Graviola – Annona muricata

Graviola – Annona muricata

Všechny části stromu graviola – tedy kůra stromu, jeho listy, kořeny, semena i plody, jsou tradičně užívány v medicíně oblastí výskytu rostliny, v Jižní Americe, ale i v karibské oblasti. Zdá se, že graviola je dosti zajímavá rostlina a její potenciál využití do budoucna je velice slibný. Už jen to, kolik vědeckých prací a studií je jí v současné době věnováno, ukazuje, že v budoucnu by mohla hrát i významnou roli v medicíně a to především při léčbě rakoviny.

Čtěte také:

Nopál neboli opuncie je zázračná rostlina bojující proti mnoha zdravotním obtížím

Graviola v lidovém léčitelství

Graviola působí příznivě na celý organismus člověka. V bylinkářství se užívá jakožto prostředek snižující horečku, při nachlazení a chřipce. Je pomocným prostředkem při léčbě rakoviny a léčbě cukrovky, neboť snižuje hladinu krevního cukru i krevní tlak. Užívá se také při jaterních onemocněních, astmatu a problémech se zažíváním.

Antibakteriálně působí především kůra gravioly. Společně se semeny rostliny je účinná proti cizopasníkům a proti žaludečním vředům.

Odvar z listů gravioly je cenným antioxidantem. Působí proti novotvarům, ničí rakovinné buňky a eliminuje z organismu volné radikály. Listy mají také uklidňující a tonizující účinky. Listy také účinkují proti bolestem, křečím, epilepsii a diabetes. Účinkují při potírání plísní, virů a bakterií. Příznivé účinky se užívají i při léčbě malárie a při horečkách. Výrazně zpomalují stárnutí buněk organismu a celkově zvyšují jeho vitalitu.

Plody gravioly mají vysokou výživovou hodnotu. Užívají se k výrobě marmelády, zmrzliny, ovocné šťávy, sladkého pečiva a různých nápojů. Zvyšují tvorbu mateřského mléka u kojících matek. Nezralé plody mají své místo v kuchyni jakožto zelenina a olej z listů z nezralých plodů společně s listy se používají ve formě obkladů k léčbě a potírání projevů revmatismu, artritidě a při neuralgických potížích.

Dle zkušeností tradiční i současné medicíny se graviola užívá při:

  • Fotolia_59350004_XSepilepsii
  • Parkinsonově chorobě, HIV a AIDS
  • nespavosti
  • posílení imunitního systému
  • nádorových onemocněních
  • stresech a neuralgiích
  • depresích
  • onemocněních trávicího traktu
  • průjmech
  • cukrovce
  • vysokém krevním tlaku
  • astmatu
  • nejrůznějších mykózách
  • revmatismu a artrózách
  • vředových onemocněních
  • chronické únavě

Budoucnost využití gravioly

Graviola a její využití v lékařství má před sebou pravděpodobně velmi zajímavou budoucnost. Je předmětem zájmu vědců a nejrůznějších výzkumů, neboť se předpokládá, že látky v ní obsažené by mohly hrát významnou roli při léčbě rakoviny.

Vědci tuto bylinu se zájmem studují již od roku 1940. Většina z těchto výzkumů se zaměřuje na látky zvané Annonaceous acetogenins. Graviola tyto přírodní sloučeniny obsahuje v listech, kůře i semenech. Několik na sobě nezávislých výzkumů potvrdilo, že tyto látky mají významné protinádorové vlastnosti a selektivní toxicitu proti různým typům nádorových buněk a to bez poškození buněk zdravých. Již při podání velmi nízkých dávek byly prokázány silné protivirové i protinádorové účinky.

Při léčbě rakoviny může dojít k jevu zvanému mnohočetná rezistence. Rakovinné buňky, které odolaly chemoterapii, mohou posilovat svoji odolnost proti lékům užívaným při předcházející chemoterapii, ale i proti jiným léčivům. Těchto buněk je sice malé procento, ale pokud přežijí, pak se mohou rozmnožit a metastazovat. Jak bylo zjištěno, acetoniny v graviole obsažené likvidují právě tyto problematické a odolné buňky.

Kontraindikace

Graviola by neměla být podávána v průběhu těhotenství, neboť byl prokázán její děložní povzbuzující účinek. Neměly by ji brát ani lidé užívající antihypertenziva – farmaka vedoucí ke snížení patologicky zvýšeného krevního tlaku. Dlouhodobé užívání gravioly může vést k vymírání přátelských bakterií v trávicím traktu. Velké dávky také mohou někdy způsobit nevolnosti nebo zvracení. Pokud u Vás k takovému stavu dojde, pak snižte dávky.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 28. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 29. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 31. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 01. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
ÚTERÝ 02. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 03. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Zdravá výživa Ivančice
Obchůdek Spektrum Zdraví …
Studio Naturopatie Ostrava
Studio Naturopatie poskytuje komplexní péči o zdraví za…
NATUR LIFE - zdravá výživa, Uherský Brod
Prodejna Zdravá výživa v Uhersk…

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Proč Hans dává k této vodě komentář k ionizované vodě? Jsou to dvě zcela jiné metody: obohacování vody o vodík...

Vztahové pověry z celého světa: Znáte je?

Od své babičky, znám hodně pověr (pocházela z Bílých Karpat).
Děvče se svým chlapcem nesmí být spolu sami, př...

Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Před tím, než se rozhodnete si hada pořídit, je vždy nutné si zjistit vše co se chovu týče a mít připravené kv...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Hledáte půjčku na splacení všech svých dluhů? Musíte zaplatit exekuci? Máte spis v reg...

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...
Zobrazit všechna témata

Máte problémy s vyprazdňováním? 5 kroků ke zdravé stolici

Stolice: Téma, které je tak trochu tabu. Přitom se týká každého z nás. Jen málokdo může říci, že se v tomto směru nesetkal v životě s žádným problémem. Zácpa, průjem, problémy s vyprazdňováním… Co je považováno...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Jak se vyrovnat se ztrátou? Návod, na zdravé truchlení

Každého z nás to v životě občas potká. Ztráta blízké osoby je hodně bolestivá záležitost a je poměrně náročné se s ní vypořádat. Přitom nemusí jít hned u úmrtí, ale patří sem i rozchod nebo rozvod. Jak se vyrov...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.