Fytoterapie využívá léčivou moc bylinek a uzdravuje lidské tělo do hloubky

Fytoterapie využívá léčivou moc bylinek a uzdravuje lidské tělo do hloubky

Bylinky můžeme považovat za předchůdce dnešních tabletek a léků. Ačkoli se na moderní léčiva v případě nemocí hodně spoléháme, neznamená to, že je síla bylinek překonaná, právě naopak – dodnes se zázračná moc rostlin v medicíně využívá. Fytoterapie je součástí tradiční čínské medicíny, bylinky na doplnění léčby ale často doporučují i západní lékaři.

Čtěte také:

Titáni hubnutí! Souboj hubnutí mezi západní a tradiční čínskou medicínou

Fytoterapie má dlouhou tradici

Fytoterapie jako součást tradiční čínské medicíny nám má i dnes, co nabídnout. V rozlehlé Číně se nachází nespočet léčivých rostlin, které Číňané od starých časů umí využít. Fytoterapie tak má opravdu dlouhou tradici – během staletí byly všechny účinky bylinek mnohokrát prověřeny, a i dnes můžeme jejich léčivé síly využívat. Nejstarší zmínky o fytoterapii nacházíme na lékařských papyrech ze starověkého Egypta a v rozsáhlém bylináři z Číny přibližně z třetího tisíciletí př. n. l. Mocí bylinek se pak zabývali lékaři napříč všemi staletími, zmínit můžeme třeba středověkého lékaře Galena nebo východního učence Avicennu.

Výhody fytoterapie

Fytoterapeut na rozdíl od výrobců farmaceutických léčiv využívá celou sílu jednotlivých bylin a nehledá v nich jen aktivní složky. Léčba bylinkami má mnoho výhod – minimalizují se vedlejší účinky, léčba je přírodní a neznečišťuje životní prostředí. Účinky bylinek většinou nejsou tak silné a rychlé jako účinky léků, pomáhají však léčit „do hloubky“ – nezbaví vás jen příznaků nemoci, ale podpoří celkové zdraví vašeho těla. Je proto dobré využívat fytoterapie jako doplňku k léčbě. Fytoterapie je kromě léčby nemocí i součástí jejich prevence, bylinné preparáty podpoří vaše zdraví a odolnost vůči nemocem. Síly bylinek se dá využít například i u hubnutí – existují bylinky, které omezují nezdravou chuť na jídlo a podpoří správné trávení.

České bylinkářství vs. čínská tradiční fytoterapie

Bylinky si samozřejmě můžete nasbírat sami, stačí se podívat na internet nebo do herbáře, jaké mají konkrétní bylinky účinky a vypravit se na sběrnou výpravu do přírody. Tradiční čínská medicína a její fytoterapie má sice s českým bylinkářstvím některé věci společné, v mnohém se ale liší – kromě bylinek fytoterapie může využívat i další přírodní materiály jako například minerály, skořápky, zvířata a hmyz. Navíc využívání bylinek ve fytoterapii je navíc velmi individuální – každá bylina má svou vlastní energii, která vede k uzdravení člověka a musí být proto v souladu s jeho vlastní energií. Fytoterapie se řídí mnohými pravidly – například dělí rostlinná léčiva na horké, chladné, teplé a svěží. Stavy chladu se léčí rostlinami horkými a naopak. Mezi horké byliny patří třeba skořice, zázvor a pepř, mezi chladné jitrocel, kostival a divizna.

Bylinky a olej

Odvar, tabletky i pokroutky

Rozhodnete-li se zdravotní problémy řešit fytoterapií, můžete se obrátit na centra tradiční čínské medicíny, kterých je v České republice několik. Směsi bylinek se sestavují každému klientovi na míru. Obvykle se skládají z pěti až dvaceti druhů bylin a jejich dávkování je vyšší, než u jsme zvyklí u českého bylinářství, jedná se asi o 100 gramů denně. Z bylinek se většinou připravují odvary, případně se podávají ve formě prášku z rozemletých bylin nebo v tabletách, sirupech či pokroutkách. Pokroutky jsou starou lékárenskou formou, která už se dnes tolik nevyužívá. Jedná se v podstatě o slisované byliny a v tradiční čínské medicíně se jich využívá zejména proto, že byliny v pokroutkách mohou být čerstvé. Tabletky i pokroutky jsou dnes velmi oblíbené, protože šetří čas a vyhovují těm, kteří nemají rádi výraznou chuť bylinných čajů.

Tradiční čínská medicína

Tradiční čínská medicína někdy může pomoci tam, kde západní medicína selhává. Tradiční čínská medicína se někdy také nazývá celostní – vnímá člověka jako jednu propojenou nádobu, kde spolu vše souvisí. Léčba se proto vždy zaměřuje na člověka jako na celek, a ne na jeden konkrétní problém. Do úvahy se kromě zdravotního stavu člověka bere i jeho emoční rozpoložení, prostředí, ve kterém žije, konstituce těla a podobně. Kromě fytoterapie, která je jednou z hlavních složek léčby, tradiční čínská medicína zahrnuje také akupunkturu, masáže, baňkování a moxování a mnoho dalších postupů. Nemáte-li chuť nebo odvahu zamířit se svými problém přímo na kliniku tradiční čínské medicíny, ale přáli byste si něco se o tradiční léčbě dozvědět více, můžete vyzkoušet některý z online kurzů doktorky Petry Uríkové, kde vysvětluje jednotlivé metody a postupy čínské medicíny tak, aby je pochopili úplní začátečníci. Pokud vás tradiční čínská medicína díky jejím kurzům zaujme, můžete se jí začít sami učit nebo vyhledat pomoc odborníků.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 28. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 29. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 31. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 01. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
ÚTERÝ 02. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 03. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Proč Hans dává k této vodě komentář k ionizované vodě? Jsou to dvě zcela jiné metody: obohacování vody o vodík...

Vztahové pověry z celého světa: Znáte je?

Od své babičky, znám hodně pověr (pocházela z Bílých Karpat).
Děvče se svým chlapcem nesmí být spolu sami, př...

Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Před tím, než se rozhodnete si hada pořídit, je vždy nutné si zjistit vše co se chovu týče a mít připravené kv...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Hledáte půjčku na splacení všech svých dluhů? Musíte zaplatit exekuci? Máte spis v reg...

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...
Zobrazit všechna témata

Máte problémy s vyprazdňováním? 5 kroků ke zdravé stolici

Stolice: Téma, které je tak trochu tabu. Přitom se týká každého z nás. Jen málokdo může říci, že se v tomto směru nesetkal v životě s žádným problémem. Zácpa, průjem, problémy s vyprazdňováním… Co je považováno...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Jak se vyrovnat se ztrátou? Návod, na zdravé truchlení

Každého z nás to v životě občas potká. Ztráta blízké osoby je hodně bolestivá záležitost a je poměrně náročné se s ní vypořádat. Přitom nemusí jít hned u úmrtí, ale patří sem i rozchod nebo rozvod. Jak se vyrov...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.