Hřib žlučník - hořčák /Tylopilus felleus/

img
01. 12. 2011 Přečteno: 16563x

▪ Hřib žlučník - vzhled

Klobouk má rozměry pohybující se v rozmezí 6-12 cm. Jeho tvar je polokulovitý, později se stává bochníkovitým. V mládí je pokožka klobouku hřibu žlučníku jemně plstnatá, v dospělosti lysá. Za vlhka se nám může jevit slizká.Pokožka nelze od klobouku oddělit jako jeden celek, ani po malých částečkách. Barva se pohybuje v rozsahu od žlutohnědé, přes červenohnědou až k tmavohnědé. Nelze ho tedy jednoznačně určit podle zbarvení.

Rourky mohou mít až 20 cm. V mládí jsou bílé, časem zrůžoví a přecházejí až do masově růžové. Snadno je můžeme oddělit od dužniny klobouku. Z kraje růstu bývají přisáté k třeni. Póry jsou v mládí čistě bílé, dále pak smetanově žloutnou a postupně také růžovějí.

Třeň je 4-12 cm vysoký a maximálně 3 cm silný. V mládí převažuje soudečkovitý tvar, postupem času se protahuje, až dosáhne tvaru válce. Jeho pokožka přechází z bílé barvy do citrónově žluté až olivově hnědavé barvy. Ve spodní části třeně značně vyniká síťka, na které jsou patrné hnědé šupinky. Výtrusný prach je špinavě masově růžový.

Dužnina je čistě bílá. Liší se jen pod pokožkou klobouku a třeně, kde má světle hnědou barvu. Při podélném či příčném řezu se někdy může zbarvovat světlounce do růžova. Patrná je její tuhost a vláknitost.

▪ Hřib žlučník - výskyt

Hřib žlučník je houba obývající čistě smrkové či borové lesy. Nalezneme ji i ve smíšených lesích. Velmi často se nachází v blízkosti jiných hřibů. Není tedy problém v opojné euforické náladě z toho, že jsme našli houbu, ji hlavně v mládí zaměnit. Horizontální rozšíření je v celém pásu od nížinatých poloh až do horských oblastí. Velmi dobré růstové podmínky nachází v půdě s větší vrstvou humusu.

▪ Hřib žlučník - vliv na zdraví

Hřib žlučník získal svůj název právě kvůli své velmi intenzivní a štiplavě hořké chuti, která je podobná žlučovité hořkosti. Houba není jedovatá a v podstatě si nelze přivodit požitím této houby ani nevolnost, protože nepříjemná chuť nás ihned varuje.

▪ Hřib žlučník - možnosti využití

Podle vůně ji většinou nepoznáme, je totiž velmi nenápadná a jemná. Pokud si ale do této houby kousneme, pak skoro okamžitě ucítíme odpornou hořkou chuť. Této chuti se nijak a ničím nezbavíme. Pokud jsme tedy hřib žlučník omylem přimíchali do nějakého pokrmu, pak lze s jistotou říci, že nebude kvůli své intenzivní a palčivé hořkosti poživatelný. Lidově se této houbě říká hořčák.



Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Jara Schořík
    8. 8. 2016 12:02
    Syn donesl asi 40ks hořčáků.Jak je upravit aby se dali jíst?Ne jen pro mne i pro ostatní.Dík.
  • Rastislav
    27. 3. 2015 12:02
    Dobry den,

    take rad experimentuji, muzete me prosim poslat zpusob upravy horcaku? Docela me to zajima a rad bych to vyzkousel tez.

    Dekuju, Rasto
  • Martina
    27. 8. 2014 06:10
    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat jestli mi někdo poradí. Omylem jsem asi usušila nohu od Hořčáka, je to velký problém, zkazí mi to jídlo?

    Děkuji

    Martina
  • Houbař
    22. 9. 2013 10:32
    Tak nevěřte, minule jsem udělal smaženici POUZE Z HOŘČÁKŮ experiment, bylo jich dost a nikdo nic nepoznal, stejně jako by jste nepoznal ani Vy, jen je třeba sakra důkladná úprava.
  • Taky houbar
    22. 9. 2013 09:59
    tak dobrou chut s hořčákem :-) i mochomurka cervena je chutna a jedla, kdyz se dukladne zpracuje :-) nemyslim, ze by houbari souhlasili :-) ..mam tip spise na holubinky, rozhodne na nektere druhy malokdo je sbira, jsou vsak skutecne vynikajici. Hořčák už leckoho řádně vypekl.. i přes to, že se… celý příspěvek
  • Houbař
    22. 9. 2013 00:29
    Nemáte pravdu, hořčák je v pohodě jedlý a poživatelný a dokonce pouze z něj jde udělat chutná smaženice, jen je potřeba kvalitně a důkladně upravit, takže asi takhle.
  • Zobrazit další komentáře
Další články z rubriky

Leskorka lesklá /Ganoderma Lucidum/

Klobouk leskorky lesklé je v mládí válcovitý, nahoře zaokrouhlený nebo bokem přirostlý, polokruhovitý. Dospělé plodnice mají okrouhlý, oválný nebo…

Límcovka obrovská /Stropharia rugosoannulata/

Klobouk límcovky obrovské je tmavě červenohnědý, za vlhka lepkavý, brzy blednoucí do šedookrové nebo okrově žluté, vzácněji již od počátku nažloutlé.…

Korálovec ježatý /Hericium erinaceus/

Klobouk korálovce ježatého je v mládí bílý až nažloutlý - ve stáří až nahnědlý, na vrchní straně místy pokrytý krátkými rezavohnědými šupinami a…

Shiitake /Lentinula edodes/

Klobouk má houba shiitake světle hnědý až hnědý, nestejnoměrně zbarvený, někdy s bílými skvrnami. Jeho průměr se pohybuje od jednoho do deseti…

Leskorka lesklá /Ganoderma Lucidum/

Klobouk leskorky lesklé je v mládí válcovitý, nahoře zaokrouhlený nebo bokem přirostlý, polokruhovitý. Dospělé plodnice mají okrouhlý, oválný nebo…

Límcovka obrovská /Stropharia rugosoannulata/

Klobouk límcovky obrovské je tmavě červenohnědý, za vlhka lepkavý, brzy blednoucí do šedookrové nebo okrově žluté, vzácněji již od počátku nažloutlé.…

Korálovec ježatý /Hericium erinaceus/

Klobouk korálovce ježatého je v mládí bílý až nažloutlý - ve stáří až nahnědlý, na vrchní straně místy pokrytý krátkými rezavohnědými šupinami a…

Shiitake /Lentinula edodes/

Klobouk má houba shiitake světle hnědý až hnědý, nestejnoměrně zbarvený, někdy s bílými skvrnami. Jeho průměr se pohybuje od jednoho do deseti…

Muchomůrka červená /Amanita muscaria/

Klobouk muchomůrky červené může mít průměr 8 - 20 cm. Je nejdříve polokulovitý, později sklenutý, ve stáří rozložený, někdy až mírně miskovitý s…

Muchomůrka porfýrová /Amanita porphyria/

Klobouk je široký 4 - 7 cm. Muchomůrka porfýrová je obdařena kloboukem v mládí kuželovitě zvonovitým, později rozloženým, s rovným a hladkým okrajem,…

Vláknice kuželovitá /Inocybe fastigiata/

Klobouk 3 – 7 cm, kuželovitý nebo nízce sklenutý, s výrazným hrbolkem, pokožka na temeni lysá, na okraji s odstávajícími vlákny, jinde vrostle…

Čirůvka mýdlová /Tricholoma saponaceum/

Klobouk 5 – 12 cm, v mládí zvoncovitý nebo polokulovitý, později nízce sklenutý, s okrajem často laločnatým a dlouho podvinutým (ve stáří ostrým…

Čirůvka žíhaná /Tricholoma virgatum/

Klobouk má čirůvka žíhaná široký 3 – 9 cm, kuželovitý až široce zvoncovitý, s nápadným, ostrým, vzácně zaobleným hrbolkem, hladký, vrostle černavě…

Čirůvka kravská /Tricholoma vaccinum/

Klobouk má čirůvka kravská široký 3 – 10 cm, v mládí tupě kuželovitý, později nízce sklenutý, plochý až vmáčklý, dosti dlouho s podvinutým okrajem a…

Čirůvka střechovitá /Tricholoma imbricatum/

Klobouk má čirůvka střechovitá 4 – 10 cm, v mládí tupě kuželovitý až téměř polokulovitý a na okraji podvinutý, později nízce sklenutý nebo plochý a s…

Čirůvka prstenitá /Tricholoma fracticum/

Klobouk má čirůvka prstenitá široký 5 – 13 cm, v mládí polokulovitý, později více sklenutý, až témě plochý, do dočasné dospělosti s výrazně…

Závojenka olovová /Entoloma sinuatum/

Klobouk má závojenka olovová v průměru 5 - 20 cm, v mládí je polokulovitý až kuželovitý, pak sklenutý s podvinutým okrajem, později plochý a…

Muchomůrka zelená /Amanita phalloides/

Klobouk o průměru 6 – 16 cm je zprvu sklenutý, posléze ploše rozložený, hladký, lesklý, radiálně vláknitý, tence a měkce masitý. Zabarvení klobouku…

Muchomůrka tygrovaná /Amanita pantherina/

Klobouk je o průměru 6 - 10 cm, polokulovitý, pak sklenutý, ve stáří plochý. Okraj je často (ale ne vždy) hřebenitě rýhovaný. Povrch klobouku je…

Smrtelně jedovaté houby

Pozitivní dojmy z houbaření může pokazit spousta situací. Tou nejzávažnější je určitě konzumace smrtelně jedovaté houby. Toxiny, které v sobě…