Drmek obecný /Vitex agnus-castus/

Drmek obecnýDrmek obecný – popis

Drmek obecný je až 6 m vysoký, málo rozvětvený keř nebo strom. Má opadavé, vstřícné listy, složené z 5 - 7 lístků až 10cm dlouhých, vespod bíle plstnatých, které po odumření černají. Květy jsou dvoupyské, modré, výjimečně bledě růžové, uspořádané v koncových květenstvích. Peckovice je 3 - 4mm velká, červenavě černá, pohárovitě obklopená kalichem.
Možnost záměny s jinou rostlinou je nemožná.

Drmek obecný – léčivé účinky

Ve starověkém Řecku byl drmek používán jako afrodisiakum. Dnes se drmek obecný používá při bolestivé či nepravidelné menstruaci, nebo menstruaci s velkým krvácením. Zmírňuje premenstruační syndrom (náladovost, úzkostné stavy, bolestivost prsou). Používá se při ženské neplodnosti a problémech s ovulací. Využívá se i v menopauze. Svým působením pomáhá při léčbě akné, při poruchách trávení a nachlazení. Působí proti baktériím a houbám. Drmek je kontraindikován v těhotenství, v době laktace a při užívání antipsychotik. Drmek se v lidovém léčitelství používá v dávkách až 2 g/den, zpravidla rozdělené do několika denních dávek. Příprava je stejná jako u klasického čaje, lze jej však použít i jako "pepř" do jídla.

Použitelné části drmku obecného: plod

Období květu: srpen až říjen

Použití v kuchyni a pěstování

Drmek obecný je původem z teplejších oblastí Evropy. Roste po celé středomořské oblasti, v Malé Asii až po Kavkaz. U nás se drmek může pěstovat jen jako okrasná rostlina v nádobách, je citlivá na mráz. V domovských oblastech roste při pobřeží a při vodních tocích, na slunných, teplých a chráněných místech s vlhkou a výživnou půdou.

Plody byly již od starověku používany jako tzv. mnišský pepř pro potlačování pohlavního pudu, proto se keř pěstoval v každém klášteře. V antice byly používány na ženské obtíže a drmek byl zasvěcen bohyni Héře. Dnes se vysazuje jako okrasný keř. Plody se užívají jako léčivé. Místně se používají i jako koření.

Tip: Kapky

3x denně 20 kapek do vody či čaje. Z důvodu obsahu alkoholu není výrobek vhodný pro děti, těhotné a kojící matky. Drmek je kontraindikován v těhotenství, v době laktace a při užívání antipsychotik.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 4999x

array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte