Houbová smaženice? Zjistěte, jak z ní udělat gurmánský zážitek!

Houbová smaženice? Zjistěte, jak z ní udělat gurmánský zážitek!

Taky milujete smaženici? Dobrou zprávou je, že příprava houbové klasiky není žádná věda. Jen musíme vědět, jak na to. Poradíme, jaké použít ingredience, jak smaženici správně připravit a dochutit. Také řekneme, jaké jsou ke smaženici nejlepší přílohy.

Čtěte také:

Atlas hub

Nejlepší smaženice potřebuje jen ty nejlepší ingredience

Abychom si na smaženici opravdu pochutnali, dejme si záležet na výběru kvalitních ingrediencí. O čerstvých houbách asi není pochyb, ale co další? Právě ony rozhodují o tom, jestli se nám na pánvi podaří vytvořit opravdovou delikatesu.

  • Cibule: Můžeme použít buďto klasickou žlutou cibuli anebo cibulku jarní. Ta dodá smaženici jedinečnou chuť.
  • Vajíčka: Místo levných vajec sáhněme po dražších. Slepice v takových chovech dostávají lepší krmivo, a to se projeví i na kvalitě vajec.
  • Česnek: Díky němu bude mít smaženice ten správný říz.
  • Koření: Vybírejme podle druhu hub, který jsme nasbírali. Kromě klasického pepře můžeme do smaženice přidat i tymián anebo kmín. Ty se hodí třeba k houbám, jako jsou lišky, suchohřiby a klasické hřiby. Pepř se hodí ke všem druhům hub, ale měl by být čerstvě namletý. Milujete jedinečkou chuť lišek? Připravte si tuto pochoutku podle našich podzimních receptů z lišek
  • Petrželka a pažitka: Na závěr, až pánvičku sundáme z ohně, do ní zamíchejme čerstvě nasekanou petrželku s pažitkou.
  • Olej, sádlo, máslo: Nejlépe se k houbám hodí máslo, smaženice pak bude jemnější. Ale klasickým olejem smaženici rozhodně nezkazíme. Se sádlem zase získá smaženice zajímavou, charakteristickou příchuť.
  • Netradiční ingredience: Aby byla smaženice ještě o něco lepší, sáhněme po přísadách, které její chuť skvěle doplní. Hodí se například kvalitní anglická slanina nebo špek. Cibuli můžeme nahradit šalotkou anebo černý pepř zase nahradit bílým.

Smaženice: Recept, jak připravit tu nejlepší

Chuť smaženice nezáleží jen na vybraných ingrediencích, ale i na postupu vaření. I ty nejlepší přísady totiž můžou přijít vniveč špatnou přípravou. Z delikatesy nám pak vznikne příliš suché jídlo anebo lepkavá hmota.

Aby smaženice vždy chutnala co nejlépe, připravujme ji podle hub, které jsme si v lese nasbírali. Některé v sobě mají více vody a musíme je pak dusit déle. Jaký má smaženice recept, díky kterému zaručeně sklidíme úspěch? 

Nejlepší smaženice2

  • Nejdříve si na pánvi orestujeme cibuli a česnek. Cibule by měla být nasekaná opravdu na jemno, česnek zase dobře prolisovaný. Rozhodně je ale dejme na pánev, která je dobře rozehřátá.
  • Smaženici je potřeba dochutit kořením, jako je například kmín nebo tymián. Samozřejmostí je sůl a pepř.
  • Směs podlijeme trochou vody a přikryjeme pokličkou. Takto je necháme chvíli podusit.
  • Pokličku odkryjeme a vodu necháme vyvařit. Kromě vody, kterou jsme k houbám přidali my, je potřeba vyvařit i vodu, kterou pustily samotné houby.
  • V misce si rozšleháme vajíčka a přidáme je na pánev.
  • Vejce by se měla uvařit, ale ne úplně srazit. Tak bude mít naše smaženice nejlepší chuť. Když vajíčka vystavíme moc vysoké teplotě, srazí se a smaženice bud příliš suchá.
  • Ohřev pánve vypneme a smaženici promícháváme.
  • Nakonec přidáme nasekanou čerstvou petrželku a pažitku. 

Příloha smaženice nemusí být jen chleba

Tradičně dáváme ke smaženici nejčastěji chleba. Čerstvý a kvalitní chleba je jako příloha vynikající, ale není jediný.

  • Můžeme vyzkoušet lehce opraženou topinku. Ale dejme pozor, ať není příliš mastná. Smaženého by bylo příliš.
  • Smaženice jde dobře dohromady i s bruschettou.
  • Aby bylo jídlo lehčí, ale stále stejně výborné, zkusme jako přílohu vyzkoušet salát z čerstvých bylinek. Dochuťme jej lehkou a ne příliš výraznou zálivkou, která nebude přebíjet chuť smaženice.
  • Milujete houby? Inspirujte se také našim článkem na téma Houbová omáčka 3x jinak


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Náměsíčnost se týká dětí i dospělých. O co jde a jak si s ní poradit?

Náměsíčnost je druh parasomnie. Tedy porucha spánku, charakterizovaná nechtěnými aktivitami během fáze hlubokého spánku. Nejčastějším jevem je chození po pokoji nebo po bytě, ale člověk trpící náměsíčností si m...

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.