Houbová omáčka - recept ve 3 variantách

Houbová omáčka - recept ve 3 variantách

Houbová omáčka je jedním z typických a velmi oblíbených pokrmů spjatých se sezónou houbaření. Existuje spousta možností, jak lze houbovou omáčku připravit, v tomto článku jsme pro vás vybrali tři osvědčené recepty, které nejsou náročné ani na čas, ani na kuchařské umění. Houbová omáčka na tři způsoby – který učaruje vám?

Čtěte také:

Atlas hub

Málokdo ví, že houby obecně jsou pro zdraví člověka velmi prospěšné. Některé samozřejmě více, některé méně. Určitě však stojí za to zmínit, že houbová omáčka je tak pokrm, který je nejen lahodný, ale také zdravý. Houby totiž obsahují pro lidský organismus významné látky. Za všechny stačí jmenovat draslík, fosfor, síru a hořčík. Až vám tedy domácnost provoní houbová omáčka, vzpomeňte si, že si nejen pochutnáte, ale také dopřejete svému tělu příděl látek, které potřebuje ke svému bezproblémovému fungování.

Houbová omáčka – jaké houby jsou nejvhodnější?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Někdo preferuje lišky, jiní nedají dopustit na hřiby nebo třeba křemenáče. Jediným omezením je fakt, že houbová omáčka je nejlepší z čerstvých hub. Sušené jsou v tomto případě jen náhražkou, se kterou není houbová omáčka tak intenzivní chuti, pro kterou je strávníky tolik milována.

Houbová omáčka - recept číslo 1

Rychlá houbová omáčka

Prvním z našich doporučení je houbová omáčka – recept, který je velmi jednoduchý. Dá se říci, že takto připravovaná houbová omáčka je vůbec nejsnadnější ze všech dostupných receptů.

Ingredience:

  • houby dle chuti (cca 350 g)
  • cibule dle chuti (2 středně velké)
  • 150 - 250 ml smetany na vaření (dle množství)
  • 2 – 3 polévkové lžíce másla
  • pepř, kmín, sůl, trochu sladké či pálivé papriky

Jak se tato houbová omáčka připravuje?

  1. Nejprve je potřeba předpřipravit si houby. A to samozřejmě jejich důkladným očištěním a nakrájením na plátky.
  2. Poté se nahrubo nakrájí cibule a nechá se zesklovatět na másle. Je nutné ohlídat, aby se máslo s cibulí nezačalo přepalovat.
  3. Na tento cibulovo-máslový základ přijdou houby, které je třeba nejprve lehce orestovat.
  4. Poté je třeba přilít převařenou, teplou vodu, díky které se budou houby dusit, dokud nebudou měkké.
  5. Nakonec se vzniklá směs zalije smetanou a nechá se zhruba 10 minut provařit a poté se dochutí – solí, pepřem, kmínem a paprikou. Tímto posledním krokem je jednoduchá houbová omáčka na světě.

Houbová omáčka 5x jinak4

Houbová omáčka - recept číslo 2

Houbová omáčka se smetanou dvou druhů

Druhým tipem, jak si lze houbovou omáčku připravit, je houbová omáčka - recept, který je o něco náročnější na přípravu, ale výsledek vynaložené úsilí zcela vykompenzuje svou báječnou chutí. Tato houbová omáčka totiž využívá kulinářských předností dvou druhů smetany.

Ingredience:

  • houby dle chuti (cca 300 g)
  • 1 – 2 velké cibule
  • 2 – 3 polévkové lžíce másla
  • 2 – 3 polévkové lžíce hladké mouky
  • cca 800 ml houbového vývaru (1 kostka houbového bujónu)
  • olej na smažení
  • 100 ml zakysané smetany
  • 100 ml smetany ke šlehání
  • sůl, pepř, kmín

Jak se tato houbová omáčka připravuje?

