Jilm drsný /Ulmus glabra/

jilmčeleď:jilmovité

Jilm drsný-popis

Jilm je opadavý strom vysoký až 40 m. Jeho kůra je šedohnědá a dlouhá léta zcela hladká, až ve stáří se na ní objevují drobné prasklinky. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté a drsně chlupaté. Okraje mají zubaté a obvykle částečně překrývají řapík. Květy vyrůstají ve stažených květenstvích po 15-30 květech. Mají krátkou stopku a jsou 4-5četné. Okvětní lístky jsou na okrajích rezavě brvité, tyčinky výrazně vyčnívají z květů. Plodem jilmu drsného je křídlatá nažka, jejíž semeno je umístěno přibližně ve středu plodu. Strom se dožívá věku až 500 let, začíná plodit po 30-40 letech.

Jilm drsný-léčivé účinky

Usušená kůra obsahuje třísloviny, pryskyřici, hořčiny, slizy, ulmin, kyseliny jako je např. tannová, dále fytosterol a další látky. Ty působí svíravě a protizánětlivě, užívají se při poruchách trávení, proti půrjmu, nebo při překyselení žaludku. Zjevně se používá hlavně při ekzémech a kožních zánětech. Nejčastěji se podává ve formě nálevu, zevně v podobě silnějšího odvaru.

Použitelné části jilmu drsného: Kůra. 

Období květu: březen-květen

 Jilm drsný-pěstování

Je známo mnoho druhů, které se od sebe liší vzrůstem či barvou listů. Nejčastěji ho ale můžeme najít ve stinných, roklinových a sutinových lesích, převážně na vlhkých, humózních a výživných půdách, zásaditých až mírně kyselých. Vyžaduje stinné stanoviště s vyšší vlhkostí.

Jilm drsný-použití

Trvanlivé jilmové dřevo je hodně užíváno ve stavebnictví a k výrobě nábytku.

Zdroj obrázku: Wikipedie


Stáhnout v PDF
array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte