Jak na detoxikaci jater přírodní cestou

ostropestřecOstropestřec mariánský významně pomáhá při detoxikaci jater. Když naše tělo započne signalizovat obtíže s játry, bývá už obvykle poměrně pozdě na jejich řešení. Naše játra jsou totiž schopná fungovat i na 20 až 30 procent. Špatná funkce jater ovlivňuje i naši náladu, při jejich špatné funkci dochází k emocionálnímu napětí, k výbuchům špatných nálad, tvrdohlavosti, zbrklosti, ale i přehnanému puntičkářství. Detoxikace jater by se měla stát běžnou součástí nastartování správné funkce organismu po zimě.

Játra jsou centrálou látkové výměny organismu a zároveň jsou největším vnitřním orgánem těla. Hrají klíčovou roli v metabolismu cukrů, tuků a bílkovin, jsou trávicí žlázou produkující žluč – tedy trávicí žlázou, i žlázou endokrinní, ve které se tvoří hormony. Jsou zásobním orgánem, který ukládá železo a některé vitamíny, podílí se na velkém množství tělesných funkcí. Z hlediska zátěže jsou na vrcholu z orgánů v našem organismu, paradoxně od nás ale nedostávají odpovídající péči. Jejich úloha při detoxikaci organismu je prakticky nezastupitelná.

Játra jsou dobře zásobená krví a váží okolo jeden a půl kilogramu. Mají největší schopnost regenerace v těle, zbavují tělo škodlivin i jedů, produkují žluč, řídí průchodnost i ovlivňují procesy na emocionální úrovni člověka a jejich aktuální stav může mít i vliv na náladě a psychickém rozpoložení. Podílí se na krvetvorbě, jsou schopné vyrábět enzymy, hormony apod.

Východní medicína pohlíží na játra jako na jeden z hlavních zdrojů lidského zdraví i všech nemocí. V Číně například odvozují spoustu neduhů, kterými dnes v rámci naší západní civilizaci trpíme, od tzv. „stojaté krve", což je stav, při němž nemáme dostatečně čistou krev právě kvůli špatně pracujícím játrům. V těle se potom hromadí škodliviny a stává se tak ideálním prostředím pro parazity, bakterie a podobně.

Čtěte také:

Žlučníková kolika

hepatitis_1600x900msÚloha jater je při detoxikaci organismu prakticky nezastupitelná.

Očista jater

Detoxikace jater je velmi účinná pro zbavení se mnoha zdravotních potíží, např. nemoci jater a žlučníku - bolesti v pravém boku, cirhóza, mononukleóza, borelióza, vysoký cholesterol, zánět jater a žlučníku, žloutenka, onemocněními dutiny ústní - afty, herpes, zubní kazy, zažívací potíže (nadýmání, plynatost), nemoci střev, bolesti zad, kloubů, dna, osteoporóza, únava, sexuální poruchy, psychická onemocnění, alergie, nemoci srdce a cév, obezita, poruchy imunity, poruchy spánku, onemocnění ledvin, kožní nemoci, hormonální poruchy.

Játra v současné době velmi zatěžujeme současným uspěchanými stravovacími návyky, jako jsou tučná a smažená jídla, bílá mouka, bílý cukr, alkohol, špatné ovzduší, chemické léky. Dalšími příčinami jaterních potíží jsou různé druhy otrav, virová (infekční mononukleóza - EBV, žloutenka) či bakteriální onemocnění. Prvním stupněm onemocnění jater je ztučnění jater, k tomu dochází tehdy, nejsou-li jaterní buňky schopné příliv alkoholu, léků či tuků kompenzovat. Druhým stupněm je cirhóza, jenž vzniká jako výsledek dlouhodobého zánětu. Játra jsou velmi důležitá při srážení krve. Pokud jsou oslabená či postižená cirhózou, je obvykle srážlivost snížena a může se to projevovat krvácením dásní či snadnou tvorbou modřin.

Co můžete pro svá játra a žlučník udělat právě teď

Rozhodně upravte svoji stravu. Vzdejte se jídel připravovaných na tuku. Omezte nebo úplně vynechejte alkohol, kávu, černý čaj, průmyslově připravené polotovary se stabilizátory a konzervanty. Dopřávejte si detoxikační bylinky – ty rostou hlavně na jaře a jsou to pampeliškové listy a mladé kopřivy. Pomůže i zázvorový čaj, citrón, mořské řasy, kvašená zelenina a podobně. Dopřávejte si dostatek odpočinku, relaxace a setkání s milými lidmi. Myšlenky i svoje orgány zklidníte turistikou a pobytem v přírodě.

Při akutní krizi je vhodné užívat třikrát denně odvar z kořene rybízu, a to po dobu 14ti dní a dvakrát denně si potom dávat na oblast jater obklady z tvarohu smíchaného s rozdrcenou cibulí.

Velmi oblíbeným a účinným prostředkem k rychlé pomoci játrům je šťáva z hlávkového zelí, čerstvého nebo i kysaného. Jaterní tkáň výtečně posílí a regeneruje rovněž černá ředkev. Také kroupy jsou přirozeným lékem na všechny jaterní potíže.

Očista neboli detoxikace jater a žlučníku

Tou nejlepší dobou k očistě jater je právě jaro, a to konkrétně čas mezi 15. dubnem a 15. květnem. Očista jater Vám hodně pomůže, zmizí nadměrná únava, bolesti kyčlí, vyrážky, výbušnost a naplníte se životním elánem. I přesto, že potíže s játry nemáte, je vhodné kúru absolvovat minimálně jednou ročně a to ideálně právě na jaře. Potravinovým doplňkem, podporující správnou funkci jater, je lecitin, látka nezbytná pro správné využití a odbourávání tuků. Užívání lecitinu navíc změkčuje stolici a usnadňuje detoxikaci jater i celého organismu. Máte-li játra ztukovatělá nebo trpíte-li cirhózou, či jste prodělali nějaké jaterní onemocnění, je vhodné k lecitinu přidat ještě arginin, který podporuje odstraňování amoniaku a tuků z těla. Celkově má velmi silné detoxikační účinky chlorofyl, který dokáže harmonizovat činnost střev, a tím významně ovlivňovat celou regeneraci těla, včetně našich jater.

Bylinky pro podporu funkce jater

Ostropestřec mariánský: podporuje zdraví jater, přispívá k jejich ochraně a detoxikačnímu potenciálu, pomáhá chránit játra, podporuje růst nových jaterních buněk, a tím i podporuje trávení a očištění těla.

pampelisky_1600x900mssmetanka lékařská = pampeliškaSmetanka lékařská: bylina známá především pod názvem pampeliška má významné léčivé účinky. Sílu jejich léčitelských schopností v ní objevili již Staří Řekové. Její vědecké jméno poprvé zaznamenal slavný arabský přírodovědec Avicenna. Ten z pampelišky používal především její hořké mléko, kterým léčil zánět očí, vodnatelnost a překrvení jater. Dále jej Staří Řekové užívali k redukci kožních skvrn a pih, také proti únavě. Má čistící účinky pro trávicí ústrojí i pro krev a napomáhá tvorbě červených krvinek, zlepšuje tak činnost srdce. Měli bychom jí věnovat pozornost také při redukci váhy, jelikož je močopudná a odlehčuje organismus. Žvýkání jejich listů a následné vyplivnutí je vhodné pro revmatiky pro ustoupení bolestí. Odstraňuje také svrbění kůže a různé vyrážky.

Měsíček lékařský: je léčivou rostlinou, při vnitřním užívání je vynikající na nemoci jater a žlučníku, napomáhá trávení, má protikřečové vlastnosti, upravuje menstruaci, tiší záněty trávicího ústrojí, příznivě ovlivňuje žaludeční vředy, zlepšuje krevní oběh a zlepšuje práci srdce, snižuje krevní tlak.

Klanopraška čínská: schizandrin, který je obsažen ve všech částech rostliny, působí blahodárně na lidský organismus. Preparáty ze semen a plodů klanoprašky mají povzbudivý účinek na centrální nervovou soustavu, stimulují cévní činnost a dýchání, dále se používá jako prostředek zvyšující pracovní schopnost, posiluje organismus při silném fyzickém vypětí, fyzické a intelektuální únavě, ospalosti a depresivních stavech. Preparáty z klanoprašky jsou kontraindikovány při zvýšené nervové vzrušivosti, nespavosti, zvýšeném arteriálním tlaku a při poruchách srdeční činnosti. Vysoký obsah vitaminu C a ostatních látek, zařazují rostlinu mezi nejcennější druhy harmonizátorů lidského organismu. Snižuje únavu a urychluje rekonvalescenci. Jedná se o poměrně silný antioxidant, který přispívá k celkové regeneraci a ochraně jater, tlumí deprese při stresu a vyčerpání a celkově zlepšuje obranyschopnost organismu.

Další pomocníci z přírody pro podporu činnosti a zdraví jater

Jablka: jsou vynikajícím přírodním prostředkem pro detoxikaci těla, i jablkový džus nebo mošt nám napomůže s odstraňováním virů. Jablka obsahují pektin, vlákninu napomáhající zbavovat těla těžkých kovů a napomáhající při boji se střevními parazity, při kožních obtížích a onemocnění, zánětech močového měchýře a při jaterních obtížích.

Řepa: podobně jako jablka, obsahuje řepa také pektin.

Celer: pomáhá čistit krev, zbavuje tělo kyseliny močové z kloubů, stimuluje štítnou žlázu a podvěsek mozkový.

Cibule: má množství detoxikačních vlastností, napomáhá uvolňovat toxiny z těla přes kůži, čistí střeva.

Zelí: má protizánětlivé účinky a používá se jako osvědčený lék na vředy, má detoxikační účinky a napomáhá dezinfikovat tlusté střevo.

Česnek: Alicin v česneku obsažený pomáhá odstranit toxiny a podporovat bílé krvinky, pomáhá aktivovat žaludečních šťáv, zbavit tělo parazitů, čistí dýchací systém a krev. Dokonce napomáhá tělu zbavit se nikotinu a je tak i skvělým doplňkem jídelníčku, když se snažíme přestat kouřit.

Artyčok: čistí játra a zvyšuje produkci žluči, mají diuretické účinky na ledviny, což je skvělé pro vypuzení toxinů z těla. Jsou plné antioxidantů a vlákniny, což je skvělé pro odstranění toxinů i zažívací zdraví.

Citron: vitamín C, na který jsou citrony bohaté, má vliv na očistné pochody v trávicím systému, doporučuje se pití vody s citronem.

Zázvor: je skvělé jídlo pro trávení a celý trávicí proces, urychluje odstraňování odpadů a toxinů z lidského těla, má detoxikační účinky.

Mrkev: pomáhá zbavit tělo nečistot a je skvělým doplňkem léčby respiračních chorob, zmirňuje kožní onemocnění a reguluje menstruační cyklus ženy.

Kustovnice čínská neboli Goji: je významným antioxidantem, zpomaluje proces stárnutí organismu, zlepšuje imunitu a působí proti stresu.

Voda: je základem, který pomáhá tělu zbavit se toxinů. Voda funguje jako transportní prostředek, který přesouvá odpad po těle prostřednictvím krve všechny naše tkáně a buňky v těle potřebují vodu ke správné funkci. Dokonce i naše duševní zdraví je ovlivněno množstvím vody, které pijeme. Dehydratace velmi negativně ovlivňuje všechny vaše tělesné funkce, včetně odstranění toxinů.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 6578x

array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Triphala BIO prášek 100g

Ájurvédská starodávná kombinace tří bylin na pročištění BIO a RAW…

Cena: 129 Kč

Triphala BIO 180kps.

Ájurvédská starodávná kombinace tří bylin na pročištění BIO a RAW…

Cena: 240 Kč

HALDIKA 60kps. HN

 Kurkuma, Brahmi a Kajenský pepř v jedinečné kombinaci Kurkuma je velice…

Cena: 239 Kč

GHÍ HN ayurvedic 60ml

HEALING NATURE BIO GHÍ - zlatý poklad pro vaši kuchyni z důkladně…

Cena: 55 Kč

Lněné semínko BIO 300g

Celé lněné semínko se používá jako dekorace chlebů a pečiva, kterým…

Cena: 28 Kč

GHÍ HN ayurvedic 277ml

Přepuštěné máslo zlatý poklad pro vaši kuchyni z důkladně…

Cena: 149 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte