Fazol obecný /Phaseolus vulgaris/

čeleď: bobovité

Fazol obecný – popis

Fazol obecný je jednoletá bylina. Semena jsou uložena v čárkovitých, přímých nebo prohnutých luscích, které mají kožovité oplodí. U některých odrůd je pergamenový endokarp, u jiných chybí. Některé odrůdy mají v břišním i hřbetním švu tuhá vlákna. Oplodí je v době zralosti lysé, matné, hladké nebo uzlinaté, zelené, stříbrošedé, žluté, špinavě bílé, hnědé nebo fialové. Někdy jsou lusky tmavě mramorované.

Semena jsou bílá, špinavě bílá, žlutá, žlutohnědá, hnědá, červenohnědá nebo fialová, jednobarevná, skvrnitá nebo mramorovaná, 5 - 20 mm dlouhá a 4 - 12 mm široká. Jsou dobrým objektem pro pozorování morfologických znaků semen vikvovitých.

Fazol obecný – léčivé účinky

Je důležité upozornit, že fazol obecný obsahuje v plodech jedovatý fasin, otrava se projeví zvracením, prudkými křečemi, průjmem, cirkulačním kolapsem. Největší nebezpečí je u dětí. Vařením se toxicita ztrácí. Ovšem neztrácí se sušením. Byly popsány případy hromadných otrav při konzumaci syrových plodů. Ideální je zhruba 15 až 20 minutové vaření nabobtnalých semen.

Užívány jsou fazolové lusky bez semen. Oplodí obsahuje aminokyseliny, fytosteroly, flavonoidy, faseolin, cholin, inozit, lektiny, kyselinu křemičitou a minerální látky jako draslík, kobalt, měď a nikl.

Použitelné části fazole obecné: lusky bez semen, semena

Období květu: květen až červen

Fazol obecný – použití a pěstování

Ze zeleninových odrůd se připravují mladé lusky jako pokrmy a zpracovávají se v potravinářském průmyslu. Z ostatních odrůd se zralá semena spotřebovávají v domácnosti, konzervárenském průmyslu, mele se z nich mouka, která se někde přidává do chleba.

Lusky jsou součástí čajových směsí, a připravují se z nich léčiva. Nať může být zkrmována. Semena obsahují jedovatý glykosid, který se ničí vařením.

Mnozí lidé fazole odmítají s tím, že způsobují nadýmaní. Těchto nepříjemných projevů se lze zbavit tím, že vodu, ve které se fazole máčely (nejlépe přes noc), slijeme a dáme je vařit ve vodě nové. Nadýmání způsobují, podobně jako u hrachu, oligosacharidy, které se během máčení vylouhují do vody. Problém s plynatostí a nadýmáním se dá odstranit i přidáním kmínu nebo saturejky při vaření.

Fazole lze připravovat na mnoho způsobů, chutnají v salátech s ostatními druhy zeleniny, ale i jednoduše uvařené ve vodě jako příloha k masu a jiným pokrmům.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 2440x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Polévka Dolce 120g LeGracie

Jemná zeleninová polévka s jáhlami Polévky LeGracie – to je inspirace z…

Cena: 29 Kč

Kukuřičné lupínky cornflakes 500g REJ

Kukuřičné lupínky - cornflakes obohacené o vitaminy a železo Popis:Cornflakes…

Cena: 38 Kč

Pohanková cereální kaše NOMINA 300g

Instantní kaše NOMINA je cereální bezlepkový výrobek s vysokou nutriční…

Cena: 51 Kč

Špaldová cereální kaše NOMINA 300g

Instantní špaldová kaše NOMINA je cereální výrobek s vysokou nutriční…

Cena: 58 Kč

Rýžová cereální kaše NOMINA 300g

Instantní rýžová kaše NOMINA je cereální bezlepkový výrobek s vysokou…

Cena: 42 Kč

Ovesná cereální kaše NOMINA 300g

Instantní ovesná kaše NOMINA je cereální výrobek s vysokou nutriční…

Cena: 42 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte