Habr obecný /Carpinus betulas/

čeleď: lískovité

Habr obecný-popis

Habr je opadavý strom dorůstající do výšky až 30 metrů. Má hladkou, šedou borku se světlými pruhy. Listy jsou střídavé, řapíkaté, podlouhle vejčité a na okraji pilovité. Mladé listy jsou nápadně zřasené a hedvábně chlupaté. Habr kvete současně s rašením listů. Samčí květy jsou uspořádány v převislých jehnědách dlouhých 4-6 cm. Ty samičí jsou válcovité, řídké, dlouhé 2-3 cm. Plodem habru je oříšek, dozrává v říjnu a opadává během zimy. Oříšky se na habru objevují až po 20-40 letech, není proto vůbec divné, objevit strom starý třeba 150 let.

Habr obecný-léčivé účinky: Žádné.

Použitelné části habru obecného: Žádné.

Období květu:duben-květen

Habr obecný-použití a pěstování

Habrové dřevo se díky svojí tvrdosti a těžkosti používá zejména na výrobu hudebních nástrojů. Pro výrobu není habrové dřevo moc vhodné kvůli své malé trvanlivosti. Vzhledem ke své tvarovatelnosti má habr veliké použití při výrobě přírodních labyrintů.

Habr obecný se pěstuje v mnoha odlišných kultivarech. Liší se hlavně vzrůstem, tvarem či barvou listů a podobně. Nejčastěji ho můžeme najít v parcích jako solitéra nebo v zahradách jako živý plot-hustý a neproniknutelný.

Množí se semeny, ta se vysévají hned na podzim po dozrání hned ven do zeminy.

Zdroj obrázku: Wikipedie

 


Stáhnout v PDF

Přečteno: 233x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Dobrý den pane Javorský,
jednoduchá rada nad zlato, vyprázdňujte zásobník použité kávy denně, a to na konci každého dne, kdy připravujete kávu a hlavně při zapnutém kávovaru.
Pokud vyprazdňujete odpad použité kávy ve stavu odpojeném od el. sítě, tak si tuto informaci kávovar nezaznamená a bude si myslet, že má stále nevyprázdněný odpad. Potom Vás upozorní, když jeho virtuální počítadlo nahlásí plný stav odpadní nádoby. Ale skutečný stav tomu… celý příspěvek