Jarní únava může postihnout celou rodinu! Jak na ni vyzrát a užít si jaro?

 jak na jarní únavuJarní únava je... když se vám chce spát a spát.

Zatímco příroda se s příchodem jara začíná pomalu probouzet ze zimního spánku, dny se prodlužují a Slunce nám stále častěji ukazuje svou sílu, někteří z nás by nejraději zůstali zalezlí v posteli, jelikož se cítí vyčerpaní, a to nejen po fyzické, ale také po psychické stránce. Trápí je totiž jarní únava. Podle lékařů jí alespoň jednou zažila většina z nás. Jak tedy na jarní únavu vyzrát?

Jak je možné, že zatímco příroda je v tomto období v rozpuku, tak my se cítíme unaveni? Nemělo by to být přesně naopak? Když kolem sebe vidíme zelenající se přírodu, neměli bychom být plni síly a optimismu?

Jarní únava - příznaky

S příchodem jara začínáte být malátní, nic se vám nechce a nejraději byste celé dny jen prospali? Přesně to jsou některé z příznaků jarní únavy. Někteří si možná řeknou, že ve skutečnosti žádná jarní únava neexistuje, jiní si řeknou, že je to výdobytek moderní doby. Obě dvě tvrzení jsou ovšem nepravdivá.

Jarní únava není výmyslem, odborníci se shodují na tom, že je to důsledek zimy a také toho, jak jsme se k sobě v zimě chovali. To znamená, jak jsme se stravovali, odpočívali nebo cvičili. Ti, kteří si myslí, že jarní únava přišla s nástupem moderní doby, se také mýlí. Trpěli jí již naši předkové. Jak tedy jarní únavu spolehlivě rozpoznáte?

 • Pravděpodobně není žádným překvapením, že hlavním příznakem je únava, a to bez ohledu na to, jak moc jste odpočinutí
 • Častější bolest hlavy, i přesto, že dodržujete pitný režim
 • Buší vám srdce jako o závod ? I to může mít na svědomí jarní únava
 • Suchá kůže a lámavější nehty
 • Slabý a přerušovaný spánek
 • Depresivní stavy a apatie
 • Snížená schopnost soustředění se

Ve chvíli, kdy vy začínáte únavu teprve pociťovat, jede váš organismus už na rezervu. Imunitní systém je během zimy vystaven větší zkoušce, než je tomu v jiných ročních obdobích. Chrání tělo před různými chřipkovými epidemiemi nebo před prochladnutím v nízkých teplotách. Stejně tak byly zatíženy játra, žaludek a žlučník. Dobrým ukazatelem problému jsou meridiány. Většina z nás si v zimě dopřeje něco sladkého častěji než v létě, také si dáváme těžší jídla, nebo také více alkoholu.

 jak na jarní únavu2Jarní únava může postihnout celou rodinu.

Jarní únava? Nedejte se!

Jarní únavě lze předejít, nebo ji zmírnit tak, aby omezovala váš život co nejméně. Začněte své tělo připravovat ještě než únava přijde, stačí do svého jídelníčku zařadit více ovoce a zeleniny, díky kterým dodáte tělu potřebné živiny a vitamíny. Kromě výše zmíněného si můžete pomoci různými multivitaminy. Co dalšího můžete udělat pro to, abyste jarní únavu minimalizovali? 

 • Spěte jako dudek – spánek je účinným nástrojem, jak proti únavě bojovat. Nepodceňujte tedy jeho kvalitu a snažte se spát každý den dostatečně dlouho, aby se mohlo vaše tělo zregenerovat a připravit na další den.
 • Více vzduchu a jarního slunce – pobyt na čerstvém vzduchu a na slunci je důležitý v jakékoli roční období, avšak po zimě ho přeci jen potřebujeme o něco více. Vyjeďte si tedy na víkend do přírody a relaxujte.
 • Pijte, pijte, pijte – stejně tak, jako auto potřebuje benzín, vy potřebujete vodu. Nedostatek tekutin může být důvodem, proč je tělo vyčerpané. Dbejte tedy na pitný režim, popřípadě zařaďte do svého jídelníčku potraviny, které obsahují více vody, například okurku.
 • Jarní půst – stejně tak, jako naši předci, vyřaďte ze svého jídelníčku maso, jehož trávení trvá našemu tělu poměrně dlouhou dobu a tím ho také zatěžuje. Neznamená to, že musíte být 40 dní bez masa, stačí ho vyřadit na pár dnů. 

Jarní se dá účinně porazit, nebo ji lze alespoň minimalizovat tak, aby příliš neomezovala váš život. Stačí zvolit aktivnější přístup k životu, v kombinaci se zdravou stravou doplněnou o potřebné vitamíny. 

Nezapomínejte ale na to, že jarní únava trvá tuhých pár týdnůPokud budou obtíže přetrvávat, neváhejte a řešte je s lékařem, abyste včas předešli závažnějšímu onemocnění.

Co vy a jarní únava? Bojujete s ní?


Stáhnout v PDF

Chcete se zeptat na cokoliv k tématu? Obraťte se na naše poradce.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Hořčík-Zinek-B6 31 sáčků EV

Směs minerálů hořčíku,zinku a vitamínu B6 pro podporu nervového systému…

Cena: 590 Kč

Lunární náramek Angelit + Dumortierit

Unikátní náramek z minerálů pro život v souladu s Měsícem Lunární…

Cena: 340 Kč

Ájurvédský balzám Healing Nature, 80ml

ÁJURVÉDSKÝ BALZÁM je směs olejových extraktů z bylin a koření dle tradiční…

Cena: 292 Kč

Aromaterapeutické pastilky Kardamom, Citron

Osvěžení a energie Osvěžující pastilky BONNE SANTÉ pastilky s přírodními…

Cena: 45 Kč

AVANTURÍN náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků avanturínu (aventurínu), navlečených na…

Cena: 49 Kč

Třezalkový olej 100ml IREL

Janův olej - Tělový olej s obsahem Hypericum perforatum Použití: Třezalkový…

Cena: 139 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte