Hroznové víno – účinky na zdraví

Hroznové víno – účinky na zdraví

A je to tady, sezóna hroznového vína. Mnoho lidí se těší na burčák a první letošní vína, ale neměli bychom zapomenout ani na samotné hrozny. Hroznové víno, zejména to tmavé, totiž obsahuje řadu nesmírně prospěšných látek: vitamín C, vitamíny skupiny B, pektiny, aminokyseliny, mangan, vápník, železo, hořčík, resveratrol či flavonoidy aj. Tím, že hrozny zařadíte do svého jídelníčku, můžete spojit příjemné s užitečným. Užít si sladkost života a zároveň pro své tělo něco udělat.

Čtěte také:

Hroznový cukr a jeho význam nejen pro sportovce

Hroznové víno – účinky na zdraví

  • Zdravý zdroj energie. Jednoduché cukry (především glukóza a fruktóza) dodávají tělu okamžitou a hlavně přírodní energii. A to se hodí právě v tomto čase, ve kterém se dny zkracují a venkovní teploty jsou čím dál chladnější. Naše tělo na tyto změny často reaguje únavou, kterou kvůli životním povinnostem přecházíme (případně zaháníme nezdravými sladkostmi). Tím oslabujeme i naši imunitu a první rýma už ťuká na dveře.
  • Snižuje krevní tlak a podporuje správnou činnost srdce. Hroznové víno, respektive jeho účinné složky (zejména flavonoidy a resveratrol), mají velmi blahodárný vliv na cirkulaci krve v těle, působí na rozšíření cév = zvyšují průtok krve, zabraňují usazování plaků na stěnách cév  a jsou prevencí proti vzniku krevních sraženin. Hroznové víno je tedy skvělou prevencí před infarktem. Obsažený draslík má vliv na snížení krevního tlaku.
  • Imunitní vzpruha. Hrozny patří mezi účinné antioxidanty, mají zejména červené hrozny silné antibakteriální a antivirové účinky (i díky obsaženým saponinům), což nás může ochránit před různými infekčními onemocněními (rýma, angína, chřipka...).
  • Podporuje detoxikaci organismu. Díky svým močopudným účinkům (podporuje činnost ledvin) ulevuje hroznové víno tělu od toxinů, které pomáhá vyplavit spolu s močí. Hroznové víno se doporučuje i v případě potíží s ledvinami, neboť je nezatěžuje.
  • Udržuje zdravý mikrobiom. Tedy zdravou skladbu střevní mikroflóry a zabraňuje hnilobným procesům, které vznikají zejména při vysoké konzumaci živočišných proteinů. Navíc může být variantou pro ty, kteří trpí chronickou zácpou. Hrozny jsou totiž mírným projímadlem (díky celulóze a organickým kyselinám). Díky obsažené zdravé vláknině / pektinu (vyskytuje se hlavně ve slupkách) navíc usnadňují proces trávení.

hruskove-smoothie-s-hroznovym-vinem

Připravte si smoothie s hroznovým vínem

Hroznové víno – o čem jste možná nevěděli

Ovoce lásky

Hroznové víno pomáhá prokrvovat celý organismus a probouzí tak i zdravou sexualitu, proto je v lidové tradici považováno za afrodiziakum. Podívejte se na další afrodiziaka

Bojovník s celulitidou a obezitou

Díky detoxikaci organismu jsou z těla odplaveny toxiny, které brání správnému fungování metabolismu. Zároveň hrozny podporují kolagenová vlákna v pokožce, čímž snižují i projevy celulitidy.

Protirakovinné účinky

Zejména jedna složka hroznů je v poslední době skloňována v mnoha odborných publikacích - resveratrol. Podle odborníků je resveratrol, který se nachází ve slupkách a zrníčkách hroznů (společně s antokyaniny), schopen pomoci v boji s onkologickým onemocněním, případně být vhodnou prevencí u skupin lidí, kteří spadají do rizikových skupin vzniku rakoviny.

Zásobárna železa

Pryč s chudokrevností a únavou. Nejen cukry jsou důvodem, proč nás hroznové víno „oživuje“. Svůj vliv má i vysoký obsah železa (hrozny patří mezi nejdůležitější zdroje tohoto prvku), které je mimo jiné zodpovědné za tvorbu červených krvinek a správné okysličení našeho těla.

ovocny-salat-s-kurecim-masem

Připravte si kuřecí salát s hroznovým vínem

Zlepšení paměti i zvýšení schopnosti udržet pozornost 

Zejména tmavé hroznové víno významně podporuje činnost mozku. A to se hodí nejen školákům, ale i dospělým. Některé směry hroznové víno dokonce doporučují jako prevenci proti mrtvici či vzniku Alzheimerovy choroby či Parkinsonovy choroby.

Udržuje zdravé kosti 

Díky obsahu vápníku, fosforu, mědi a manganu dokáže pečovat o zdraví, pružnost a pevnost našich kostí. Ovlivňuje také činnost štítné žlázy.

Pomáhá při onemocnění dnou 

Hrozny podporují vyloučení kyseliny močové z těla. Při onemocnění dnou je právě kyselina močová špatně z těla vylučována a místo toho se usazuje v kloubech, kde způsobuje řadu obtíží.

Vsaďte na domácí hroznový džus

Dopřejte si luxus každé ráno a vyrobte si domácí hroznový džus. Abyste docílili nejvýraznějších účinků, použijte tmavé hrozny (obsahují ve svých slupkách více léčivých látek). Stačí, když hrozny rozmixujte v mixéru a poté přes pláténko slijete. Lze skladovat v lednici. Nesázejte na kvašené záležitosti či víno v lahvi (mají sice své dary, ale také řadu nevýhod, například škodlivý etylalkohol a chybí zde řada vitamínů a též sacharidy).



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.