Graviola – Annona muricata

20100811_bambinoGraviola – Annona muricataOblasti peruánské Amazonie jsou typickým domovem této rostliny, nalézt ji ale můžeme i v jiných tropických oblastech Severní a Jižní Ameriky. Jedná se o strom nižšího vzrůstu, který dosahuje do výše přibližně 6 metrů. Tento strom je stálezelený a jeho plody jsou žlutozelené barvy s bílou dužinou, srdčitého tvaru a o velikosti do 20 centimetrů. Listy stromu jsou hladké, tmavězelené a lesklé.

Všechny části stromu graviola – tedy kůra stromu, jeho listy, kořeny, semena i plody, jsou tradičně užívány v medicíně oblastí výskytu rostliny, v Jižní Americe, ale i v karibské oblasti. Zdá se, že graviola je dosti zajímavá rostlina a její potenciál využití do budoucna je velice slibný. Už jen to, kolik vědeckých prací a studií je jí v současné době věnováno, ukazuje, že v budoucnu by mohla hrát i významnou roli v medicíně a to především při léčbě rakoviny.

Graviola v lidovém léčitelství

Graviola působí příznivě na celý organismus člověka. V bylinkářství se užívá jakožto prostředek snižující horečku, při nachlazení a chřipce. Je pomocným prostředkem při léčbě rakoviny a léčbě cukrovky, neboť snižuje hladinu krevního cukru i krevní tlak. Užívá se také při jaterních onemocněních, astmatu a problémech se zažíváním.

Antibakteriálně působí především kůra gravioly. Společně se semeny rostliny je účinná proti cizopasníkům a proti žaludečním vředům.

Odvar z listů gravioly je cenným antioxidantem. Působí proti novotvarům, ničí rakovinné buňky a eliminuje z organismu volné radikály. Listy mají také uklidňující a tonizující účinky. Listy také účinkují proti bolestem, křečím, epilepsii a diabetes. Účinkují při potírání plísní, virů a bakterií. Příznivé účinky se užívají i při léčbě malárie a při horečkách. Výrazně zpomalují stárnutí buněk organismu a celkově zvyšují jeho vitalitu.

Plody gravioly mají vysokou výživovou hodnotu. Užívají se k výrobě marmelády, zmrzliny, ovocné šťávy, sladkého pečiva a různých nápojů. Zvyšují tvorbu mateřského mléka u kojících matek. Nezralé plody mají své místo v kuchyni jakožto zelenina a olej z listů z nezralých plodů společně s listy se používají ve formě obkladů k léčbě a potírání projevů revmatismu, artritidě a při neuralgických potížích.

Dle zkušeností tradiční i současné medicíny se graviola užívá při:

 • Fotolia_59350004_XSGraviola má příznivé účinky na mnoho obtíží.epilepsii
 • Parkinsonově chorobě, HIV a AIDS
 • nespavosti
 • posílení imunitního systému
 • nádorových onemocněních
 • stresech a neuralgiích
 • depresích
 • onemocněních trávicího traktu
 • průjmech
 • cukrovce
 • vysokém krevním tlaku
 • astmatu
 • nejrůznějších mykózách
 • revmatismu a artrózách
 • vředových onemocněních
 • chronické únavě

Budoucnost využití gravioly

Graviola a její využití v lékařství má před sebou pravděpodobně velmi zajímavou budoucnost. Je předmětem zájmu vědců a nejrůznějších výzkumů, neboť se předpokládá, že látky v ní obsažené by mohly hrát významnou roli při léčbě rakoviny.

Vědci tuto bylinu se zájmem studují již od roku 1940. Většina z těchto výzkumů se zaměřuje na látky zvané Annonaceous acetogenins. Graviola tyto přírodní sloučeniny obsahuje v listech, kůře i semenech. Několik na sobě nezávislých výzkumů potvrdilo, že tyto látky mají významné protinádorové vlastnosti a selektivní toxicitu proti různým typům nádorových buněk a to bez poškození buněk zdravých. Již při podání velmi nízkých dávek byly prokázány silné protivirové i protinádorové účinky.

Při léčbě rakoviny může dojít k jevu zvanému mnohočetná rezistence. Rakovinné buňky, které odolaly chemoterapii, mohou posilovat svoji odolnost proti lékům užívaným při předcházející chemoterapii, ale i proti jiným léčivům. Těchto buněk je sice malé procento, ale pokud přežijí, pak se mohou rozmnožit a metastazovat. Jak bylo zjištěno, acetoniny v graviole obsažené likvidují právě tyto problematické a odolné buňky.

Kontraindikace

Graviola by neměla být podávána v průběhu těhotenství, neboť byl prokázán její děložní povzbuzující účinek. Neměly by ji brát ani lidé užívající antihypertenziva – farmaka vedoucí ke snížení patologicky zvýšeného krevního tlaku. Dlouhodobé užívání gravioly může vést k vymírání přátelských bakterií v trávicím traktu. Velké dávky také mohou někdy způsobit nevolnosti nebo zvracení. Pokud u Vás k takovému stavu dojde, pak snižte dávky.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 2799x

array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Lotus kořen sušený 20g

Imunitní systém, dýchací systém Lotos je bahenní rostlina z čeledi…

Cena: 87 Kč

Ženšen 1000mg 90tbl.

Kořeni dlouhověkosti - energie, vitalita Ženšen pravý, latinsky Panax ginseng,…

Cena: 285 Kč

SAMAHAN čaj 25 sáčků

Ájurvédský bylinný čas pro období nachlazení  Nachlazení, obranyschopnost,…

Cena: 199 Kč

AKTIVNÍ DLOUHOVĚKOST BIO 60kps.HN

Gudiči neboli Amrita v kapslích Podporuje obranyschopnost, metabolismus lipidů,…

Cena: 239 Kč

HALDIKA 60kps. HN

 Kurkuma, Brahmi a Kajenský pepř v jedinečné kombinaci Kurkuma je velice…

Cena: 239 Kč

GHÍ HN ayurvedic 60ml

HEALING NATURE BIO GHÍ - zlatý poklad pro vaši kuchyni z důkladně…

Cena: 55 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte