Dýně Hokaido

Dýně Hokaido

Vzhled a původ dýně Hokaido

Dýně Hokaido je jednoletá bylina s plazivými stonky, rodiny Cucurbitaceae. V Čechách se ujal název dýně Hokaido s jedním "k", správný název je však dýně Hokkaido. Tato rostlina byla odpradávna pěstována na Dálném východě a nyní je hojně pěstována v Americe. Také u nás si rychle nachází svoje nadšence. Dýně Hokaido je severo-japonská odrůda, kde je známá jako "čínská dýně." Existují dva druhy dýně Hokaido. Jeden má tmavě oranžovou barvu a druhý má slupku světle zelenou. Plody jsou kulovitého tvaru a pocházejí původně z japonského ostrova Hokkaidó, kde rostou ve vulkanické půdě. Tyto dýně jsou bohaté na živiny a minerální látky. 100 g dýně Hokaido má tyto nutriční hodnoty: kalorie: 37, sacharidy: 8,8 g; tuk: 0.23 g, voda: 88,72; protein: 8,8 g; vláknina: 1,6 g. Dýně je bohatá na vápník, hořčík, fosfor, draslík, vápník, vitamíny A, B a C. Čím více je dýně více oranžová, tím vyšší je v ní obsah vitaminu A.

Čtěte také:

Dýně Hokaido – recepty: 12 skvělých receptů z dýně Hokaido, které z vás udělají mistry kuchaře!

Při nákupu dýně Hokaido si dobře vybírejte. Zralá dýně by měla být pevná a sytě zbarvená, slupka by měla být tvrdá a hladká. Nedozrálé dýně nemají chuť, příliš staré dýně jsou moc vláknité a bledé.

Pěstování dýně Hokaido

Dýně obecně nemají příliš vysoké nároky na pěstování, i nezkušený pěstitel s nimi nebude mít problémy. Rostou bujně přímo před očima a nabízejí tak snadno dosažitelnou hojnou a chutnou úrodu. Semena mají velká a tak se snadno sázejí. Pokud je den před sázením necháte přes noc na talířku s vodou, vyklíčí vám na záhonu rychleji. Dýně si můžete předpěstovat už během dubna na okenním parapetu nebo ve skleníku. Do květináče dejte 2 semena, půdu jim připravte spíše písčitou a udržujte v ní stále vlhkost. Květináč postavte na teplé místo. Mladé výhonky potřebují dostatek světla, pozor ale na přímé slunce. V druhé půlce května již předpěstované sazenice přesaďte do zahrady. Stanoviště vyberte teplé a chráněné. Vzdálenost mezi sazenicemi by měla být alespoň 1 metr. Do jamky přidejte hnojivo a kompost, na povrchu sazenici zamulčujte, např. kopřivami a trávou, aby měla dostatek vlhkosti. Během růstu na dýně použijte 2-3 dávky kopřivové jíchy.

Skladování

Tato dýně má vynikající skladovací vlastnosti, v suchém sklepě vydrží až do dubna příštího roku. Čím déle je uskladněna, tím vyšší má obsah vitaminů a cukru.

Použití při vaření

Dýně Hokaido se hodí do mnoha receptů. Její dužina má bohatou, sladkou chuť, ale nesmí se převařit, potom je na jazyku suchá a šupinatá. Před vařením dýni rozkrojte napůl a lžičkou odstraňte semínka a vlákna. Tato dýně se může vařit i se slupkou, ta totiž vařením krásně změkne. Dýně Hokaido se hodí na polévky, omáčky, do nádivky, jako příloha místo brambor, můžete ji grilovat, zapékat, dělat z ní marmelády, buchty, ..zkrátka cokoliv si usmyslíte a máte odvahu vyzkoušet.

DÝNĚ HOKAIDO RECEPTY

  • Polévka z dýně Hokaido

Suroviny: 1 dýně Hokaido, 1 mrkev (není nutná), 1 cibule, 2 stroužky česneku, 1 lžíce olivového oleje, sůl, koření dle chuti (muškátový oříšek, kari, pepř, kurkuma)

Příprava: Dýni rozpůlíme a lžící vydlabeme semena, nakrájíme na kostky. Na olivovém oleji mírně osmahneme cibulku nakrájenou na kostičky, přidáme mrkev nastrouhanou nahrubo a dýni. Podlijeme vodou a dusíme 15 - 20 minut. Směs rozmixujeme nebo jen rozmačkáme, některé kousky dýně můžete nechat vcelku. Dochutíme solí a kořením, přidáme česnek a ještě chvíli povaříme. Na talíři můžeme ozdobit čerstvou petrželkou nebo bazalkou, opraženou houskou a kdo má rád, může přidat lžíci zakysané smetany.

  • Polévka s rajčaty z dýně Hokaido

Suroviny: 1 dýně Hokaido, 2-4 stroužky česneku, stejné množství čerstvého zázvoru, kari, půlka čerstvého celeru, 6 loupaných rajčat, 3 mrkve, 1 l zeleninového vývaru, olivový olej, sůl, pepř, čerstvé bylinky dle chuti

Příprava: Dýni rozpůlíme a lžičkou vydlabeme semena. Nakrájíme na kostičky. Na olivovém oleji zpěníme cibuli, přisypeme kari, nastrouhaný zázvor a rozdrcený česnek. Zeleninu nakrájíme na kostičky a za několik minut přidáme k dýni. Přilijeme vývar a vaříme na mírném ohni půl hodiny. Potom polévku okořeníme, můžeme přidat čerstvě nasekané bylinky, např. petrželku nebo bazalku a podáváme.

  • Hokaido džem

Suroviny: 1 dýně Hokaido, 2 šálky cukru, 100 g ovoce (buď čerstvé, jako jsou jablka nebo hrušky, nebo sušené, jako jsou meruňky, rozinky nebo sušené švestky), 1 vanilkový cukr, skořice celá

Příprava: Uvařenou dýni rozmixujeme v mixéru, získáme tak hladké pyré. Přidáme 2 šálky cukru, vanilkový cukr a ovoce nakrájené na kostičky. Směs dáme vařit po dobu 20 minut za stálého míchání dřevěnou vařečkou. Vaříme na mírném ohni, aby se džem nechytal na dno hrnce. Ještě horkou směs nalijeme do sklenic se skořicovou tyčinkou a zavíčkujeme.

  • Buchta z dýně Hokaido

Suroviny: 2 hrnky nastrouhané dýně Hokaido(1 hrnek = ¼ lt), 3 vejce,1 hrnek moučkového cukru, 1 hrnek oleje nebo 250 g tuku na pečení, 1 hrnek mléka, 2,5 hrnku polohrubé mouky, 1 vanilkový cukr, 1 prášek do pečiva, 1 lžíce medu, 1 kávová lžička sody, 2 kávové lžičky mleté skořice, oříšky, rozinky, sušené ovoce, čokoládová poleva

Příprava: Dýni očistíme a nastrouháme na hrubém struhadle. Vejce ušleháme s cukrem a přidáme olej nebo tuk na pečení. Do mouky zamícháme vanilkový cukr, prášek do pečiva, sodu a skořici. Přidáme rozmíchaná vejce. Do této směsi vmícháme nastrouhanou cuketu. Pokud je těsto moc husté, přilijeme mléko. Můžeme přidat sekané ořechy, různá semínka, rozinky, sušené ovoce. Těsto nalijeme na vymazaný a moukou vysypaný plech a pečeme v předehřáté troubě na 175°C. Po vychladnutí buchtu přelijeme čokoládovou polevou a ozdobíme.

Další skvělé recepty z dýně hokaido najdete zde.



Diskuse k článku

  • Zuzka Svobodová

    14:27 14. 10. 2017 +1
    Stačí nechat dojít na sluníčku, měla by zoranžovět.
  • milan krištof

    19:00 12. 10. 2016 +12
    Dýně Hokaido je většinou oranžová na povrchu i uvnitř.
    Koupil jsem však Hokaido které ma na povrch zelenavé skvrny a zelenou asi 2-3 mm silnou zelenou vrstvu uvnitř,
    téměř jako brambory ne správně vypěstované. Věděl by někdo zda je u Hokaidy tato zeleně zbarvená část škodlivá?
  • Magdaléna Novotná

    12:49 18. 7. 2016 -1
    Pokud již nemám místo na skladování dýně nebo se urodí skutečně mnoho, udělám dýňové pyré a zamrazím ho. Na polévky ideální, pečené dýně si užiju vždy dostatek v sezóně a po zbytek roku vařím dýňové polévky. Super!
  • bobeš

    06:30 18. 7. 2016 +1
    Souhlasím s názorem, že sklizeň dýně hokaido by měla být postupná a může začít dříve, než na konci srpna. Snažil jsem se dýni pěstovat v nádobě a když jsem zjistil, že potřebuje větší prostor, přesadil jsem jí do volné půdy. Na rostlině však již byla velká dýně. Abych rostlině usnadnil zakořenění, odlomil jsem jí a po rozkrojení jsem
    zjistil, že semena uvnitř jsou tvrdá, vyzrálá a dýně je skvělá. Je polovina července. Sklidil sem dalších 5 dýní
    z jiné rostliny, neboť mladé již začala "schazovat".
  • Jiřina Velleková

    20:57 2. 10. 2014 +1
    Hezký večer,letos jsem zasadila dýně Goliáš...a jsem mile překvapená.Čím větší,tím má více tvrdší dužiny na vaření.už jsem udělala snad vše z ní...džus,marmeládu,kompot,polévku ,omáčku..no fantasie a kord ta marmeláda...ta chutná jako pomeranč...(30 skleniček hahahaha) přitom jsem zhubla už 6 kg..jsou totiž dost močopudné a zasytí..prostě laciné a přitom bohaté na vitamíny ..kdo má kousek půdy neváhejte příští rok zasadit dýně na jídlo....
  • Nada Majerníková

    18:37 6. 8. 2014 0

    hokaido džem moc dobrý ozkoušela jsem a mooooooooooooc užasný
  • Eliška

    08:48 1. 10. 2013 0
    Taky jsem se nechala strhnout tím hokaidovým boomem a celkem pravidelně dělám rizoto z dýně hokaido. Měním bylinky podle toho, co mi zrovna roste v květináči a už dlouho se nedivím, že tu dýni u nás lidi tolik "žerou".
  • Mia

    12:04 20. 9. 2013 0
    Právě dlabu dýňovou polévku s rajčaty, uvařenou dle výše uvedeného receptu, a je Ú Ž A S N Á! Velká mňamka :) ♥
  • Radim,

    14:39 19. 9. 2013 +1
    Jedna z nejlepších polévek, co existuje na této planetě je dýňová a navíc je velmi zdravá. Mohu doporučit pro mlsné jazýčky. Skvělá, skvělá, skvělá.
  • eva nová

    09:19 6. 9. 2013 0
    nakrájenou dýni na kostky zamrazuji a vydrží krásně až do jara - není ani změna na chuti, jen ji používám (např.na polévku) v mraženém stavu, jak se nechá rozmrazit je k ničemu.
  • Marcela Jedináková

    10:21 31. 7. 2013 +13
    Dobrý den, může mi někdo poradit, jak poznám, že je dýně zralá? Zdá se mi, že už některé zralé mám, ale je mi líto jednu na zkoušku utrhnout, kdyby ještě nebyla. Zasadila jsem dýně poprvé, takže ještě nemám zkušenost. Děkuji moc za radu. :o)
  • Jan Volek

    10:43 25. 7. 2013 0
    Vysadil jsem 4 rostliny a první plody mají dnes průměr cca 20 cm, podle mne jsou akorát na sklizeň, byl jsem ale upozorněn, že je sklízím příliš brzo. Já si ale myslím, že jako u všech lilkovitých rostlin, pokud se plody trhají, rostliny nasazují plody nové. Otázka je po jaké době po utržení má plod optimální zralost a chuť. Máte někdo podobné zkušenosti, případně umíte poradit?
  • jana

    10:56 29. 5. 2013 -4
    dobrý den, dýni jsem zkoušela uskladnit na chalupě,tam bylo moc vlhko,zplesnivěla.Letos přežila v paneláku ve sklepě většina,poslední do konce dubna. musí se ale uskladnit se stopkou!
    Semínka jsou jedlá,moc dobrá a líp se vyloupají za vlhka - brzy po vyjmutí z dýně,Pak je usuším - vyloupaná- a uložím do ledničky.
    Připravuji dýni nakrájenou na měsíčky,posolenou,popepřenou,posypanou rozmarýnem,pokapanou oliv.olejem a upečenou v remosce nebo v troubě na grilu.Vřele doporučuji.K tomu vařené zrno - oves,žito,rýži natural.
  • jana

    10:56 29. 5. 2013 0
    dobrý den, dýni jsem zkoušela uskladnit na chalupě,tam bylo moc vlhko,zplesnivěla.Letos přežila v paneláku ve sklepě většina,poslední do konce dubna. musí se ale uskladnit se stopkou!
    Semínka jsou jedlá,moc dobrá a líp se vyloupají za vlhka - brzy po vyjmutí z dýně,Pak je usuším - vyloupaná- a uložím do ledničky.
    Připravuji dýni nakrájenou na měsíčky,posolenou,popepřenou,posypanou rozmarýnem,pokapanou oliv.olejem a upečenou v remosce nebo v troubě na grilu.Vřele doporučuji.K tomu vařené zrno - oves,žito,rýži natural.
  • ALLA

    08:57 29. 5. 2013 -1
    Dobrý den, před uskladněním namáčíme ovoce (většinou jablka) do slabého roztoku hypermanganu, aby se zničily případné spory plísní ... tak snad by bylo možné použít tento postup i pro dýně ...
  • eva

    23:13 25. 2. 2013 0
    Dýni jsem letos uskladňovala poprvé ve sklepě, kde je asi 10 stupňů, celou zimu, ale vydržely jen do ledna. Potom chytly všechny zbylé dýně plíseň. Dá se tomu nějak předejít?
  • Martina

    18:28 8. 12. 2012 +1
    Dobrý den, máte někdo zkušenosti s uskladněním dýně v panelovém teokém bytě případně se zamrazením? Obávám se, že na balkoně v polysteronové krabici by mohla dojít úhony a ráda bych ji pro našeho prcka na zimu uskladnila. Díky za odpověď
  • alena

    15:35 28. 11. 2012 0
    Dobrý den, paní Zuzano píšete ,že se dá dýně pěstovat třeba i na balkoně.Chci to vyzkoušet v igelitovém vaku a nevíte dají se použít semínka co se vydlabou? A kdy je sázet moc děkuji Alena
  • Zuzana

    16:33 13. 11. 2012 0
    Dýně hokaido se dá pěstovat jak na balkóně, tak i v obýváku. Mám to vyzkoušené.
  • dagmar

    22:04 6. 11. 2012 0
    Semínka jsem nezkoušela usušené jíst,schovávám je na další výsev. Určitě ale jedovaté nebudou :)
  • Blanka Nožičková

    07:52 4. 11. 2012 0
    zdravím všechny a chci se zeptat co děláte ze seminky- dají se sušit a jíst? dekuji za radu.
  • alena

    22:47 15. 10. 2012 0
    Pro fajnšmekry: osmažte na olivovém oleji krom dýně i papriku, rajče, chili papričku, mrkev, celer ... co potkáte ... přidejte dobré curry a třeba i zázvor,
    rozmixovat, možná propasírovat, přidat smetánku nebo kokosový krém .... jíst malou lžičkou - mňam , proti chřipce a depresím
  • dagmar

    21:14 2. 10. 2012 0
    Dobrý den, ano, dýně se zkřížily, hokaida by se proto neměli pěstovat vedle jiných druhů ani vedle cuket apod. Opylující hmyz je pak zkříží a vznikne takový mutant :) Semena jste měli nová nebo z předešlé úrody?
  • dagmi

    20:38 2. 10. 2012 0
    zdravim, mam takovy dotazek...tez jsme nasadili hokaida, ale na jedne rostline nam mimo klasických oranzových dyní hokaido vyrostla velka bila, tvarove jak hokaido s oranzovými podelnými pruhy, jednou tolik vetsi nez jeji sestricky na te same rostline.....nechapu..nemate s timto nekdo zkusenosti? kdyz pestujeme opodal i dyne klasické nemohlo se to treba zkřížit???:-)
  • Jana

    12:06 27. 9. 2012 0
    můžu poprosit o recept na tu přesnídávku pro děti, mám jich doma 7 z vlastní zahrádky a nějak nevím, co s nimi, protože nám moc nechutnají, tak by mohly chutnat dceři. Dík Jana
  • Kačenka

    11:56 24. 9. 2012 0
    Z dýně dělám polévku a je výborná, pak jí zapékám v troubě a naposledy jí dělám malé dcerce jako domácí přesnídávku s dalším ovocem a taky jí moc chutná
  • kodlu

    08:37 19. 9. 2012 0
    V truhlíku pěstovat nejde, potřebuje hodně prostoru, má velké listy a plazí se po zemi a oddénky postupně dále zakořeňují podobně jako třeba jahody. Zálivku potřebuje nejlépe každý den, aby dobře prospívala a měla pěkné plody.
  • alena

    13:37 12. 9. 2012 0
    dobrý den potřebuje dýně Hokaido velký prostor pro růst mohu jí pěstovat třeba v truhlíku na balkoně a potřebuje hodně zalévat děkuji za informace zdraví Alena
  • mirka

    21:13 3. 9. 2012 0
    Z dýně Hokaido dělám polévku, dusím ji i ji peču jako přílohu.
  • dagmar

    09:16 3. 9. 2012 0
    dýně hokaido se loupat nemusí, slupka tepelnou úpravou změkne
  • Iva

    21:06 2. 9. 2012 0
    a loupe se tado dýně nebo ne? dostala jsem ji a nevím co s ní..díky
  • skrolan

    09:48 12. 8. 2012 0
    dýni pěstuji letos poprvé,na zkoušku jsem sklidila 1.plod,
    výborná,používám ji stejně jako cuketu,na zapečení,smažení,
    dušení,budu zkoušet i placky a knedlíky.
  • Dasena

    20:24 6. 9. 2011 0
    Začiná nám dýňová sezóna!! Už mám 3 kousky ve sklipku!! Děkuji za bezva recepty!!
  • Nada Matyaskova

    10:14 2. 9. 2011 0
    zdravím všechny příznivce dýně Hokaido,je to všechno skvělé a úžasné.zdraví Naďa.
  • Zobrazit další komentáře

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

František Janeček: řeznictví a uzenářství, Rousínov
Nedáte dopustit na kvalitní maso a uzeniny…
Zdravá výživa Ivančice
Obchůdek Spektrum Zdraví …
Ivana Víšová
Hledáte místo odpočinku, relaxace…

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Bydlení v mobilheimu: Jaké skýtá výhody a nevýhody?

Bydlení v mobilheimu získává na popularitě, neboť je cenově dostupnější než to klasické ve zděném domě. Pokud i vy o takové střeše nad hlavou uvažujete, měli byste se seznámit s klady a zápory. Může vám to toti...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?