Jak vybrat spolehlivé zaměstnance? Může pomoci i firemní kouč

fotolia_119368290_xsJak vybrat spolehlivé zaměstnance?Kvalitní a efektivní spolupráce týmu ve firmě, ať už jde o malou či velkou společnost, je pro úspěch klíčová. Každý nadřízený velice dobře ví, jak nelehký úkol je nejen výběr spolehlivých lidí do týmu, ale také soudržnost a spolupráce kolektivu v různých situacích a obdobích. Víte, jak vybrat správného člověka, motivovat ho a začlenit do stávajícího týmu? Poradíme vám v následujícím článku.

Aby tým zaměstnanců fungoval perfektně, je zapotřebí, aby každá nová posila do pracovní skupiny skvěle zapadla. I jeden jediný člověk může demotivovat a rozložit celý stabilní tým. Proto je správný výběr každého člověka velmi důležitý. Vybrat loajálního a týmového „hráče“ však stojí spoustu času a energie. A i při pečlivém výběru se stává, že se postupem času odhalí stránky, které při pohovoru nelze předvídat. Jak tedy na výběrové řízení, aby bylo efektivní? Co můžeme udělat, abychom vybrali toho nejvhodnějšího člověka do týmu?

Víte, co od svých zaměstnanců vlastně chcete?

Je důležité ujasnit si priority a hledat nového člena týmu v souladu s nimi. Pokud přesně víte, co od svých lidí čekáte, dokážete jim to předat a vytvořit tým podle svých představ. To pochopitelně platí už pro samotné výběrové řízení. Výběr nového zaměstnance je investicí do budoucnosti a jeho kvality a vlastnosti nepochybně významně ovlivní celkové výsledky. Jakým způsobem přistupujete k výběrovému řízení, takového člověka budete mít ve svém týmu.

Každý uchazeč o zaměstnání má jiné předpoklady, zkušenosti i představy do budoucna. Investice času do podrobného probrání všech detailů už v rámci přijímacího pohovoru rozhodně není zbytečná. Můžete se tak naopak vyvarovat omylu, který vás bude stát o mnoho více, než pár desítek minut vašeho času.

Jak vybrat do týmu tu správnou osobu?

Požadavky na vzdělání či kvalifikaci si stanovíte bez problémů. Pouhá kvalifikace ale není vždy zárukou dobrého výběru. Odpovězte si také na tyto důležité otázky:

  • Jaký přínos kromě znalostí má mít nový člověk pro tým? Ujasněte si, co očekáváte, kam přesně by měl nový člen celý tým posunout nebo čím jej obohatit.
  • Jaké má mít klíčové charakterové vlastnosti, schopnosti a dovednosti pro danou pozici?
  • Jaké vlastnosti by naopak mít neměl?
  • Čím by mohl negativně ovlivnit svůj výkon, potažmo výkon celého týmu?
  • Je důležité, aby byl loajální k firmě? To je pro mnoho pozic v dnešní době zásadní, ale nejeden zaměstnavatel tento nárok podcení.
  • Je pro vás důležité, aby ho práce bavila a pracoval s elánem a chutí? Pracovat pouze pro výplatu je motivace nedostatečná a neefektivní!
  • Očekáváte, že se nový člověk ztotožní s cíli a vizemi vaší firmy? Chcete, aby problémy firmy bral „za své?“
  • Co můžete vy naopak nabídnout novému člověku? Jak mu můžete pomoci rozvíjet jeho potenciál?
  • Shodují se jeho cíle a vize ohledně jeho osobního růstu s tím, o jakou pozici se uchází?
  • Bude se v této nové pozici a v naší firmě cítit dobře?

S výběrem kvalitního týmu může pomoci firemní kouč

Nevíte si rady s výběrem zaměstnance, který pro vás bude skutečným přínosem? Obrátit se můžete i na profesionálního firemního kouče, který má s efektivním výběrem kvalitních pracovníků bohaté zkušenosti. Pomocí koučování vás firemní kouč povede k odhalení účinných metod pro ověření způsobnosti jednotlivých uchazečů o práci na danou pozici a jejich vhodnost do stávajícího týmu. 

Profesní koučink vám může pomoci v individuálních případech zjistit, zda jde o týmového hráče, loajálního pracovníka, vůdčí osobnost, schopného diplomata apod. Anebo naopak nemáte-li čest s nespolehlivou osobou, která při prvním problému nechá tým „ve štychu“.

Potřebujete stmelit a motivovat tým?

Nezřídka nastane situace, kdy je pracovní skupina demotivovaná a potýká se s problémy v komunikaci. To má za následek nejen zhoršení pracovních výsledků, ale především je zde velké riziko rozpadu celého týmu. V takovém případě je týmový koučink nejefektivnější možností, jak situaci uklidnit a hlavně řešit. Pohled zvenčí, tedy někoho, kdo není ve firmě osobně zainteresován, je k nezaplacení.  

Týmový kouč umí pracovat s lidmi, poskytuje podporu při řešení potíží jednotlivců i celých pracovních týmů, může pomoci reorganizovat neefektivní postupy, motivovat členy skupiny, dát jim novou energii a elán do další práce.

Profesionální týmový kouč dokáže zlepšit komunikaci i řízení procesů v pracovním týmu.

Lidé pracující v harmonicky fungujícím týmu jsou více motivovaní, pracují s větší radostí a nasazením, záleží jim na kolektivních výsledcích. Bez lidí, kteří jsou schopni efektivní vzájemné spolupráce, se dobrý tým neobejde. Proto věnujte jejich výběru dostatečnou pozornost a čas. Tato investice se vám mnohonásobně vyplatí.


Stáhnout v PDF
array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte