Kakost smrdutý /Geranium robertianum/

img

Kakost smrdutý – popis

Kakost smrdutý je jednoletá nebo ozimá bylina, světle až tmavě zelená, často s karmínovým nádechem, po rozedmutí nepříjemně páchnoucí. Kořen je větevnatý a kůlový. Růžice listů rostlin, které vyklíčí na podzim, přezimují a mají listy živě červeně zbarvené, protože obsahují hodně antokyanu. Přízemní růžice listů brzy odumírá a vyrůstá několik lodyh, které jsou vystoupavé až poléhavé, 20 - 50 cm vysoké, chudě větvené, v uzlech snadno lámavé, žláznatě chlupaté.

Korunu tvoří pět karmínově červených až růžových, obvejčitých, asi 10 mm dlouhých, plátků se zřetelnými pěti žlázkami. Uvnitř květu je vedle pestíku deset tyčinek ve dvou kruzích po pěti.

Kakost smrdutý – léčivé účinky

Kakost smrutý se užívá zejména při nálezu krve v moči, při zevním i vnitřním krvácení a proti průjmům. Je možné jej použít i při vykašlávání krve, při děložním krvácení, při krvácení zažívacího ústrojí nebo při chronických střevních zánětech jako kloktadlo. Dobře se může kakost uplatnit i při močových kaméncích a při některých nemocích ledvin.

Čerstvý rozdrcený kakost smrdutý ve formě obkladů léčí ušní záněty, některé obličejové záněty (např. zubů), záněty nervů (např. v končetinách), nehojící se rány, ischias, bolesti žaludku, oteklé údy. Kombinace vnitřní a zevní aplikace lze užít při léčbě ekzémů. Dříve se čaje užívaly i při léčbě neplodnosti. V prevenci se užívá při recidivách hemoroidálního krvácení nebo proti letním průjmům.

Použitelné části kakostu smrdutého: kvetoucí nať

Období květu: květen až říjen

Kakost smrdutý – použití v kuchyni a pěstování

Svoje přízvisko má podle toho, že po rozemnutí nepříjemně páchne. U citlivých osob může tento zápach vyvolat odpor až zvracení, a proto se běžně v kuchyni nepoužívá. Hojně roste ve stinných a polostinných listnatých i jehličnatých lesích, na vlhkých sutích, v roklích, lesních příkopech, v parcích, dvorech, na hromadách štěrku, rumištích, preferuje půdy vlhké, na živiny bohaté, dusíkaté, humózní, hlinité i kamenité.

Kakost smrdutý je rozšířen skoro v celé Evropě, na východ přes středoasijská pohoří zasahuje až do Číny a Japonska, také v severní Africe až do Ugandy a na Kanárských ostrovech, druhotně roste ve východní části Severní Ameriky, v Chile, Argentině, v jižní Africe a na Novém Zélandu.

Tip: Odvar proti průjmu

Odvar z kakostu se připravuje velmi krátkým varem, maximálně v délce 2 až 3 minuty.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.