Jinan dvoulaločný /Ginkgo biloba/

img

Jinan dvoulaločný – popis

Jinan dvoulaločný, přestože na prvý pohled vypadá jako listnatý strom, náleží do třídy jehličnanů, jeho klínovité ploché listy s vějířovitou žilnatinou, rozdělené zářezem na dva laloky, mají fyziologicky blíže k jehličí. Jeho zvláštní řapíkaté listy vyrůstají ve svazečcích na silně zkrácených větvičkách. Olistění je považováno za přechodný typ mezi jehličnany a listnáči.

Jinan dvoulaločný je nahosemenná rostlina, nemá květy ani plody, vajíčka nejsou chráněna v květech a vyvíjející se semena v plodech. Jinan je statný strom s kuželovitou až rozkladitou korunou, který dorůstá do výšky 30 až 40 metrů, jeho borka je šedá, ve stáří široce brázditá. Větve jsou téměř vodorovně odstálé.

Nejstarší prehistorické stopy po rostlině podobné jinanu dvoulaločnému vedou až do geologického období rozhraní karbonu a permu v prvohorách. Za tak dlouhou dobu si jinan dvoulaločný prošel svou érou širokého rozšíření v juře, kdy jeho areál zabíral celou Severní polokouli i obdobím postupného úpadku až do dnešních dnů, které mohly být jeho posledními. Přestože se s ohledem na současné přírodní podmínky jeví jako rostlina nenáročná, zůstal v přírodě zachován pouze v jediném druhu a jen na malém území v jihovýchodní Číně.

Jinan dvoulaločný – léčivé činky

V listech jinanu dvoulaločného je obsaženo zejména velké množství flavonoidů, terpenů, organických kyselin a dalších látek, jejichž strukturu nedokáže přesně určit ani moderní věda. Jisté je, že komplex těchto látek, které se odborně nazývají "ginkgolides" není obsažen v žádné jiné rostlině. Základním účinkem extraktu z listů je rozšiřování kapilár v periferním cévním řečišti a zlepšení průtokových vlastností krve (vazodilatace) a dále antioxidační účinky. Zlepšení průtoku krve organismem se ale neprojevuje pouze v mozku, ale i takzvaných "okrajových" částech organismu: zlepšením zásobení krví v partii vnitřního ucha dochází k odstranění nepříjemného hučení v uších. Zlepšuje se rovněž prokrvení oční sítnice u diabetiků a oddaluje se tak vznik a zhoršení chorob oka souvisejících s cukrovkou, které mohou vést až ke ztrátám zraku. Dalším neocenitelným využitím je rekonvalescence u osob po mozkové mrtvici, kde ginkgo  biloba umožňuje rychlejší zotavení a ústup postižení.

V neposlední řadě se jeho účinku využívá ke zlepšení prokrvení končetin a potlačení syndromu "studených rukou a nohou" a stejně tak i u lidí, kteří trpí bolestmi nohou při chůzi. Úspěšně se využívá při léčbě závratí, dále k léčbě špatně se hojících kožních defektů.

Použitelné části jinanu dvoulaločného: list

Období květu: březen až duben

Jinan dvoulaločný – Použití v kuchyni a pěstování

Jinan dvoulaločný roste poměrně pomalu, asi 30 cm za rok, nesnáší trvalý stín nebo zamokřené půdy, vyhovují mu teplejší stanoviště. Je to dlouhověký strom, nejstarší rostoucí v Japonsku má 1200 let. Je odolný proti průmyslovým exhalacím, nemá žádné závažné choroby ani škůdce. Snese i mrazy přes - 20 °C. Většinou necháváme stromy růst v přirozených tvarech, každý bývá originální, neaplikují se klasické tvarové formy. V parcích se pěstují převážně samčí rostliny, protože zralá semena samičích silně zapáchají.

Tip: Tobolky ginkgo biloba

Vzhledem k tomu, že v listech je obsaženo poměrně malé množství účinných látek, je obvykle lepší užívat komerčně připravované výrobky, v nichž je obsah účinných látek zvýšen až na padesáti násobek oproti přírodnímu materiálu.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.