Gerbera /Gerbera jamesonii/

gerberačeleď:hvězdnicovité

 Gebera-popis

Gerbera je vytrvalá bylina dorůstající do výšky 60 cm. Její listy rostou v přízemní růžici, na vrubu jsou vlnaté, jinak laločnaté. Má krásné velké květy na dlouhých stoncích, kvetoucí žlutě, oranžové, bíle, červeně či růžově. Květ může mít průměr 7-12 cm. 

Gerbera-léčivé účinky: Žádné.

Použitelné části gerbery: Žádné 

Období květu: květen - září

Gerbera-pěstování

Na pěstování je docela náročná, hlavně na teploty. V létě ji vyhovují teploty mezi 15-30°C, v zimě je nejlepší rozmezí mezi 8-10°C, nejméně však 5°C. Pokud chceme, aby rostlina kvetla i v zimě, musí být teplota na 10°C. Umístěna by měla být na světlém místě, klidně i na přímém slunci. Často je pěstována jako okrasná rostlina na zahradách. Je dobré udržovat substrát stále vlhký, ale pozor na přemokření i přeschnutí. Mladší rostlinky můžeme klidně přesazovat i 2x ročně, aby lépe kvetly. Ty starší stačí jednou za 2 roky i déle. Sázíme je nejčastěji do směsi rašeliny, kompostované kůry a písku. Je taktéž důležité zajistit dobrou drenáž, protože gerbera bývá často napadána houbami či plísněmi. Pokud budeme chtít rostlinu rozmnožit, použijeme k tomu buď semena, řízky, nebo dělení starších rostlin.

zdroj obrázku: Wikipedie


Stáhnout v PDF
array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte