Fenykl na dobré trávení

Fenykl na dobré trávení

Fenykl obecný

(Foeniculum vulgare)

Vzhled fenyklu

Původ fenyklu nalezneme v Asii, kde odedávna sloužil jako koření i jako léčivá rostlina.  Fenykl je dvouletá i víceletá rostlina, vysoká 80 až 200 cm. Má vysoký obsah éterických olejů.  Používají se listy a kořeny, které se suší na slunci a plody. Listy se sbírají na jaře a používají se čerstvé jako koření. Kořeny a plody se sklízejí na podzim. Z čerstvých květů se získávají semena ve tvaru půlměsíčků, chutnající po anýzu. Plody se odstřihnou, jakmile zhnědnou  a nechávají se zavěšené, aby doschly.

Kde fenykl pěstovat

K pěstování je třeba vápenitá, dobře propustná půda, teplé a slunečné místo. Vyséváme koncem jara na chráněný záhon v řádcích asi 25 cm od sebe. Protože rostliny jsou dosti velké, protrhají se později na vzdálenost 50 cm.

Využití fenyklu v kuchyni a při péči o zdraví

Fenykl má vysoký obsah vitaminu C a vitamínů B, aminokyselin a stopových prvků, pomáhá posilovat imunitu a je bohatá na draslík, vápník, hořčík a železo. Má zklidňující, detoxikační a hlavně zeštíhlující účinky.

V kuchyni se fenykl využívá v syrovém stavu do salátů nebo tepelně upravený či sušený jako koření (semínka). Jako koření se používá k okořenění ryb, omáček a salátů. Může se využít i při přípravě likérů, dává se do pečiva. Čaj z fenyklu pomáhá při nadýmání, střevních a žaludečních obtížích. Ulevuje od křečí v zažívacím ústrojí a při zácpě. Je močopudný. Jelikož podporuje vykašlávání hlenů, uplatní se také při kašli a astmatu. Mléko s fenyklem se podává kojícím matkám. Může se podávat i dětem, ale u citlivých lidí mohou silice (éterické oleje) vyvolat alergickou reakci.

Listy fenyklu mají silnou anýzovou vůni a dají se přidávat k nakládané zelenině místo kopru, do omáček a pomazánek. Italové připravují z čerstvého fenyklu kaši  a tu podávají například k jehněčím kotletám. Po rozebrání řapíku fenyklu na jednotlivá lůžka vzniknou mističky, které se mohou plnit podle chuti např.šunkou, sýrem, hříbky nebo zapékat na mnoho způsobů. tradičně se pečený fenykl podává k rybám nebo se s rybou přímo peče. Výborný je v těstovinách, rizotu, skvěle ho doplňují hřiby, smetana, parmezán a rajčata.

FENYKL - RECEPTY

  • Čaj z fenyklu

1 lžičku semen fenyklu rozdrtíme v hmoždíři a zalijeme ¼ l čaje. Necháme 10 minut vyluhovat. Pijeme po jídle. Fenykl rozdrtíme vždy těsně před přípravou čaje, aby nevyprchaly vonné silice.

  • Čaj KKF na dobré trávení

¼ lžičky koriandu, ¼ lžičky římského kmínu, ¼ lžičky fenyklu. Vše rozdrtit v hmoždíři, zalít 250 ml vroucí vody, nechat 10 minut odstát. Pít po jídle.

  • Polévka z čerstvého fenyklu I.

2 čerstvé fenykly, 1 špagetová cuketa, 1 menší cibule, 1 stroužek česneku, 2 lžíce olivového oleje, římský kmín 1/4 lžičky, fenykl (semena) 1/4 lžičky, 0,5 cm čerstvého zázvoru, sůl

Na olivovém oleje orestujeme koření rozdrcené v hmoždíři (římský kmín a fenykl), přidáme nadrobno nakrájenou cibuli, česnek a zázvor. Cuketu nakrájíme na kostky, fenykl nakrájíme na půlkolečka a také přidáme na pánev restovat. Po cca 3 minutách zalijeme vroucí vodou (1,5-2 l) a 10 minut vaříme. Polovinu polévky rozmixujeme a smícháme s druhou polovinou. Dosolíme dle chuti a můžeme podávat.

  • Polévka z čerstvého fenyklu II.

1/2 ledového salátu, 1 -2 hlízy fenyklu (podle velikosti), 2 větší pomeranče, lahůdková cibulka, olivový olej, sůl, čerstvě mletý pepř

Fenykl a cibulku očistíme a nakrájíme na proužky, salát natrháme na menší kousky. Jeden pomeranč zbavíme kůry a vykrájíme "filátka", to znamená jen čistou dužinu bez bílých slupek. Druhý pomeranč vymačkáme. na zálivku smícháme šťávu z pomeranče, olivový olej a lehce osolíme. Smícháme s ostatními surovinami. Necháme odležet v chladničce. před podáváním posypeme pepřem a ozdobíme snítkami fenyklu.

  • Lék z fenyklu při angíně

1 lžička fenyklu, 1 středně velká cibule, ¼ l mléka nebo vody. Suroviny krátce povaříme, potom scedíme a pijeme 3x denně. Užíváme při léčbě kataru horních cest dýchacích, zánětu nosohltanu a jako pomocný prostředek proti angíně.

  • Čistící mléko z fenyklu a podmáslí

30 ml drcených fenyklových semen, 125 ml podmáslí

V nádobě s dvojitým dnem mírně zahříváme podmáslí s rozdrcenými semeny asi 30 minut. Necháme stát a louhovat další 2 hodiny. Pak scedíme a uchováme v lahvích v chladničce. Spotřebujeme do týdne.

  • Obklad z fenyklu na unavené oči

Po umytí očí aplikovat po dobu 15 minut obklad namočený do nálevu z fenyklu získaného z 10 g semen svařených ve vroucí vodě.

  • Lázeň z fenyklu na suchou pleť

Napařovací lázeň s fenyklovým čajem pomůže při suché pokožce na obličeji. Protože se póry vlivem horké vodní páry rozšíří, může pokožka blahodárné éterické oleje obzvlášť dobře přijímat.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 29. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 31. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 01. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
ÚTERÝ 02. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 03. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 04. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Proč Hans dává k této vodě komentář k ionizované vodě? Jsou to dvě zcela jiné metody: obohacování vody o vodík...

Vztahové pověry z celého světa: Znáte je?

Od své babičky, znám hodně pověr (pocházela z Bílých Karpat).
Děvče se svým chlapcem nesmí být spolu sami, př...

Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Před tím, než se rozhodnete si hada pořídit, je vždy nutné si zjistit vše co se chovu týče a mít připravené kv...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Hledáte půjčku na splacení všech svých dluhů? Musíte zaplatit exekuci? Máte spis v reg...

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...
Zobrazit všechna témata

Máte problémy s vyprazdňováním? 5 kroků ke zdravé stolici

Stolice: Téma, které je tak trochu tabu. Přitom se týká každého z nás. Jen málokdo může říci, že se v tomto směru nesetkal v životě s žádným problémem. Zácpa, průjem, problémy s vyprazdňováním… Co je považováno...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Jak se vyrovnat se ztrátou? Návod, na zdravé truchlení

Každého z nás to v životě občas potká. Ztráta blízké osoby je hodně bolestivá záležitost a je poměrně náročné se s ní vypořádat. Přitom nemusí jít hned u úmrtí, ale patří sem i rozchod nebo rozvod. Jak se vyrov...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.