Jak vypadá účinná pedikúra a péče o nohy?

Jak vypadá účinná pedikúra a péče o nohy?

Každodenní péče o nohy

Denně své nohy umývejte a při mytí se snažte dostat i mezi prsty a pod nehty. Po koupeli nohy dobře a důkladně osušte a při utírání rovněž nezapomínejte i na místa mezi prsty. Vlhké nohy jsou totiž živnou půdou nejen pro pach, ale i pro bakterie. Denně noste také čisté ponožky nebo punčochy.

Čtěte také:

Dodržujte základní hygienu a plíseň nehtů čili mykóza nehtů vás nedostihne

Trápí-li vás suchá kůže na nohou, denně do nohou vmasírujte trochu hydratačního krému či pleťového mléka, a to před spaním a také těsně před obutím.

Nehty na nohou stříhejte napříč, nikoliv do obloučku, je to nejlepší způsob, jak zabránit vzniku zarostlých nehtů - po stříhání je upravte ještě pilníkem.

Prevence je vždy lepší než léčba, proto svoje nohy každý den kontrolujte, zda nemáte puchýře, mozoly, kuří oka nebo otekliny. Pokud ano, ošetřete je ihned, vyhnete se tak pozdější náročnější péči nebo léčbě.

Obuv střídejte, vašim nohám to prospěje. Botám to umožní proschnout a vrátit se do normálního tvaru a Vaše nohy si odpočinou. Boty tak vydrží déle a nohy budou zdravější.

Nadváha je nezdravá pro celé vaše tělo, ale hlavní nadměrnou zátěž odnesou nohy, zkuste tedy nějaké to kilo zhubnout, bude se vám lépe dýchat, i chodit.

Ztvrdlé paty a chodidla vyřeší dobrá pedikúra

Ztvrdlé paty jsou problémem kosmetickým, avšak mohou popraskat a pak je problém i bolestivý. Jedná se o přirozenou reakci těla, míra výskytu se u každého člověka liší a záleží především na jeho genetických předpokladech. Na svědomí je však může mít i špatný výběr obuvi. Mezi další možné spouštěče těchto obtíží patří nadváha, věk, zvýšená fyzická námaha, teplotní výkyvy i časté stání na nohou. Ztvrdlé paty se mohou objevit i s některými zdravotními problémy, jako jsou cukrovka a lupénka, nebo při nedostatku vitamínů omega 3, zinek, železo.

Nejlepší je o ztvrdlou kůži nohou pečovat každodenně. Do koupele je možné přidat speciální soli pro změkčení kůže nebo nohy namočit do citronové vody či potírat paty citronem.  

Možnosti domácí péče o nohy

Škrabka: skleněné škrabky patří asi k nejšetrnějším odstraňovačům ztvrdlé kůže na patách a chodidlech, jedná se o jemný způsob odstraňování ztvrdlé kůže, rizikem je možnost rozbití škrabky při špatném zacházení, například upadnutí škrabky ze skla na dlaždice

Pemza: jde o škrabky přírodního původu, jejichž velkým mínusem je to, že není možné z jejich pórů odstranit zbytky kůže dokonale, pemza není tedy příliš hygienická, protože navíc ve vlhkém prostředí koupelny se stává líhní bakterií i plísní

Odřezávače: jsou zřejmě nejradikálnějším způsobem řešení ztvrdlých pat, jsou sice účinné, ale také nebezpečné, protože hrozí riziko říznutí se a takovéto zranění je pak velice bolestivé i se dlouho hojí

Po odstranění ztvrdlé kůže je nutné i nadále o nohy pečovat. Ihned po proceduře dopřejte nohám hydrataci krémem a můžete jim dopřát i krátkou relaxaci či masáž.

Profesionální pedikúra

Kromě domácího ošetření nohou si pedikúru můžete dopřát i v prostředí salónu v péči profesionální pedikérky.

Mokrá pedikúra: je tradičnější než pedikúra suchá, jedná se o metodu používanou již celé desítky let - nejprve si nohy namočíte na 10-20 minut do změkčující koupele. Během této doby dojde ke změkčení otlaků a mozolů a k uvolnění nečistot. Nohy jsou poté důkladně očištěny žiletkou, skalpelem nebo jiným odřezávačem.

Suchá pedikúra: je hitem tohoto století, je bezpečnější, neboť se k ní používá bruska, která jemným způsobem obrušuje ztvrdlou kůži, je to metoda vhodná pro lidi trpící plísněmi, neboť je hygieničtější a vyhovuje lépe i diabetikům.

Pedikúra

Plísně nohou

Pro vznik plísňových onemocnění nohou je nejrizikovějším obdobím léto. Prevencí plísní nohou je nošení vhodné a kvalitní obuvi ze savých materiálů po celý rok a v místech, jako jsou koupaliště, sauny nebo fitcentra se pohybovat v přezůvkách. Vhodné je do svého šatníku zařadit také antibakteriální ponožky.

Nejčastěji se plíseň nohou objeví nejprve mezi prsty, může ale také za rozpraskané paty. V některých případech mohou plísně začít i mokvat a nakonec velmi bolí. Plísně nohou se projevují svěděním, pálenímrozpraskáním a šupinovatěním kůže. Plíseň nehtů se projevuje zhnědnutím nehtu, jeho roztřepením a zvýšenou lámavostí.

Prevencí je dostatečná hygiena obuvi, tedy boty vždy řádně po nošení provětrat, obuv střídat a během dne si třeba i měnit ponožky nebo si nohy omýt, pokud máte potíže se zvýšenou potivostí nohou.

