Hluchavka bílá /Lamium album/

img

Hluchavka bílá – popis

Hluchavka bílá je 20 až 50 cm vysoká, vytrvalá bylina s přímou a nevětvenou čtyřhrannou lodyhou. Vstřícné listy mají zašpičatěle vejčitou a u řapíku srdčitě vykrojenou čepel s hrubě pilovitým okrajem. V úžlabí horních listů jsou oboupohlavní dvoustranně souměrné květy s korunou.

Bílá až smetanově bílá koruna je dvoupyská, 10 až 15 mm dlouhá a má prohnutou, na konci nafouklou a uvnitř ochlupenou korunní trubku.

Hluchavka bílá – léčivé účinky

V lidovém léčitelství se hluchavka bílá používá zejména ve formě čaje jako prostředek usnadňující odkašlávání při různých onemocněních dýchacích cest, zejména u dětí. Mimo to má příznivý vliv i na trávení. Dříve se hluchavka používala také při menstruačních potížích, při některých gynekologických chorobách, při nespavosti a při chorobách močových cest jako slabě protizánětlivý a močopudný prostředek. Zevně se zápar používá k obkladům jako prokrvující prostředek se stahujícím účinkem při ekzémech, hemoroidech, análních trhlinách a zánětlivých nebo mokvavých ranách.

Jelikož má hluchavka bílá stahující účinek, osvědčila se při zánětlivých nebo mokvajících ranách, abscesech, ekzémech, furunkulose nebo hemeroidech. Lze z ní připravit koupel nebo obklady, osvědčila se také náplast z vyvařené natě při křečových žilách nebo při vředech.

Použitelné části hluchavky bílé: květ

Období květu: květen až září

Hluchavka bílá – použití v kuchyni a pěstování

Hluchavka bílá roste hojně na rumištích, navážkách, v křovinách, ve vlhkých lesích, u plotů, zdí a cest, v příkopech, stinných zahradách a na pustých místech poblíž lidských sídlišť od nížin až do hor. Na substrát je hluchavka celkem nenáročná, dává však přednost vlhkým výživnějším půdám a zastíněné poloze. Patří sice mezi plevelné, ale zároveň mezi včelařsky významné rostliny, které od jara do podzimu poskytují včelám značné množství jasně žlutého nektaru.

Hluchavka patří mezi nejchoulostivější léčivé byliny a může se sbírat pouze za suchého počasí. Ukládá se volně do košů, vystlaných tkaninou nebo papírem a nesmí se zapařit nebo pomačkat, neboť poškozené květy při sušení hnědnou a droga z nich získaná je bezcenná. Suší se nejlépe v sušárně, co nejrychleji ve slabých vrstvách bez převracení při teplotě do 35 °C. Uskladňuje se v tmavých nádobách, nejlépe v nahřátých a dobře utěsněných plechovkách na stinném místě. Dobře usušená hluchavka chrastí, musí mít bílou až slabě nažloutlou barvu, je téměř bez pachu a má slabě hořkou chuť. Kvalitu snižuje příměs zahnědlých květů a jiných částí rostliny.

Tip: Tinktura z hluchavky bílé

5 lžic květů zalijeme 1/2 l kvalitního destilátu a necháme 10 dní v uzavřené láhvi stát. Občas směs protřepeme. Užíváme 10 – 20 kapek při nespavosti.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.