Kamnářství – oku lahodící umělecké řemeslo, které zahřeje

PR článek

kamnaKamnáři se zabývají rekonstrukcí a výstavbou kachlových kamen, sporáků i krbů.

Kamnářské řemeslo má mnohaletou tradici, ačkoliv se jeho podoba v průběhu let výrazně proměnila. Kamnáři se dnes zabývají rekonstrukcí a výstavbou kachlových kamen, sporáků i krbů a starají se o to, aby zdroj tepla nejen zajistil ohřev konkrétního prostoru, ale aby potěšil i svým vzhledem. Kamna a krby jsou uměleckým dílem s praktickým využitím. Profesionální kamnáři jsou sdružování v rámci Cechu kamnářů České republiky, kde si předávají zkušenosti a účastní se školení. Jedním z členů cechu je i kamnář Bohdan Hrabec ze Šumperka, který se kamnářstvím zabývá již od 90. let.                                                                

Výběr vhodného typu topidla

Výběr správného typu topidla, ať už se jedná o  krb či těžká kachlová kamna, vyžaduje spoustu znalostí z oblasti kamnařiny. Už při samotném zpracování nápadů by měl být po ruce profesionální kamnář. Ten všechny podněty zákazníka zohlední a na základě mnoha výpočtů a analýz určí, jaký typ kamen či krbů je pro daný prostor ideální. Na základě analýzy tepelné potřeby určí kamnář správnou velikost kamen, hmotnost, tahy i spotřebu dřeva. Kamnář by měl být současně schopným architektem. 

Důležitá je především kooperace mezi klientem a kamnářem. Zákazník navrhne svou vizi a cílem kamnáře je ji realizovat tak, aby byla stoprocentně funkční. „Stavíme kamna všemožných tvarů a barev. Pokud si najdete v časopise nebo na internetu jakýkoliv obrázek, není problém taková kamna nebo krb postavit,“ sděluje nám autorizovaný člen cechu kamnářů Bohdan Hrabec. Ten se již přes 25 let zabývá výstavbou a rekonstrukcí kamen i krbů a kromě domovského Šumperka pracuje na větších zakázkách po celé ČR. 

1Kachlová kamna jsou srdcem domu a stávají se dominantou prostoru.

Rozkvět kachlových kamen a kamnařiny

Hlavní činností a současně i vizitkou každého kamnáře je výstavba a rekonstrukce kachlových kamen. Právě kachlová kamna jsou očitým důkazem řemeslníkova umu. Bohužel, režim před rokem 1989 kachlovým kamnům příliš nepřál, proto se povědomí veřejnosti o tomto typu zařízení zcela vytratilo. Doba se však změnila, pozorujeme velký rozkvět kachlovým kamen a českým kamnářů se daří dohánět vyspělou Evropu. 

Kamnářství Hrabec používá při výstavbě kachlových kamen různé typy kachlí, zabývá se však také výstavbou vyzděných kamen, omítnutých kamnářskou omítkou. Při stavbě svým klientům radí i s designem, který by měl korespondovat s okolními prostory. 

Kachlová kamna jsou srdcem domu a stávají se dominantou prostoru, ve kterém jsou umístěna. Pyšní se vysokou životností, která může dosahovat i 50 let. Vynikají nadprůměrnou účinností, která se blíží mnohdy i k 90 %. Kachlová kamna se dělí na lehká, středně těžká a těžká, výběr nechte po konzultaci opět na kamnáři. 

Kachlová kamnaKachlová kamna  

Sporák pro vaření, pečení i topení

Kromě kachlových kamen se vrací i obliba klasických sporáků, jejichž hlavní výhodou je jejich univerzálnost. Jedno zařízení slouží současně k pečení, vaření a také k vytápění. I tímto kamnářským odvětvím se Bohdan Hrabec ze Šumperka zabývá. „Vaření na kachlovém sporáku vyžaduje trochu zručnosti. Odměnou za vynaložené úsilí bude nezaměnitelná chuť uvařených a upečených pokrmů,“ dodává. Klasické sporáky na dřevo se hodí především na chalupy, sruby, chaty, letní sídla, setkat se však můžete i s moderním provedením v novostavbách. 

SporákKromě kachlových kamen se vrací i obliba klasických sporáků.

Krby

Krby patří mezi hojně rozšířené zdroje tepla. Ovšem i výstavba kvalitního a funkčního krbu má svá specifika a vyžaduje odborný zásah kamnáře, včetně poradenství. Krby se rozdělují do několika skupin na otevřené, teplovzdušné, akumulační či na krby s teplovodním výměníkem. Každý typ má své výhody i nevýhody. Před výběrem konkrétního typu by měla proběhnout konzultace s kamnářem, který na základě konkrétních parametrů a požadavků zákazníka doporučí nejlepší řešení. 

Zákazníci často vůbec nevědí, co od topidla na dřevo očekávat. Před kontaktováním odborníka se můžete sami informovat a načerpat obecné znalosti o kamnech a oboru kamnářství obecně. Nápomocný vám může být univerzální rozcestník a časopis Kolem kamen, který se problematikou kamen i krbů podrobně zabývá. 

Kamnářské řemeslo je stále vyhledávanější. Topidla na dřevo jsou oblíbená kvůli svému vzhledu, příjemnému teplu i finanční úspoře za topení. Pokud nad možností pořízení kamen či krbů jen trochu uvažujete, ale nejste si zcela jisti, kontaktujte některého kamnáře z kamnářského cechu. Rád vám podá pomocnou ruku, vysvětlí základní problematiku výběru kamen či krbů a v případě zájmu provede potřebné výpočty a výměry. Kachlová kamna i krb se stanou výsadou vaší domácnosti. Získáte nejen funkční účinné topidlo, ale také umělecké dílo, které bude sloužit desítky let. 


Stáhnout v PDF
array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte