá laserem operovat do kterého věku člověka?Děkuji


Doporučujeme k tématu

Antioxidační Mix 400g EV

BIO Směs plodů obsahující řadu významných antioxidantů. Organický elixír…

Cena: 980 Kč

OMEGA 3 - 90kps.

NOVÁ ZLATÁ OMEGA, menší kapsle, které polknou i děti Doplněk stravy z rybího…

Cena: 169 Kč

Goji - kustovnice čínská 100% šťáva…

100% ovocná šťáva z čerstvých plodů kustovnice čínské Lahodná, zdravá a…

Cena: 222 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte