Foukaná izolace: Zbavte se plísně v bytě

Foukaná izolace: Zbavte se plísně v bytě

Patří i vaše dítě do statistik Světové zdravotnické organizace, podle které se počet astmatiků a dětí trpících alergií za posledních 10 let zdvojnásobil? V současné době plných 31 % dětí ve věku 13 až 17 let trpí alergií a dalších 10 % dětí nad 5 let věku zase astmatem. Pokud se tato čísla týkají i vaší rodiny, je načase s tím něco udělat! Ze všech stran neustále slyšíte o zdravém životním stylu. Učíte se zdravě vařit, používáte zdravou kosmetiku a více sportujete. Umíte ale také zdravě bydlet? Nejhorší nepřítel zdravého dýchání jsou plísně, které se mohou objevit nejen ve starší budově, ale bohužel i nových bytech či domech. Někdy je ani okem nemusíte hned vidět.

Přestaňte se pařit v igelitu! Stačí si pořídit prodyšnou izolaci

Ošklivou a zdraví nebezpečnou plíseň si doma vypěstujete snadno. Je to stejné, jako když vaše dítě zapomene přes víkend v aktovce svačinu. Pokud bude chleba zabalený v igelitovém pytlíku, svačina zplesniví. Stane se tak kvůli vlhkosti, která se nedokázala dostat ven a vytvořila tak perfektní prostředí pro růst plísní. Pokud však bude chleba zabalený v pytlíku z papíru, místo plesnivění svačina jednoduše vyschne a ztvrdne. Stejné je to pak s vaším domovem. Pokud ho celý zabalíte do igelitu – nebo do izolace, které je zcela neprodyšná – jste na nejlepší cestě k tomu, aby se v něm dříve nebo později vytvořily plísně. Když použijete prodyšný materiál, který se dokáže s nahromaděnou vlhkostí vypořádat, po plísni v bytě nebo domě nebude ani památky. Prostor totiž bude „dýchat“, i když to je samozřejmě trochu nadsazené tvrzení, a bude jednoduše zdravý.

Žena s dítětem a pláštěnkou

Plíseň v bytě nemusí být vidět!

Bojovat s plísní po jejím vytvoření je zdlouhavé, únavné a hlavně neúčinné, protože vliv na vaše zdravý je okamžitý. Plíseň je navíc zákeřná. Když se vytvoří uvnitř konstrukce, nemusí být na první pohled vůbec vidět. Alergikové a astmatici pak nechápou, proč se jejich stav najednou tak rapidně zhoršuje, protože tuhle skrytou hrozbu obyvatelé objeví zpravidla při rekonstrukci nebo demolici, a to už je opravdu pozdě. Mnohem chytřejší je vytvořit doma takové prostředí, které plísni nedá žádnou šanci.

Ptáte se, jak se může v domě nebo v bytě vytvořit tolik vlhkosti, že jí nezvládnete vyvětrat okny? Každá činnost, včetně samotného dýchání, je příčinou vzniku vlhkosti. K tomu přidejte praní, sušení prádla, vaření, sprchování a výsledek na sebe nenechá dlouho čekat. A vlhkost uzavřená v těsném prostředí znamená jisté vytvoření plísně. Jde jen o to kdy, kde a v jaké míře. Nabízí se tedy logické řešení – nechat dům nebo byt, stejně jako chleba v papírovém pytlíku, volně dýchat.

Vhodný výběr izolace - které materiály opravdu „dýchají“?

Trochu odborných termínů neuškodí. Při stavbě nového nebo rekonstrukci starého domu či bytu máte dvě možnosti. Jednou je zvolit takzvanou difúzně uzavřenou skladbu konstrukcí, tedy takovou, která je hermeticky uzavřená a nepustí vlhkost ven ani dovnitř. Druhá možnost je difúzně otevřená skladba, která se postará o to, aby dům „dýchal“ a neuzamyká vlhkost uvnitř domu ani uvnitř konstrukce. Do této skladby je samozřejmě nutné vybrat vhodný materiál izolace, která bude fungovat na stejném principu. Neprodyšný polystyren může vystřídat minerální „vata“ nebo ještě lépe některá z moderních přírodních alternativ, jako je celulóza, izolace vyrobená z rozvlákněného dřevitého papíru. Tento materiál už ze své podstaty „větrá“ a neuzamyká tak vlhkost uvnitř domu. Použít jde jak na zděný dům, který má na cihlové stěně vrstvu izolace, tak do stěny moderních dřevostaveb, tedy domů, jejichž konstrukce se skládá z dřevěných sloupků, desek a izolace. Celulóza si pak poradí i s rekonstrukcemi, které právě díky těsným oknům a neprodyšnému zateplení často bývají prvním adeptem na plesnivění, jež vytvoří nezdravé prostředí pro život.

Kde se plíseň v bytě objeví nejdříve?

Prodyšný materiál izolace, difúzně otevřená skladba. Jednoduchý návod na vytvoření zdravého prostředí ve vašem domově. To ale ještě nestačí. Alfou a omegou zdravého bydlení je totiž správné provedení všech konstrukcí, protože stačí jen malá chyba při realizaci a plíseň si své místo snadno najde. Stačí například nezajistit všude stejnou tloušťku izolace, nebo hůře, kus vynechat, a protože bude takové místo výrazně chladnější než zbytek stěny nebo střechy, vysráží se na něm vlhkost a plíseň v bytě bude vesele růst. A protože spory plísní přispívají jak k vzniku alergií, tak k jejich horšímu průběhu, noční můra bude zase zpátky. Proto je dobré vybrat si kromě perspektivních materiálů i dobrý způsob jejich aplikace, který se postará právě o to, aby se takové chyby nikdy nestaly. Příkladem je aplikace foukáním nebo stříkáním, při kterém nevznikají žádné odřezky, navíc se izolace dostane ke všem složitým místům ve stěně, střeše nebo stropě.

Žena s čajem

Foukaná izolace zamezí vzniků plísní v bytě nebo domě

Celulóza je vyrobená především z novin, jsou v ní ale samozřejmě ještě další příměsi, které zamezují jejímu hoření, starají se o to, aby v ní nemohly bujet žádné plísně nebo houby a taky díky nim nechutná myším. Je ideálním adeptem na aplikaci foukáním – pokud ji chcete dostat dovnitř do konstrukce, jako je to tomu u střechy nebo stěny moderní dřevostavby, nebo stříkáním – pokud ji chcete nanést jako vrstvu izolace na cihelnou zeď. Takto aplikovaná celulóza se dostane do každého místa bez ohledu na to, jak obtížně je přístupné. Foukat nebo stříkat je samozřejmě možné více druhů izolací, dokonce i ty neprodyšné. Protože ale už víte, že jsou při vytváření zdravého domova až na druhém místě, zaměřte se spíše na moderní „vzdušné“ materiály.

Tak co říkáte? Budete se raději pařit jako v igelitu, nebo při stavbě či rekonstrukci svého domova sáhnete spíše po přírodním, prodyšném materiálu, jako je celulóza? Příjemné prostředí, a hlavně zdraví všech rodinných příslušníků už přece stojí za úvahu!



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)

Jarní očistná hladovka

Ta kůra, co popisujete je super. Obecně jsem taky příznivcem té veganské diety, jak píš...
Zobrazit všechna témata

Náměsíčnost se týká dětí i dospělých. O co jde a jak si s ní poradit?

Náměsíčnost je druh parasomnie. Tedy porucha spánku, charakterizovaná nechtěnými aktivitami během fáze hlubokého spánku. Nejčastějším jevem je chození po pokoji nebo po bytě, ale člověk trpící náměsíčností si m...

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.