  1. Nejprve je nutné nachystat houbový vývar z jedné kostky houbového bujónu.
  2. Poté je opět potřeba připravit si houby, a to tak, že se důkladně očistí a nakrájí na plátky.
  3. V středně velkém hrnci se poté nechá rozpustit a rozehřát máslo, na němž se následně připraví jíška zaprášením hladkou moukou. Až chytne jíška zlatavou barvu, zalije se vychlazeným houbovým vývarem.
  4. Celou směs je nutno zhruba 10 minut povařit. Poté se odloží stranou a na řadu přijde samotná úprava hub.
  5. Ty je potřeba lehce podusit na dozlatova osmažené cibuli, kterou je nutné zaprášit pepřem, solí a kmínem.
  6. Směs je třeba dusit zhruba 10 až 15 minut. Poté se k houbám přimíchá základ s jíškou a celé se to povaří se zhruba 20 minut.
  7. Nakonec přichází na řadu oba druhy smetany, které se do omáčky vmíchají, a finální dochucení pepřem, kmínem a solí. Tím je houbová omáčka se smetanou připravena ke konzumaci.

Houbová omáčka 5x jinak1

Houbová omáčka - recept číslo 3

Neobvyklá houbová omáčka

Posledním způsobem, jakým se dá houbová omáčka připravit, je recept, který skýtá překvapení v podobě použití jiného koření, než s jakým se klasická houbová omáčka připravuje. Mohlo by se zdát, že muškátový oříšek se k houbám nehodí, opak je ale pravdou a takto připravená houbová omáčka sklidí jistě spoustu nadšených ovací.

Ingredience:

  • houby dle chuti (cca 350 - 450 g)
  • cibule dle chuti (2 středně velké)
  • 150 - 250 ml smetany na vaření (dle množství)
  • 2 – 3 polévkové lžíce oleje na smažení
  • mletý muškátový oříšek, sůl, trochu octa (cca 1 kávová lžička)

Jak se tato houbová omáčka připravuje?

  1. Základem je opět osmažení najemno nakrájené cibule, a to na oleji v středně velké hrnci.
  2. Až je cibule zlatavé barvy, přidají se k ní očištěné houby – opět nakrájené na plátky.
  3. Zároveň s houbami se do směsi přidá i sůl a mletý muškátový oříšek.
  4. Posléze je nutné vše krátce orestovat a zalít vodou, aby bylo možné podusit směs alespoň 15 minut. Mezitím je dobré nachystat si smetanu, v níž se rozpustí hladká mouka.
  5. Tímto se poté podušené houby zahustí. Po ochutnání je možné přidat ještě sůl či muškátový oříšek, zapomenout se nesmí ani na přimíchání trochy octa.

Houbová omáčka 5x jinak3

Houbová omáčka a příloha

Vůbec nejčastějším typem přílohy k omáčce z hub je houskový knedlík, nejlépe domácí. Pokud však taková možnost není, hodí se i prášková směs, která je k dostání v běžném obchodě s potravinami. Hotový houskový knedlík je vůbec poslední možnost, kterou je vhodné zvažovat. Některým lidem se také houbová omáčka osvědčila v kombinaci s těstovinami či opečeným bramborem. Rychlou klasikou je i čerstvý chléb, s nímž houbová omáčka také vynikne svou chutí a nezaměnitelným aroma. Houbová omáčka je dobrá s přílohou, mnozí ji však využívají i jako doplnění různých druhů masa. Fantazii se proto meze rozhodně nekladou, je jen na vás, v jakém stavu se houbová omáčka objeví ve vaší domácnosti. Ve všech variantách má tak jako tak společnou vlastnost – je výborná.

Houbová omáčka je klasikou, která by určitě neměla chybět na talíři nikoho, kdo si domů z procházky donesl nějaký ten houbový úlovek. Příprava její základní varianty nezabere více jak půl hodinky. Odměnou za snahu a čas strávený u plotny je pak lahodné jídlo, které dodá tělu spousty užitečných látek, nijak nezatíží organismus, ani udržovanou linii.


Poznámka redakce - 26. 8. 2018

Tento článek na téma Houbová omáčka - recept ve 3 variantách, jsme zveřejnili v září roku 2013. Za dobu 5 let si ho přečetlo obrovské množství lidí. Někteří čtenáři článek okomentovali a připsali recept na vlastní oblíbenou houbovou omáčku. Proto jsme se po letech rozhodli článek zrenovovat a přidat do něj další dva nové recepty na houbovou omáčku. Pokud přemýšlíte, z čeho houbovou omáčku připravit, přečtěte si náš ATLAS HUB

Houbová omáčka - recept číslo 4

Houbová omáčka k masu

Kdo by neměl rád tak akorát propečený steak? Aby ale steak stál za to, je třeba připravit k němu nějakou dobrou omáčku. Proto tímto receptem potěšíme všechny milovníky masa a hub zároveň. Tuto houbovou omáčku budete mít hotovou do 15 minut

Ingredience:

  • 150 g čerstvých hřibů
  • 100 ml smetany (33%)
  • 2 šalotky
  • lžíce másla
  • lžička olivového oleje
  • pepř a sůl

Jak se tato houbová omáčka připravuje?

  1. Nejprve je třeba pořádně si rozpálit máslo a olivový olej v pánvičce nebo hrnci, kam přidejte najemno nakrájenou šalotku.
  2. Smažte 2 minuty a poté do pánve přidejte na plátky nakrájené houby.
  3. Osolte, opepřete a nechte 4 minuty smažit.
  4. Poté vše zalijte smetanou a míchejte, dokud nebude mít houbová omáčka ideální hustotu. 

Houbová omáčka 5x jinak2 

Houbová omáčka - recept číslo 5

Houbová omáčka se špenátem a kuřecím masem

Tato houbová omáčka je ideální oběd. Obsahuje totiž vše, co lidské tělo potřebuje. Sacharidy, bílkoviny i zdravé tuky ve formě olivového oleje. Hotovo budete mít do 30 minut

Ingredience:

  • 2 kuřecí prsa
  • 15 žampionů nebo jiných hub
  • 200 ml smetany
  • 1 hrnek čerstvého špenátu
  • 250 g těstovin
  • olivový olej
  • 1 lžíce špaldové mouky
  • 2 stroužky česneku
  • drcený kmín
  • tymián
  • sůl a pepř

Jak se tato houbová omáčka připravuje?

  1. Nejprve je nutné uvařit si těstoviny, připravte je podle návodu na obalu.
  2. Poté si očistěte kuřecí prsa, omyjte je pod studenou vodou a nakrájejte na malé kousky. Stejným způsobem si připravte i houby, které opět nakrájejte na malé kousky. 
  3. Mezitím je nutné rozpálit si olivový olej na pánvičce. Přidejte k němu nadrobno nakrájený česnek a smažte asi 30 minut.
  4. Poté přidejte kuřecí maso, osolte, opepřete a restujte asi 3 minuty, dokud se maso nezatáhne.
  5. K masu nyní přidejte pokrájené houby, čerstvý špenát a nechte další 3 minuty smažit. Ochuťte kmínem a tymiánem. 
  6. Mezitím si ve smetaně rozmíchejte dohladka mouku. Nyní je ten pravý čas přidat smetanu do pánve. Vše důkladně promíchejte, zakryjte pokličkou a nechte 10 minut dusit.
  7. Poté můžete pokličku otevřít a ještě krátce povařit.
  8. Houbová omáčka se podává s těstovinami.  

 Houbová omáčka 5x jinak5

Tak co – učarovala houbová omáčka i vám?



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

František Janeček: řeznictví a uzenářství, Rousínov
Nedáte dopustit na kvalitní maso a uzeniny…
Uzeniny Příbram, a.s.: maso a uzeniny špičkové kvality
Společnost Uzeniny Příbram, a. s. je český…
Alibona, a.s.- spolehlivý producent výrobků z ovoce a zeleniny
Společnost Alibona a.s. má velmi bohatou…

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Bydlení v mobilheimu: Jaké skýtá výhody a nevýhody?

Bydlení v mobilheimu získává na popularitě, neboť je cenově dostupnější než to klasické ve zděném domě. Pokud i vy o takové střeše nad hlavou uvažujete, měli byste se seznámit s klady a zápory. Může vám to toti...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?