Hortenzie popínavá /Hydrangea petiolaris/

hortenziečeleď:hortenziovité

Hortenzie popínavá-popis

Opadavá dřevina s popínavými nebo poléhavými výhony a četnými příčepivými kořínky. Její stonky mohou být dlouhé až 25 m. Listy má vstřícné, řapíkaté, srdčité a na okraji zubaté. Její květy jsou uspořádány v plochých chocholičnatých květenstvích. Uprostřed každého květenství jdou drobné oboupohlavní květy a na okraji zase vyrůstají nápadné neplodné květy s bílými korunkami velké až 3 cm. Úkolem těchto velkých květů je hlavně přitahovat hmyz, který opyluje ty menší květy. Plodem je tobolka.

Hortenzie popínavá-léčivé účinky: žádné.

Použitelné části hortenzie popínavé: žádné.

Období květu: červen-červenec

Hortenzie popínavá-pěstování

V Evropě se pěstuje již od roku 1878, u nás byl první exemplář označen až v roce 1927.

Nejvíce se mu daří ve vlhčí humózní půdě a na slunném stanovišti. Nejčastěji se pěstuje jako popínavá rostlina u domů či plotů, pokud nemá oporu, roste jako plazivá rostlina se shluky až 50 cm výhonů. Množí se především semeny nebo zelenými řízky, samovolně potom hřížením poléhavých stonků. Na jaře ji hnojíme a nezastřiháváme. Hortenzie popínavá má ráda stín, proto se výborně hodí k zazelenění stinných míst. Někdy může chvilku trvat, než se hortenzie ujme, výsledek ale stojí za to.

Zdroj obrázku: Wikipedie


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1114x

array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte