Hořec sněžný /Gentiana nivalis/

horecčeleď:hořcovité

Hořec sněžný-popis

Hořec sněžný je jednoletá bylina vysoká 5-15 cm. Jeho lodyha je od spodu větvená, přízemní listy vyrůstají v růžici, jsou vejčité a na konci tupé. Ty lodyžní jsou kopinaté. Květy vyrůstají jednotlivě na koncích větví i hlavní lodyhy. Jsou 5četné, mají tmavě modrou barvu a jsou 8-15 mm široké. Korunní trubka je dlouhá asi 15mm.

Hořec sněžný-léčivé účinky: Žádné.

Použitelné části hořce sněžného: Žádné.

Období květu:červen-srpen

Hořec sněžný-pěstování

Hořec sněžný je rozšířený v pásmu Severní Ameriky a Evropy, taktéž včetně Arktidy, a vyšších poloh hor střední a jižní Evropy. U nás neroste, nejbližší lokalita výskytu se nachází v sousedním Slovensku-ve Vysokých Tatrách a ve Slovenském ráji. Roste hlavně na otevřených horských loukách, horských hřbetech a na skalinách.

Hořec sněžný-ohrožení

Na Slovensku se hořec sněžný řadí ke zranitelným druhům a je chráněn i zákonem. Zákonem je chráněn i v Rakousku, Německu, Švýcarsku a Itálii.

Zdroj obrázku: Wikipedie


Stáhnout v PDF
array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte