Jeřáb muk /Sorbus aria/

mukčeleď:růžovité

 Jeřáb muk-popis

Jeřáb muk může být buď strom, nebo keř, jeho maximální výška je 8 m. Kůru má šedou, hladkou, stárnutím stromu se ale začíná odlupovat v tenkých šupinách. Má střídavé, řapíkaté listy s jednoduchou, okrouhlou čepelí s pilovitým okrajem. Řapík je dlouhý 1-2 cm, plstnatý. Květy má uspořádané v 5četných chocholících, jsou oboupohlavní, žlutobílé, s plstnatou korunou i květními stopkami. Plodem jsou kulovité až vejcovité malvice, za zralosti červené, na vrcholu se zaschlými kališními lístky.

Léčivé účinky: žádné

Použitelné části jeřábu muku: žádné

Období květu: květen

Jeřáb muk-pěstování

V ČR roste roztroušeně po celém státě, vzácně i v teplejších oblastech, jako je například Český kras nebo Znojemsko, a v chladnějších oblastech, do 800 m. n. m. Nejvíce se mu daří na teplých a slunných stanovištích, zejména v bučinách, nebo na křovinatých stráních. Roste na vápnitých, výživných, kamenitých, čerstvě vlhkých až suchých půdách.

Bývá pěstován v několika různých kultivarech, každý z nich vyžaduje jiné podmínky pro růst. Množí se zejména semeny a je vhodný i do městského prostředí, protože dobře snáší znečištění.

Zdroj obrázku: Wikipedie


Stáhnout v PDF
array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte