Jak začít běhat? 7 tipů, jak při běhu nevypustit duši

Tak jako se plní po Novém roce fitness centra, plní se i s úderem prvních jarních dní městské parky. Do v zimě poloprázdných parků, se začínají vracet kondiční běžci s cílem zlepšit si opět kondičku. A blížící se plavková sezóna obvykle přiláká také začínající běžce.

Možná také patříte mezi „jednodenní běžce“. S prvními krásnými jarními dny se vám vlije nová energie do žil. Máte chuť uklízet, učit se cizí jazyky a hubnout. A jelikož je venku hezky, nezkoušíte už obnovit členství ve fitness, ale rozhodnete se, vyběhnout ven. Na tom by nebylo nic špatného - proč tedy jednodenní běžec? U svého předsevzetí zůstanete maximálně několik dní. My vám povíme, proč u běhání nikdy nevydržíte.

Za nezdar běhání mohou začátečnické chyby. Dali jsme dohromady sedm nejčastějších, které vám snad poradí rozluštit hádanku, jak začít běhat a u sportu vytrvat.

7 tipů, jak začít běhat pro začátečníky

1. Nepřepalte začátek

Začátečníci dělají jednu velkou chybu. Mají tendenci přepálit začátek. Na první běh většinou vyběhnou v plné polní a namísto dvou koleček kolem domu, které jsou pro začátečníka adekvátní, se hned pustí do 5 kilometrového běhu. Domů se vrátí uřícení, naštvaní a demotivovaní. Takhle tedy ne! Na běhání si musí vaše tělo zvyknout, proto postupujte pomaličku.

2. Jaká je ideální rychlost běhu?

Na začátek je nejdůležitější rozvinout aerobní vytrvalost. Běhat byste měli jen tak rychle, abyste nebyli schvácení a nelapali po dechu. Ideální rychlost běhu zjistíte tak, že budete schopni pravidelně dýchat a říct souvislou větu. Úplným začátečníkům se doporučuje nezačínat během, ale rychlou chůzí.

3. Nenechte výmluvy, ať vás pohltí

Mozek je úžasný orgán. Během setiny vteřiny totiž dokáže vymyslet desítky logických rozumových zdůvodnění, proč bychom něco neměli dělat. Mezi nejčastější výmluvy patří:

VÝMLUVA: Venku není hezky, proto nechám běhání na jindy.

REALITA: Neexistuje špatné počasí, jen nevhodně oblečený sportovec.

VÝMLUVA: Dneska budu mít náročný den, a tak raději nechám běhání na jindy.

REALITA: Běhání pomáhá vyplavovat endorfiny, a tím snižovat stres. Pokud vás tedy opravdu čeká náročný pracovní den, měli byste jít běhat o to víc. 

VÝMLUVA: Bolí mě...

REALITA: Je prokázáno, že některým ženám pomáhá na menstruační bolesti pohyb. Stejně tak může některým lidem pomoci pohyb při migréně. Pokud se necítíte v kondici, zvolte místo běhu jen rychlou procházku. Běhání zrušte jen v případě vážných zdravotních potíží.

VÝMLUVA: Kvůli běhu bych musel vstávat v šest ráno, to se raději vyspím.

REALITA: Spánková deprivace je jedním z nejčastějším důvodů, proč se lidem po ránu nechce z postele. Zkuste jít spát o hodinu dříve a uvidíte, že se po ránu budete cítit odpočatí a připravení na pohyb.

Tak co, poznáváte se v některé výmluvě?

jak začít běhat2Na běhání si pořiďte pohodlné sportovní boty.

4. Připravte se už večer

Dalším tipem, jak začít běhat a neskončit po jednom dni, je připravit se na sport už večer. Není nic otravnějšího než 20 minut hledat ztracené klíče, a pak nestíhat. Proto si nachystejte vedle postele oblečení, boty, hudební přehrávač, sluchátka, mobil, vodu nebo cokoliv dalšího, co budete potřebovat na běh. A ráno jen naskočte do bot a vyběhněte. Během 5 minut.

5. Vytvořte si tréninkový plán a ten dodržujte

Pro začátečníka je ideální frekvence běhu 3x týdně minimálně po 30 minutách. Zvolte si proto předem, kdy půjdete běhat a dané dny dodržujte. Můžete také vyzkoušet běhat v různou denní dobu. Někdo nedá dopustit na ranní protažení, pro jiného může být běh příjemným odpočinkem po práci.

6. Jak začít běhat a mít z toho radost? Sdílejte své pocity dál

Jak začít běhat a vytrvat v motivaci? Řekněte o svém předsevzetí co nejvíce lidem. Pokud se k vám někdo z nich přidá, bude vás společná domluva více motivovat. Stanovujte si reálné cíle a těch se snažte dosáhnout.

7. Pohodlné oblečení a oblíbená hudba jsou základ

Odměnou za splněný cíl (například vyběhnout 12x za měsíc), můžou být nové běžecké boty nebo bunda. Pořiďte si takové oblečení, ve kterém se budete cítit dobře.

Říká se, že člověk si vytvoří návyk po 30 dnech jeho opakování. Pokud tedy začnete běhat 3x týdně a dodržíte předsevzetí po dobu jednoho měsíce, 31. den byste měli automaticky vyběhnout ven. Bez přemlouvání a s radostí. Tak to zkuste.

Chybí vám tady nějaká bod k tomu, jak začít běhat? Dejte nám vědět do komentářů.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Bezinková šťáva 100% Beutelsbacher 0,7l…

100% bezinková šťáva Čerstvá vylisována šťáva z plodů divoce rostoucího…

Cena: 72 Kč  87 Kč 

ROZINKY černé RAW - sušené na slunci 250g

Sladké rozinky vynikající chuti, RAW kvalita Rozinky obsahují rosveratrol a…

Cena: 83 Kč  109 Kč 

AMALAKI sušené 200g FUDCO

Sušené plody ovoce amalaki, slazené Plod Amalaki je v ajurvédské medicíně…

Cena: 58 Kč  89 Kč 

Čerstvá KURKUMA ve slaném nálevu 280g

Kořen čerstvé kurkumy v nálevu Podávejte jako přílohu k indickým jídlům.…

Cena: 98 Kč  127 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte