Javor klen /Acer pseudoplatanus/

jakčeleď:javorovité

Javor klen-popis

Javor je opadavý strom s pravidelnou, válcovitou korunou. Dorůstá do výšky až 40 metrů, kmen má v průměru až 1,5 metru. Jeho kůra je téměř hladká, tmavošedá se světlejšími pruhy. Dá se odlupovat ve velkých šupinách. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, laloky tupě pilovité. Květy mají žlutozelenou barvu a jsou uspořádány v převislých latách dlouhých až 16 cm. Křídla dvou nažek svírají dost ostrý úhel. Můžeme vidět i 400 let starý javor klen.

Javor klen-léčivé účinky

Plody se dříve používali jako čas proti zimnici, kořen zase proti jaterním bolestem.

Použitelné části javoru klen: plody, kořen

 Období květu: květen

Javor klen-pěstování

Javor klen můžeme najít od pahorkatin až po horské oblasti, v nížinách však roste jen vzácně. Bývá pěstován v parcích a na zahradách, ať už jako solitérní nebo alejový strom. Dnes je známo již přes 60 různých kultivarů tohoto druhu, ty se liší zejména barvou listů. Dále roste v listnatých nebo smíšených lesích, na čerstvě vlhkých, humózních, výživných, slabě kyselých až zásaditých půdách. Vyhovuje mu spíše stinné stanoviště s menší teplotou a vyšší vzdušnou vlhkostí.

Javor klen-použití

Javorové dřevo je velmi tvrdé, proto je často užíváno při výrobě nábytku, hudebních nástrojů, nebo při soustružnictví.

Zdroj obrázku: Wikipedie


Stáhnout v PDF
array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte