Epidermolysis bullosa aneb nemoc motýlích křídel

Epidermolysis bullosa aneb nemoc motýlích křídel

Formy nemoci motýlích křídel

Toto doposud nevyléčitelné onemocnění kůže je způsobeno mutací genů. Projevuje se na kůži, při mechanické zátěži se na povrchu těla vytváří trhliny nebo puchýře. Takto poraněná kůže je nesmírně citlivá a bolí. Zároveň se objevují přidružené obtíže - řídnutí vlasů nemocného, ztráta nehtů a zubů. Nebezpečí poranění kůže hrozí lidem trpícím touto nemocí i u tak běžných činností, o kterých v denním provozu vůbec nejsme zvyklí přemýšlet, tedy například u oblékání oblečení, bolestivý pro ně může být dokonce i tlak švu prádla.

Čtěte také:

Suchá a popraskaná kůže může být signálem některých onemocnění

Existuje několik základních forem tohoto onemocnění. Nejběžnější a relativně „nejmírnější“ formou tohoto onemocnění je tzv. EB simplex. Nemocný má puchýře a rány na nohou i rukou, jeho kůže sice nejizví, ale i tak člověk trpící EB simplex pociťuje každodenní bolest a značná životní omezení.

Junkční forma EB má několik podtypů, které se mohou lišit svojí závažností. Obvykle bývá postižena nejen kůže po celém těle, ale také průdušky a hrtan nemocného. Těžší formy junkční formy EB bohužel obvykle končí smrtí dítěte během prvních měsíců jeho života. Mezi nejzávažnější formy tohoto onemocnění patří dystrofická forma, ta velmi omezuje běžný život člověka. Její projevy mohou být různé. Kůže i sliznice nemocného je postižena, nemocný není schopen polknout své vlastní sliny, puchýře se mohou tvořit v rámci dýchacího i zažívacího prostředí, prsty na nohou i rukou pacientům často srůstají. V případě dystrofické formy nemoci zde existuje zvýšené riziko výskytu spinocelulárního karcinomu (až 70x vyšší, než u zdravého člověka), léčbu tohoto onemocnění ve většině případů provází nutnost amputace různých částí těla.

Formy EB jsou rozděleny do více než 25 typů a díky vědeckému výzkumu se objevují stále nové a nové typy nemoci. Pro určení přesného typu EB a prognózu dalšího vývoje onemocnění je důležité specifické vyšetření. Přesná diagnostika je u nás prováděna pouze v klinickém EB centru v Brně.

Krom těchto výše zmíněných forem nemoci, které jsou vrozené, existuje ještě získaná dermatóza – tzv. EB acquisita. Ze zatím neznámého důvodu se u nemocného touto formou nemoci začnou tvořit autoprotilátky proti kolagenu typu VII. Ten je obsažen v kotvících fibrilách kožních struktur, vzniklé protilátky způsobují poškození těchto struktur a kůže je následně méně odolná, především pak vůči mechanickým vlivům. Její klinický obraz bývá velmi rozmanitý, ale rozlišují se dva základní typy onemocnění. Klasická nezánětlivá forma, při které dochází ke vzniku puchýřů, zejména na rukou a nohou, tyto puchýře se následně hojí typickými jizvami, u kterých jsou drobné uzlíky (milia). Zánětlivá forma EB se projevuje zarudlou kůží, či vznikem ložiska, které má charakter kopřivky. V tomto prostoru vznikají puchýře, jejichž obsah je částečně zkalen krví. Část nemocných má zároveň krom kůže postiženu i sliznici dutiny ústní. Léčba získaných druhů onemocnění je ,stejně jako je tomu u formy vrozené, obtížná a velmi problematická.  

Nemoc motýlích křídel je o každodenní bolesti.

Projevy nemoci motýlích křídel

EB simplex – simplex forma nemoci motýlích křídel (47%)

Na dlaních rukou a ploskách nohou se tvoří puchýře již při tření a drobných inzultech, i na těle se mohou vyskytnout tyto puchýře a také rány, vysoká kazivost zubů, špatná kvalita nehtů a zubů, komplikace s vylučováním, možnost úmrtí nemocného v kojeneckém věku.

Junkční forma nemoci motýlích křídel (9%)

Na celé ploše těla se tvoří puchýře po drobných inzultech a při tření, vyskytuje se vysoká náchylnost na poranění jícnu, objevují se potíže s polykáním potravy, což vede ke sklonům k podvýživě, hlasivky bývají postiženy, což se projevuje zastřeným hlasem a potížemi při mluvení (tzv. stařecký hlas – nápadný zejména u dětí), ztráta nehtů a vypadávání vlasů, rovněž problémy s vysokou kazivostí zubů i jejich vypadáváním, existuje vyšší pravděpodobnost úmrtí pacienta, než je tomu u simplex formy EB.

Dystrofická forma nemoci motýlích křídel (44%)

Na celé ploše těla se tvoří oděrky, puchýře a ranky po drobných inzultech a tření, velké plochy těla jsou poraněné a jejich hojení může být poměrně špatné, pravděpodobnost výskytu spinocelulárního karcinomu – zhoubného nádoru kůže je 70x vyšší než-li je tomu u člověka zdravého. Prsty na nohou i rukou mají tendenci srůstat. Toto srůstání prstů vede k časté invaliditě pacientů už v raném věku. Jícen je silně zranitelný, je nutné jíst kašovitou a mixovanou stravu, tento stav vede k podvýživě. Dalším projevem je opožděný hormonální vývoj jedince, již v adolescentním věku hrozí osteoporóza, objevují se potíže s vylučováním, podvýživa, chudokrevnost, ztráta vlasů, zubů a vypadávání nehtů.  

Omezení v běžném životě, která nemoc motýlích křídel přináší

Život s nemocí motýlích křídel přináší velká a mnohá omezení. To, že je kůže nemocného křehká a zranitelná, přináší různá omezení člověka na každém běžném kroku. Lidé, trpící onemocněním motýlích křídel, pociťují bolest při běžných denních činnostech jako je oblékání, samotné nošení oblečení, dále bolesti při jídle i vyprazdňování, při sezení, chůzi, při práci i při hře. Velkou část dne zabírá samotné ošetřování kůže, mohou to být i tři hodiny denně. Preventivně se vyvazují prsty, obvazem či jinak se chrání kolena, lokty, někdy i celé tělo. Je omezena samostatnost nemocného, pro zvládnutí běžných denních činností potřebuje nemocný ošetřovatele či pečovatele. Při chůzi se nemocným tvoří puchýře na chodidlech, také dlouhé sezení jim může způsobovat puchýře.

Nemocní mívají celkově oslabenou imunitu, kvůli ranám na kůži jsou náchylní k infekcím. Časté návštěvy lékařů, opakované hospitalizace, nutnost přijímat mnoho léků a doplňků stravy jsou samozřejmostí. Lidé s EB by měli také pravidelně cvičit, aby jim netvrdly klouby a vyhnuli se řídnutí kostí. Dalším obvyklým problémem takto nemocných nebo rodin s nemocným EB je sociální izolace. Lidé se často obávají, že se mohou od takto nemocného nakazit, ale to vzhledem ke genetické podmíněnosti této nemoci není možné. Děti s EB se mohou setkávat s obtížemi při zařazení dítěte do běžné školní docházky. Onemocnění v důsledku těchto všech faktů a nejrůznějších životních komplikací bývá doprovázeno psychickými problémy a depresemi.

Dědičnost EB

Některé podtypy EB, většinou forma dystrofická a junkční forma jsou dědičné autozomálně recesivně. Nemoc se u jedince projeví, když zdědí mutaci genu od obou svých rodičů. Pro vznik nemoci je třeba dvou chyb neboli mutací na úrovni DNA. Jedna změna v genu nezpůsobí žádné projevy onemocnění. Nosiči pouze jedné změny jsou přenašeči dispozice pro dané onemocnění. Druhým typem dědičnosti je autozomálně dominantní dědičnost. Stačí jedna změna na úrovni DNA, která může onemocnění způsobit. Každý, kdo nese takovouto chybu v genu, má také projevy nemoci. Každé dítě nemocného EB má pravděpodobnost 50%, že bude také nositelem onemocnění.   

Život s nemocí motýlích křídel

Toto onemocnění je velmi nevyzpytatelné a přidružují se k němu mnohá další onemocnění, která průběh nemoci komplikují. U závažnějších forem tohoto onemocnění navíc hrozí i to, že délka života postiženého je významně zkrácena. Často dochází k úmrtím již v kojeneckém věku. Specializovaná péče v rámci EB center může délku života pacientů významně prodloužit a i zlepšit kvalitu pacientova života.

Extrémně citlivá a tenká kůže postiženého reaguje při sebemenším odření nebo stisku, případně jiné mechanické zátěži tvořením puchýřů, trhlin, oděrek, spálenin. Bolest, kterou pociťují nemocní dennodenně je nepředstavitelná, další komplikace a bolesti následují po stržení takového vzniklého puchýře nebo infekci v oděrkách kůže. Ještě komplikovanější situace nastává, je-li postižena nejen kůže, ale i sliznice nemocného. Není bohužel ani výjimkou taková situace, kdy nemocní u svého okolí nemají dostatek pochopení pro své onemocnění.

Onemocnění motýlích křídel nemá vliv na intelekt člověka. Nemocní s EB se mohou běžně vzdělávat v našich školách. V této chvíli se u těchto pacientů většinou přistupuje k využití individuálního vzdělávacího plánu nebo k asistentu pedagoga, který je dítěti přidělen. Takto nemocní lidé se často vyznačují svojí bystrostí, zálibou ve vzdělávání se, nadprůměrnou inteligencí a mnohdy jsou také velmi talentovaní. Nemoc motýlích křídel zasahuje takřka celý organismus člověka. Jedná se o komplexní postižení, které může končit smrtí pacienta ve velmi mladém věku. Vůle a odvaha takto nemocných je obdivuhodná, statečně se perou se svým osudem, i přesto, že obtíže, které toto onemocnění přináší, jsou značné.

Léčba nemoci motýlích křídel

Nemoc motýlích křídel, podobně jako například další vzácná onemocnění hemofilie nebo cystická fibróza, se nevyskytují příliš často. V České republice je v současné chvíli nemocných asi kolem 200 lidí. Na světě žije asi půl miliónů lidí s EB, v Evropě je to 30 000 nemocných s různými formami EB. Lékaři se s tímto onemocněním příliš často nesetkávají, a tak diagnostika a správná léčba může být někdy problematická. Specializovaným pracovištěm, které se léčbou této nemoci u nás zabývá je EB Centrum ČR, které vzniklo v roce 2001 při Dětském kožním oddělení Fakultní nemocnice Brno, na pracovišti dětské medicíny v Černých Polích. Dalším problémem bývá financování léčby. Péčí a podporou takto nemocných lidí se zabývá v České republice organizace Debra, která pomáhá lidem s EB a jejich rodinám prožít co nejvíce a trpět při tom co nejméně!



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Náměsíčnost se týká dětí i dospělých. O co jde a jak si s ní poradit?

Náměsíčnost je druh parasomnie. Tedy porucha spánku, charakterizovaná nechtěnými aktivitami během fáze hlubokého spánku. Nejčastějším jevem je chození po pokoji nebo po bytě, ale člověk trpící náměsíčností si m...

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.