Jak přežít klimakterium?

Jak přežít klimakterium?

Změny a výkyvy v tomto období však nejsou nemocí, jedná se o normální fyziologický proces, kdy ženské pohlavní orgány přestávají plnit svoji hlavní funkci. Ustává produkce pohlavních hormonů vaječníky, především estrogenů. Estrogeny jsou produkovány vaječníkem, placentou a v menším množství i v nadledvinkách. Estrogeny ovlivňují pohlavní orgány, sekundární pohlavní znaky, účinkují na metabolismus, uplatňují se při růstu vaginální sliznice a svaloviny děložního hrdla a těla. Ovlivňují i sliznici močového ústrojí. Působí na vaječníky, sekreci hormonů v hypofýze, ovlivňují celkovou psychiku a duševní naladění ženy. Další jejich funkcí je vliv na látkovou přeměnu cukrů, tuků, minerálů, vody a vápníku, ovlivňují i štítnou žlázu, nadledvinky, pevnost kostí, zpevňují cévní stěnu.

Čtěte také:

Bylinky pro ženy i muže - které pomohou s podporou hormonální rovnováhy či sexuálním apetitem?

Velký vliv na nástup menopauzy může mít a také obvykle mívá dědičnost. Je proto dobré vědět, kdy nastoupila menopauza u Vaší matky. Někdy se první příznaky nástupu klimakteria mohou objevit už po 40. roce věku ženy. Obdobné období jako je menopauza u žen, nastává i u mužů, říká se mu andropauza nebo viropauza. U mužů dochází k postupnému poklesu tvorby hormonů a úbytku testosteronu, tyto změny však nikdy nejsou tak dramatické, jako tomu bývá u žen. Alespoň částečná tvorba mužských pohlavních hormonů, a rovněž i plodnost muže, zůstává totiž zachována až do poměrně vysokého věku.

Etapy menopauzy

Premenopauza

Premenopauza se nazývá období, které je před menopauzou samotnou. V tomto období je menstruace pravidelná, ale může docházet k jistým výkyvům. Období premenopauzy se objevuje ve věku mezi 35 - 45 let života. Ženy, které procházejí premenopauzou, bývají obvykle citlivější až přecitlivělé a náladové. Za tyto výkyvy v chování a psychice mohou kolísavé hladiny hormonů. Premenopauzu zažijí všechny ženy, ale její průběh a projevy se liší. Některé ženy probíhající změny ani nepostřehnou, u jiných se už v tomto věku začínají objevovat příznaky typu návalů horka a pocení.

Pro zmírnění příznaků se v tomto období doporučuje změna zaběhlých zvyklostí, více péče o sebe samu a své zdraví a pokud možno vylepšení životního stylu. Omezte nebo ještě lépe úplně v této době vynechejte konzumaci alkoholu a kofeinu. Dopřávejte si pravidelný pohyb nebo cvičení. Pokud se Vám cvičit nechce nebo na navštěvování pravidelných cvičebních lekcí nemáte dostatek času, pak je vhodná alespoň každodenní rychlá a svižná chůze. Jezte pravidelně a v malých dávkách. Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny jsou skvělé jakožto prevence depresí a úzkostí, posilují cévní stěny a snižují riziko fatálních koronárních onemocnění. Některé z omega-3 a omega-6 nenasycených mastných kyselin není naše tělo schopné produkovat samo - jsou tzv. esenciální, a proto se musíme postarat o jejich dostatečný přísun vhodnou volbou potravin. Kromě ryb je najdete v některých rostlinných olejích, například lněném, řepkovém, anebo ořeších a mandlích či v některých obohacených potravinách, např. rostlinné tuky.

Perimenopauza   

Jedná se o období bezprostředně před menopauzou a do jednoho roku po menopauze. V tomto období bývá menstruace nepravidelná do nástupu menopauzy. V období kolem menopauzy dochází u většiny žen k tloustnutí, není to tím, že by samotný nástup menopauzy byl zdrojem přibývání na váze. Jak se však snižuje hladina estrogenu, tělo následně vylučuje více kortizolu a tuk se začne usazovat ve středních partiích těla, především v břišní oblasti ženy.   

Menopauza

Pojem menopauza znamená trvalé vymizení menstruace v důsledku ztráty folikulární aktivity ovarií.

Postmenopauza

Období po úplném ukončení funkce vaječníků a vymizení menzes. Začíná 12 měsíců po menopauze.

Příznaky klimakterického syndromu

Příznaky souvisí především s chybějícím estrogenem, tento stav vede k různým změnám v organismu. Příznaků je obvykle hodně a mohou výrazně snížit kvalitu ženina života. Výkyvy nálad, návaly horka, pocení, to skutečně není nic příjemného, a navíc je toto období pro mnoho žen i neoddiskutovatelnou připomínkou vlastního stárnutí.