Pokud jste již plísní nohou onemocněli, pak ji rozhodně nepodceňujte. Plísně se totiž rychle šíří nejen navzájem mezi lidmi, ale i v rámci těla. Postihne-li plíseň větší plochu těla, pak i léčba je dlouhodobější a namáhavější.

Z léků se k léčbě plísní používají mykotika, z přírodních prostředků je to například jablečný ocet. Lze si z něj vytvořit i lázeň pro nohy a to v poměru 1:1 – voda a jablečný ocet.  

Skvělou službu odvede i panenský olivový olej a oregano. Připravte si 100 ml olivového oleje, v něm přes noc vylouhujte 2 lžíce oregana, směs přeceďte a nanášejte na místa postižená plísní.  

Antibakteriální ponožky

Preventivním opatřením mohou být i různé antibakteriální ponožky, ať už s bambusovým vláknem, se stříbrem apod. Takovéto ponožky potlačují nepříjemné pachy, zamezují růstu mikroorganismů, bakterií, hub i řas.

Ostruha patní kosti 

Nesprávná a nekvalitní obuv, trvalé přetěžování paty nebo dlouhé stání mohou být příčinou vzniku ostruhy patní kosti. V patě se vytvoří výrůstek či ostruha nad patou, v horším případě malý krápník uvnitř paty. Příznaky patní ostruhy jsou podobné jako u nataženého svalu, avšak mnohem horší a bolestivější, nejčastěji se objevuje při našlapování. Kromě bolesti se mohou objevovat i otoky, zarudnutí, výrůstky apod. 

Babské rady doporučují obklady z kyšky nebo zelných listů. Kyška by měla být schopná problémy s ostruhou vyřešit, avšak pokud je ostruha příliš ostrá nebo hluboká, pak je třeba přistoupit k medicínské léčbě. 

Další přírodní prostředky péče o nohy

Pomocí čtyř lžic jedlé sody do kbelíku s teplou vodou si připravíte příjemnou koupel pro nohy, která minimalizuje pach z nohou, ale i změkčí ztvrdlé části, které pak lze snáze odstranit pemzou. 

Odvar z dubové kůry léčí plísně i záněty nohou.

Cibule rozkrojená na půlky a ponořená do octu na několik hodin je pomocníkem na odstranění kuřího oka. Na noc cibuli přiložte na postižené místo, připevněte obvazem a ráno již jen změknuté kuří oko seškrábnete, pokud to nejde, pak postup další noc opakujte až do vypadnutí nebo možnosti seškrábnutí kuřího oka.

Česnek a česnekový olej pomohou od potíží s plísněmi v organismu i na nohou. Menší stroužky česneku můžete konzumovat vnitřně, jako tablety. Chcete-li předejít nepříjemnému zápachu, neodlupujte od dužniny její nejspodnější blanku. Česnekový stroužek se potom začne rozkládat až je v žaludku. Česnek obsahuje látku zvanou alicin, jedná se o přirozené přírodní antibiotikum, to má kromě jiného schopnost ničit plísně. Během česnekové terapie je třeba pít hodně vody, aby docházelo k dostatečné detoxikaci organismu.

Na plísně nohou pomůže natírání česnekovým olejem.

Relaxace nohou

Svým nohám ulevíte i drobnou relaxací. Posaďte se do pohodlného křesla nebo na židli a svoje nohy položte do vyšší polohy takovým způsobem, aby byly zcela uvolněné. Zkuste je chvíli procítit a zavnímat, jaké pocity v nich máte. Nohy odrážejí celkovou vitalitu vašeho organismu. To, jak se cítí vaše nohy, odráží i celkové pocity ve vašem těle. Na chodidlech jsou také uloženy akupresurní body, které se vztahují k celému organismu.

Naprosto ideálním a přitom zcela přírodním prostředkem, jak si dopřát příjemnou masáž chodidel, je připravit si lázeň třeba do lavoru, do které vložíte několik nebo i vrstvu oblázků. Po nich můžete jednak chodit, i si s nimi hrát prsty u nohou, aktivujete tak svaly na nožní klenbě a krásně promasírujete chodidla, díky čemuž budete mít hned o poznání lepší náladu i více vitality. 

Relaxační uvolňující koupel pro nohy

Vhodnou přísadou do koupele na nohy, pokud je cílem především relaxace, jsou šalvěj, levandule a jehličnan. Pokud chcete svoje nohy spíše oživit, či se chystáte do společnosti, pak volte rozmarýn nebo osvěžující citron. Do připravené lázně namočte nohy na dobu 10-15 minut, poté důkladně osušte a promasírujte. 

Nejlepší cviky pro podporu nohy

  • krátká chůze po špičkách
  • pohubování za špičky na patu
  • procvičování prstů na nohou, zdvihání kapesníčků, mincí, oblázků, drobných předmětů
  • bosá chůze

Cviky pro štíhlejší a pevnější nohy

  • podřepy s vytočením hýždě a stehna, pohyb nahoru je s výdechem, pohyb dolů s nádechem
  • výstupy do schodů posílí lýtka i hýždě
  • balancování na jedné noze protáhne svaly

Cviky jsou účinné jen tehdy, když se cvičí pravidelně, nejlépe denně.



Diskuse k článku

  • KláraS

    12:57 10. 8. 2017 +1
    Dobrý den, hledám nějaký salón na Praze . Nemáte nějaké doporučení nebo dobrou zkušenost s pedikúrou? Konkrétně bych měla zájem o mokrou pedikúru. Děkuji moc

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Krása pro ženy – vizážistka a astroložka Kateřina Schlosserová
Není tajemstvím, že každá žena touží být krásná. Ať už…
5R Studio: kosmetický salon, Brno
Chcete udělat něco pro své zdraví a krásu? 5R…

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?