Je tu pátek třináctého! 7 důvodů, proč byste se ho měli bát jak čert kříže!

pátek třináctéhoNa pátek třináctého se v roce 1307 začalo s pronásledováním templářů.

Už odnepaměti se lidé děsí jednoho dne - pátku třináctého. Už od rána očekávají, že se stane něco strašného. Jsou skoro smíření s tím, že je nejspíš potká ta nejhorší smůla, kterou si jen dokážou představit. Jen málokdo však ví, proč by se vlastně měl zdánlivě obyčejného pátku bát. Přinášíme vám sedm důvodů, proč byste se dnes radši měli pořádně zamknout, zatáhnout žaluzie a vůbec nevycházet.

1. V pátek třináctého začalo pronásledování templářů, které zpravidla končilo mučením a smrtí. Proč byste zrovna vy měli jít v jejich šlépejích?

Všeobecně uznávaným důvodem, proč je právě pátek třináctého nešťastný, je fakt, že 13. listopadu 1307 začal francouzský král Filip IV. Sličný se svým honem na templářský řád. Stovky do té doby mocných a bohatých rytířů moc sličný osud nečekal - skončili často na mučidlech nebo rovnou na popravišti.

2.Pátek třináctého hrozí až třikrát ročně!

V kalendáře každého roku se pátek třináctého objeví minimálně jednou, spíš však dvakrát nebo až třikrát. Nevyhnete se mu dokonce ani na přestupný rok. Pokud si tak večer budete říkat, že už máte děs a hrůzu za sebou, za pár měsíců se bude vše opakovat.

3.Pátek třináctého je nešťastný i z hlediska numerologie

Důvod, proč právě dnes budete možná mít smůlu, lze hledat i v číslech. Zatímco máme 12 měsíců v roku, 12 bohů na Olympu i ve Valhale a číslo 12 je v numerologii symbolem celistvosti, na 13ku se už odnepaměti nahlíží skrz prsty.

4. Na pátek třináctého měl smůlu i Ježíš, tak vás nespíš také nemine

Pro křesťany je pátek třináctého mystickým, ale bohužel nešťastným datem. Větší míru smůly a neštěstí lze přičítat tomu, že Ježíš byl sice ukřižován na Velký pátek, ale u jeho poslední večere bylo 13 lidí - 12 apoštolů a třináctý zrádný Jidáš. Aby toho nebylo málo, třináctým písmenem je v hebrejské abecedě M - první písmeno ve slově Mavet, což taky znamená smrt.

5. Pátku třináctého se bojí v podstatě každý

S výjimkou Španělů a Řeků, kteří mají pro změnu nešťastné úterý, se pátek třináctého celosvětově uznává za den, kdy vám hvězdy s nejvyšší pravděpodobností přát nebudou. Zvláště pověrčiví jsou Američané - až 21 milionů si jich v pátek třináctého radši bere v práci volno, neodchází ze svého domova a snaží se vyhnout jakýmkoli rizikům.

6. Na pátek třináctého se stala spousta známých tragédií

Aby toho nebylo málo, pátek třináctého je dnem strašlivých tragédií. Mezi nejhorší data patří:

  • 13. října 1972 - Pokud jste měli v plánu cestovat letadlem, možná si to dvakrát rozmyslet. Ve stejné datum v roce 1972 havarovalo v Andách letadlo, na jehož palubě byl mimojiné uruguayský rugbyový tým Old Christians Club. Z původních 45 pasažérů přežilo jen 16, kteří v neúprosných horách přežili jen díky kanibalismu.

Ve stejný den se na druhé straně světa stalo další letecké neštěstí - letadlo se 172 cestujícími při přistání havarovalo na letišti v Leningradu. Nikdo nepřežil.

  • 13. listopadu 1970 - tropický cyklón, který udeřil v Bangladéši za sebou zanechal více než 300 000 mrtvých.
  • 13. ledna 1939 - v australském státě Victoria vznikl požár, který pohltil tři čtvrtiny jeho území. 1300 obyvatel přišlo za necelý den o své domovy.

7. Strach z pátku třináctého je lékařsky uznávaná fóbie, se kterou se dá jen těžko bojovat

Paraskavedekatriafobie - už jen správně přečíst řecký název, který znamená strach z pátku třináctého, vyžaduje pořádnou dávku štěstí, které dnes určitě mít nebudete. Čím více budete přemýšlet nad tím, jak moc se bojíte nepříjemného data v kalendáři, tím snáz propadnete fobii, se kterou se potýkají miliony lidí na celém světě. Když se nad nešťastným dnem zamýšlet nebudete, smůla vás možná zastihne nepřipravené. Ze začarovaného kruhu neštěstí tak jen těžko uniknete.


Stáhnout v PDF
array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte