Jak by mělo probíhat darování vajíček, aby neohrozilo zdraví ženy?

Jak by mělo probíhat darování vajíček, aby neohrozilo zdraví ženy?

Darování vajíček je krásná a ušlechtilá věc od každé ženy, která se tímto způsobem rozhodla pomoci nějakému páru, který nemůže počít dítě vlastní cestou. I když se na klinikách věnujících se darování vajíček jedná o zcela běžný zákrok, je potřeba si důkladně promyslet, zda jste na takový zásah do těla opravdu připravené. Je nutné, abyste věděly všechny potřebné informace proto, abyste se mohly správně rozhodnout. Pojďme si odpovědět na několik zásadních otázek, které se kolem darování vajíček neustále točí.

Čtěte také:

Umělé oplodnění: Jak probíhá IVF nebo IUI?

Darování vajíček je klíčem pro umělé oplodnění 

Darovat vajíčka je pro mnohé páry nejen u nás mnohdy jedinou možnost, jak mohou počít dítě. Některé ženy ze zdravotních důvodů nejsou schopné přijít se svým partnerem do jiného stavu, a tak je umělé oplodnění pomocí darování vajíček jedinou možností. Přečtěte si více o umělém oplodnění

Mezi nejčastější důvody, proč žena nemůže otěhotnět běžnou cestou, patří:

  • Předčasný nástup menopauzy
  • Nízká kvalita vlastních vajíček
  • Odstranění vaječníků

Problémy také nastávají v případech, kdy je žena starší 40 let. Je pouhá 5% šance, že se v rámci jednoho cyklu získá zdravé vajíčko, které může spermie zdárně oplodnit. Přečtěte si, jak otěhotnět po čtyřicítce.  

Kdo může vajíčka darovat?

Vajíčka nemůže darovat každá žena. Platí přísné podmínky, které chrání nejen dárkyni, ale i ženu, která nemůže dítě počít. Základem je důkladné vyšetření vašeho zdravotního stavu.

V České republice je darování vajíček možné pro ženy:

  • od 18 do 35 let
  • ve skvělém zdravotním stavu
  • s pravidelným menstruačním cyklem
  • s normální hodnotou BMI
  • bez dědičných onemocnění v rodině
  • bez psychiatrických onemocnění v rodině
  • drogově nezávislé
  • nekuřačky

Každá klinika má podmínky pro dárcovství vajíček vždy trochu jiné, základ ale zůstává stejný – žena musí být naprosto zdravá. Některé kliniky pak dbají ještě například na to, aby dárkyně vajíček neměla v posledním půl roce nové tetování nebo piercing.

Jak darování vajíček probíhá od začátku až do konce?

Darovat vajíček není snadná záležitost. Především dárkyně je pod pravidelnou kontrolou lékařů, aby vše probíhalo tak, jak má. 

Vyšetření

Pokud se rozhodnete vajíčka darovat, splňujete všechny uvedené podmínky a prošly jste úspěšně všemi zdravotními prohlídkami, pak budete zařazeny do programu darování vajíček.

Hormonální příprava

Následující 3 týdny vás čeká hormonální příprava na zákrok. Tu máte detailně rozepsanou v harmonogramu. Příprava se plánuje podle vašeho menstruačního cyklu.

Hormonální stimulace

Během tohoto období dochází k dozrávání dostatečného počtu kvalitních vajíček, které jsou připravené k odběru. Stimulace vás nebude bolet, jelikož se hormony aplikují do oblasti pupíku pomocí velmi tenké jehly.

Pravidelné kontroly a vyšetření

Během celého procesu jste pod neustálým dohledem kliniky. Chodíte na pravidelné kontroly, ultrazvukové vyšetření, odběry krve a další.

Odběr vajíček

Samotný odběr vajíček probíhá mezi 10. a 15. dnem hormonální stimulace. Čeká vás krátká, asi 15 minutová anestezie, během které budou odebrána vaše kvalitní vajíčka.

Finanční kompenzace

Na závěr získáte za odběr vajíček a s tím spojenou přípravou od kliniky finanční kompenzaci, a to za ušlý zisk, dopravu, stravné a podobně. Cena je různá, v průměru se jedná o 25 tisíc korun.  

Ohrožuje darování vajíček zdraví ženy?

Mezi často kladené otázky patří, zda není dárkyně při darování vajíček ohrožena na zdraví. Žena bude v pořádku a bez komplikací, pokud se jí doktoři budou během celého procesu řádně věnovat. Žena musí prodělat veškerá nutná vyšetření a doktorům popravdě nahlásit jakékoliv zdravotní potíže a komplikace, které v minulosti měla.

Obávat se nemusíte ani toho, že byste poté měly vy samy problém s početím a plodností. Vlastní plodnost při darování vajíček nesnižujete. Tím, že projdete vyšetřením a jste vhodnou adeptkou, získáváte zároveň i cenné informace o vašem celkovém zdravotním stavu. Navíc máze zaručeno, že vaše rezerva vajíček je skutečně veliká a dostačující.

Darování vajíček - rizika

Dárkyně vajíček musí počítat s velkou hormonální zátěží kvůli stimulačním lékům, jež podporují dozrání většího počtu vajíček. Hrozí jim tedy hyperstimulační syndrom, který se projevuje napětím, tlakem, zvětšením vaječníků a pobolíváním v podbřišku.

Právě výběr odborné kliniky je klíčový, jelikož v roce 2015 zemřela kvůli neodbornému zásahu lékařů v nejmenované brněnské klinice žena, která se rozhodla pro darování vajíček, ale lékaři podcenili její zdravotní stav. Žena zemřela kvůli vnitřnímu krvácení, které následovalo po odběru vajíček, další žena měla téhož roku namále, ale komplikace ustála. V roce 2019 stanuli lékaři zodpovědní za obě ženy před soudem.  

Jak si vybrat kvalitní kliniku?

Pokud se rozhodnete vajíčka darovat a máte všechny potřebné informace, je nutné si vybrat i profesionální a zkušenou kliniku, se kterou máte jistotu, že vše proběhne správně.

  1. Zjistěte si, jaké máte možnosti v blízkosti vašeho bydliště, jelikož budete často dojíždět na vyšetření.
  2. Navštivte webové stránky kliniky a zjistěte si maximum informací o klinice i doktorech.
  3. Špičkové kliniky mají k dispozici moderní technologie a provádí i genetické testy.
  4. Cítíte individuální přístup a máte možnost se kdykoliv poradit.
  5. Je důležité, aby vám byl lékař na schůzkách sympatický a měly jste v něm důvěru.
  6. Kvalitní kliniky nejsou nejlevnější, ale nepatří ani mezi předražené. Všímejte si cen a porovnávejte.
  7. Ideálně kontaktujte jejich bývalé nebo taktéž současné klienty a zeptejte se na jejich zkušenosti.

Co vy a darování vajíček - máte nějaké zkušenosti?



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?