  • Akutní příznaky náhle vzniklé

Fotolia_49289067_XSMezi akutní potíže, které se v tomto období objevují a narušují komfort a kvalitu života, patří bolesti hlavy, návaly horka a pocení, bolesti na hrudi, zažívací obtíže, psychické problémy – nervozita, sklony k plačtivosti, deprese, úzkostné nálady, nespavost, bolesti kloubů a podobně. Návaly horka jsou náhle vzniklé, nepříjemné pocity horka a pocení, které vznikají hlavně v horní polovině těla, tj. především na obličeji, hrudi a na krku. Je dokonce možné naměřit vyšší teplotu kůže prstů, doprovodným jevem je mravenčení prstů. Tento stav se vysvětluje přechodnou poruchou cévní regulace na periferii. Objevují se také poruchy spánku.

  • Příznaky následující, subakutní

V důsledku nedostatku estrogenů atrofují tkáně (ztrácejí objem, pevnost a kvalitu), což se projevuje pálením pochvy a zevního genitálu, náchylností k infekcím pochvy, inkontinencí, bolestí při močení, častěji se objevují infekce močových cest, záněty sliznic dutiny ústní, hrtanu, nosu a oka.

  • Příznaky chronické, dlouhotrvající

Jedná se o změny, týkající se přeměny látek v organismu, jsou to zlomeniny v důsledku osteoporózy (řídnutí kostí), projevy ischemické choroby srdeční, infarkt myokardu, Alzheimerova choroba.

Tyto symptomy a příznaky můžeme nadále rozdělit do tří skupin, a to na vegetativní symptomy, organické symptomy a metabolické změny.

  • Vegetativní symptomy přímo neohrožují zdraví ženy, ale snižují kvalitu jejího života. Do této skupiny patří návaly horka a pocení, bušení srdce, psychické poruchy, nespavost, zhoršení paměti, úzkosti, ztráta libida, ztráta sebevědomí, zhoršení schopností koncentrovat se, rozhodovat se a podobně.
  • Symptomy organické znamenají především změny kožní, urogenitální a změny v tělesné hmotnosti. Stav kůže ženy ovlivňuje právě hladina estrogenů v těle a jejich nedostatek způsobuje rychlejší stárnutí kůže. Ta se ztenčuje, šupinatí, pigmentuje. Zdravotní potíže a problémy urogenitální mají návaznost s atrofií sliznice pochvy a sliznice močových cest. To může vést k častějším infekcím, výtokům, obtížím s udržením moči.
  • Poslední jsou tzv. metabolické změny, ty vedou především ke zvýšení rizika rozvoje aterosklerózy a osteoporózy. Ateroskleróza je tradičně příčinou vzniku cévních mozkových příhod a ischemické choroby srdeční, ischemické choroby dolních končetin a zvýšení celkové hladiny cholesterolu v krvi. Další dlouhodobou změnou, která je spojena s menopauzou, je osteoporóza. Osteoporóza neboli řídnutí kostí vede k vyšší lámavosti kostí, přičemž nejrizikovějšími jsou zlomeniny obratlů, krčku kosti stehenní a předloktí.

Jak se vyrovnat s procesem stárnutí?

Klimakterium je přirozený proces stárnutí ženského těla, nejedná se o nemoc. Pomoci k přestání obtíží a problémů, ať už psychického nebo fyzického rázu, které se v klimakteriu objevují, mohou pravidelný sport nebo pohybová aktivita, správná životospráva, pití dostatku tekutin, omezení požívání alkoholických nápojů a kouření. Vypomoci také mohou různé potravinové doplňky. Důležitá je samozřejmě také psychická vyrovnanost a zdravé sebevědomí ženy a uvědomění si faktu, že dosažení tohoto období v žádném případě ještě neznamená omezení nebo ukončení aktivního života, či ztrátu ženskosti.  

Jak „přežít“ přechod?

  • Fotolia_44935703_XSPravidelně doplňujte tekutiny, zařaďte do svého denního programu pohyb (příjemné je například plavání), základem je zdravá životospráva.
  • Dopřejte si dostatek spánku a odpočinku.
  • Hlídejte si důsledně spotřebu vápníku – doporučená dávka je 1200 mg denně.
  • Pro zmírnění nepříjemných návalů doporučují někteří odborníci užívat vnitřně propolisovou tinkturu, 2x denně po dvaceti kapkách (ale pozor na případnou alergii na propolis).
  • Hormonální substituční terapie může snížit obtíže a projevy spojené s klimakteriem. Hormony, jejichž hladina v klimakteriu poklesá, je možné dodávat tělu ženy zvenčí. O jejím zahájení však vždy musí rozhodovat gynekolog.
  • Fytoterapie – podávání rostlinných výtažků nehormonální povahy s účinky podobnými hormonu. Tyto přírodní preparáty mohou užívat i ty ženy, které nemohou užívat hormonální substituci vzhledem k jejím negativním vedlejším účinkům. K takovýmto rostlinným přípravkům patří nejčastěji:

Oddenek ploštičníku hroznatého

Obsahuje fytoestrogeny, což jsou látky podobné ženským hormonům, je proto vhodný k potlačení obtíží v klimakteriu, snižuje krevní tlak a může napomoci i ženám, které v období klimakteria trápí zvýšené vypadávání vlasů. Původním domovem ploštičníku hroznatého jsou teplejší severské oblasti, především Amerika, kde býval domorodými obyvateli nazýván ženskou bylinou a využíván k léčení ženských neduhů typu nejen přechodu, ale i bolestivé menstruace apod.

Andělika čínská, Děhel čínský – Angelica sinensis

Užívání této byliny zlepšuje krevní oběh i tlak, cholesterol i cukr v krvi. Reguluje funkci dělohy, upravuje menstruaci a rovněž obsahuje fytoestrogeny. Aktivizuje imunitní systém, má protirakovinné a hepatoprotektivní účinky. Osvědčuje se u silné a bolestivé či nepravidelné menstruaci, ale právě i v období klimakteria.

Dále je vhodné při klimakterických obtížích užívat lecitin, vlákninu, včelí mateří kašičku, extrakt ze sojových klíčků, beta karoten, železo, vitamin C a vitamín E. Při návalech dobře poslouží čaj z hlohu.

Andropauza – mužský přechod

Andropauza neboli mužský přechod je známa též pod názvem viropauza. Jedná se o ekvivalent ženského klimakteria. Je charakterizován poklesem tvorby mužských pohlavních hormonů, především testosteronu. Příznaky poklesu tvorby pohlavních hormonů u mužů bývají podobné příznakům vyskytujícím se u žen:

  • potíže se spánkem a usínáním
  • snížená chuť na sex
  • vyčerpanost
  • pocení
  • vypadávání vlasů
  • ztráta svalové hmoty

Obdobně jako je tomu u žen, zvyšuje se riziko osteoporózy a srdečně-cévních onemocnění. Při andropauze je třeba, aby muž rovněž upravil svoji životosprávu, pravidelně se věnoval cvičení a zdravě se stravoval, je vhodné vyhnout se zbytečné stresové zátěži a omezit kouření a konzumaci alkoholu.


Pociťujete již na sobě projevy klimakteria? 

Mnoho žen využilo možnosti užívat přírodní preparáty. Jedním z prvních byl SARAPIS, který dlouhé roky pomáhal ženám překlenout období přechodu. Nyní na náš trh dorazil jeho nástupce SARAPIS plus, doplněn o prověřené a důležité složky. Jedná se o extrakt ze šalvěje, chrom a vitaminy K a D3.

Více informací najdete na stránkách společnosti Vegall pharma. 



Diskuse k článku

  • Jana

    11:55 9. 12. 2015 0
    http://www.priroda-zenam.cz/clanky/prechod-klimakterium/10-triku-jak-zvladnout-klimakterium

Lunární kalendář

PÁTEK 29. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 31. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 01. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
ÚTERÝ 02. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 03. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 04. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Proč Hans dává k této vodě komentář k ionizované vodě? Jsou to dvě zcela jiné metody: obohacování vody o vodík...

Vztahové pověry z celého světa: Znáte je?

Od své babičky, znám hodně pověr (pocházela z Bílých Karpat).
Děvče se svým chlapcem nesmí být spolu sami, př...

Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Před tím, než se rozhodnete si hada pořídit, je vždy nutné si zjistit vše co se chovu týče a mít připravené kv...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Hledáte půjčku na splacení všech svých dluhů? Musíte zaplatit exekuci? Máte spis v reg...

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...
Zobrazit všechna témata

Máte problémy s vyprazdňováním? 5 kroků ke zdravé stolici

Stolice: Téma, které je tak trochu tabu. Přitom se týká každého z nás. Jen málokdo může říci, že se v tomto směru nesetkal v životě s žádným problémem. Zácpa, průjem, problémy s vyprazdňováním… Co je považováno...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Jak se vyrovnat se ztrátou? Návod, na zdravé truchlení

Každého z nás to v životě občas potká. Ztráta blízké osoby je hodně bolestivá záležitost a je poměrně náročné se s ní vypořádat. Přitom nemusí jít hned u úmrtí, ale patří sem i rozchod nebo rozvod. Jak se vyrov...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.