Janovec metlatý /Cytisus scoparius/

img

Janovec metlatý – popis

Janovec metlatý je keř se zelenými hranatými větvemi, ze kterých vyrůstají střídavě malé trojčetné listy. Dorůstá výšky 0,5 až 2,5 metrů. V horních částech větví vyrůstají v paždí listů jednotlivé žluté květy. Plodem je tmavý ochlupený lusk.

Janovec metlatý – léčivé účinky

Janovec metlatý obsahuje několik alkaloidů, zejména je to tetracyklický chinolizidinový alkaloid spartein (lupanidin) a dále lupanin, genistein, sarothamnim a luteolin - v semenech je obsah alkaloidů asi 1 až 1,5%, ve větvích asi 0,8%. Dále je přítomen glykosid skoparosid (skoparin) s aglykonem skoparolem, látky vasokontrikční, pryskyřice, tříslovina, hořčina a ve kvetoucí nati asi 0,02% silice s furfurolem. Spartein v malých dávkách působí dráždivě na dýchací centrum, ve velkých dávkách jej tlumí.

V malých dávkách janovec metlatý způsobuje zrychlení srdeční činnosti, ve velkých dávkách může způsobovat srdeční nepravidelnost, pokles krevního tlaku (rozšiřuje věnčité cévy) a jiné těžké srdeční poruchy. Otravy jsou velmi vzácné, projevují se zvracením, průjmem, studeným potem, těžkým dechem, křečemi, smrt nastává zástavou dechu. Kouření květů má mírně euforizující účinky.

Vzhledem k jedovatosti rostliny se janovce v lidovém léčitelství užívá zřídka, občas se užívá natě (Herba sarothamni scoparii, Herba spartii scoparii), květů (Flos spartii scoparii), semene (Semen scoparii) nebo čistého isolovaného sparteinu jako kardiaka, diuretika, uterotonika (=látky vyvolávající stah děložního svalstva, užití zejména v porodnictví při krvácení) a hemostyptika (=látky zastavující krvácení). Při krvácení z nosu, zubů či ženských orgánů se někdy užívá janovcové tinktury, která se u žen podává v množství 15 až 20 kapek 4x denně a u mužů v množství 20 až 25 kapek taktéž 4x denně, přičemž celková doba léčby nesmí být delší nežli 1 týden! V homeopatii se janovce užívá při léčení srdečních arytmií.

Použitelné části janovce metlatého: nať, květ i semeno

Období květu: květen až červen

Janovec metlatý – použití a pěstování

Janovec metlatý má schopnost obohacovat půdu dusíkatými sloučeninami, proto je občas pěstována pro zlepšení kvality půdy (např. písčitých půd). Vysazuje se také za účelem zpevnění písečných přesypů, náspů apod. nebo jako pastva pro zvěř (srnčí, zajíci, kozy, ovce). Stonky se používají k pletení košíků a na splétání košťat (odtud také latinské jméno rostliny: saros=koště, thamnos=keř, scoparius=jako koště - janovec i svým vzhledem poněkud připomíná koště).

Dřeva starých rostlin lze použít k topení nebo k výrobě dřevěného uhlí nebo i na výrobu překližek. Stonky poskytují vlákna, a proto dříve sloužily jako náhražka juty nebo k nastavování vlny a bavlny. Květy se užívaly jako náhražka pravého čaje. Byla vyšlechtěna řada okrasných odrůd, které se liší barvou květů (žluté, růžové, červené, hnědé, dvoubarevné). U nás je však janovec metlatý na zahradách jen málo pěstován, více je oblíben zejména v západní Evropě. Vyžaduje slunné stanoviště a dobře propustnou půdu.

Tip: Nálev

1 polévková lžíce na 1/4 l vody, 10 minut vyluhovat, užívat 2 x denně.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.