Fika je švédská tradice odpočinku plná sladkostí a dobré kávy. Pozvání na ni se neodmítá

 fika2Fika: Švédové servírují například tento dezert Semla.

Máte rádi dobrou kávu a jste příznivci sladkých dobrot? Pak je pro vás švédská tradice jménem Fika trefou do černého. Jedná se o přestávku na kávu a malý zákusek, který mají Švédové ve velké oblibě. A nejen oni. Tato tradice se dostává stále více do Evropy a získává si srdce všech, kteří rádi na pár chvil vypnou od práce, stresu a shonu a v poklidu si užijí relax se svými kolegy, přáteli nebo rodinou.

Slovo Fika je odvozeno od kávy, kterou Švédové milují

Poprvé jsme o Fice mohli slyšet již někdy v 19. století. Podle mnohých Švédů je slovo odvozeno ze slova kaffi. Slabiky byly přeházeny a vzniklo slovo Fika. Švédové patří mezi přední konzumenty kávy a není tedy divu, že se popíjení kávy na různé způsoby stalo součástí i jejich tradice.

Fika jakožto švédská tradice je rituál, který si užívají všichni bez rozdílu věku. Kdo by se nechtěl potkávat s rodinou, přáteli a známými v poklidné kavárně na dobré kávě?

Fika jako magické slovo značící relax a výtečnou kávu

Když vám nějaký Švéd řekne: „Probereme to u Fiky,“ znamená to, že se můžete těšit na příjemné povídání u výtečné kávy s něčím sladkým. A nejen to. Slovo znamená nejen přestávku, ale také svačinku. A může se jednat téměř o jakoukoliv svačinku.

U Fika zvyku je důležité především to, abyste se odreagovali v příjemném prostředí a s dobrou společností. Tato přestávka by vás měla odvést od práce, shonu, problémů. Měli byste se hodit do pohody, zahnat všechny negativní myšlenky a užívat si přítomnost.

Švédská tradice zahrnuje zákusky a dobrou společnost

Fika je pro každého a může se konat kdekoliv a kdykoliv během dne. Neexistují žádná specifická pravidla. Pozvat můžete kohokoliv a kdokoliv může pozvat vás. Pozor ale! Pozvání se neodmítá. To je výrazem hrubé neslušnosti.

A co byste dále měli vědět? Tato švédská tradice se neobejde bez výborného sladkého zákusku. A těch je ve Švédsku skutečně mnoho. Pokud se pojedete do této krásné severské země podívat a budete chtít okusit zákusek během této přestávky, pak byste měli mít na výběr alespoň ze 7 druhů moučníků. Oblíbenými dezerty jsou skořicový šneci kanelbullar, sladké buchty Semla, mandlový dort, čokoládový dort kladdkaka, princeznin dort prinsesstårta a další. Většnu z těchto dezertů pravděpodobně znáte z Ikea. 

fika1Skočicoví šneci s vanilkovou polevou.

Jaké jsou hlavní zásady Fika tradice? Poslední kousek vždy odmítněte

Jestli se ocitnete na návštěvě u švédské rodiny, snadno byste se mohli ztrapnit. I když se to nezdá, severská tradice má přece jen nějaká malá pravidla.

  • Servírovaná káva by měla být tak akorát, takže ani ne příliš silná a ani ne slabá. Švédové pro takovou kávu mají vlastní pojmenování - lagom.

  • Jestli při podávání zákusků na talíři zbyde poslední kousek, nikdy si jej neberte. I kdybyste na něj měli sebevětší chuť, budete považováni za nenasyty. 

Narušuje švédská tradice efektivitu zaměstnanců?

Možná si kladete otázku, jak je to s tradicí během pracovní doby. Můžu se jen tak sbalit a jít na přestávku? Na první pohled se takové jednání může jevit jako neefektivní, a to hlavně v těch případech, kdy si Fiku dopřáváte každý den. Opak je ale pravdou.

Některé výzkumy dokonce ukazují, že efektivita práce zaměstnanců roste. Důvod? Na kávě se scházejí různí lidé, tedy i zaměstnanci a jejich nadřízení. Během pauzy můžete probrat mnohem více než během celého dne v kanceláři. Fika tak mnohdy slouží jako neoficiální porada.

Švédská tradice míří i do světa

Komu by se tato tradice nelíbila? Není divu, že se o Fice dozvídají lidé i za hranicí severského státu a že si svou oblibu nachází i v evropských zemích. Stále není tak profláknutá jako je anglický čaj o páté, ke změnám ale postupně dochází.

Na co u Fika tradice myslet?

Na závěr pro vás máme shrnutí o tom nejzásadnějším, co je o správné Fika tradici potřeba vědět a na co myslet, abyste nebyli zaskočeni nebo neudělali nějaké faux pas.

  1. Pozvání se neodmítá.

  2. Nikdy si neberte poslední zákusek.

  3. Fika může probíhat kdykoliv během dne.

  4. Přestávku si můžete udělat v kavárně, kanceláři, doma či kdekoliv jinde.

  5. Káva by měla být akorát - ani ne silná, ani ne slabá.

  6. Důležitá je příjemná atmosféra.

  7. Odhoďte na chvíli všechno trápení a užívejte si dobrou společnost.

Zaujala vás tradice Fika? A byli jste někdy ve Švédsku?


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Fíková svačinka 60g Damodara

Chutná fíková tyčinka ze sušeného ovoce s křupinkami, vyrobená pouze z…

Cena: 30 Kč

Kolekce čajů v pap. kazetě ČERVENÉ…

Vánoční edice 96 sáčků, 12 příchutí, každá po 8 sáčcích  Červené…

Cena: 378 Kč

Vánoční čaj dárková krabička OZDOBY,…

12 prémiových čajů v hedvábných pyramidkách a 4 různé příchutě Balení…

Cena: 179 Kč

Vonný olej VOŇAVÝ ADVENT 10ml

Vánoční parfémová syntetická kompozice do aromalampy Voňavý advent –…

Cena: 83 Kč

Dětský vánoční čaj JÍZDA NA SANÍCH

Limitovaná vánoční edice - 40 sáčků Balení obsahuje: 40 sáčků v dóze,60…

Cena: 155 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte